Yurt Dışında Doğum Planlama Nasıl Yapılmalı ?

Bir çok çift gerek eğitim gerekse çalışma ve yaşam koşulları gibi sebeplerden dolayı doğacak olan bebeklerinin yurtdışında belli seviyeleri daha iyi olan ülkelerde doğmasını , böylece doğacak çocuklarının yaşam kalitesinin daha iyi olacağını düşünür. Haliyle bu doğumu yurtdışında belirlemiş olduğu ülkede nasıl yapacağını planlamak ister. 

Çok zor gibi düşünülse de gerekli düzenlemeleri ve planları yaparak bebeğinizin belirlemiş olduğu ülkede doğmasını ve o ülkenin vatandaşlık hakkı elde etmesini de sağlayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda yurtdışında doğum planlayan çiftler için ne gibi önlemler alınmalı , hangi adımlar izlenmeli gibi pratik faydalı bilgiler vermeye çalışıcaz . İşte Yurtdışında bebeğinizi dünyaya getirmenin altın kuralları .

Önce Sağlık ,

1- Planınızı yapmaya başlamadan önce en önemli konunun anne sağlığı olduğunu unutmayın . Gerekli kontrollerini yaptırın . Doktorunuza yurt dışında doğum yapmak istediğinizi belirtin .

2-  Seyahatiniz için herhangi bir sağlık probleminin olmaması çok önemli . Gerekli sağlık kontrollerinin yanında mutlaka doğum yapılacak ülkenin şartları göz önüne alınarak annenin orada sağlıklı bir şekilde doğum yapacağı düşünülmeli .

3 – Annenin Sağlığını  etkileyecek olan problemler not edilmeli .  Yemek , ulaşım , spor , ilk yardım yada günlük ihtiyaçlar gibi konularda planlamalar yapılmalı .

Bütçeyi Planlama ,

1- Toplamda bütçenizi oluşturarak ne kadar harcama yapacağınızı , bütçenizin ne kadar olacağını planlamalısınız . Öngördüğünüz harcama kalemlerini not etmeyi unutmayın.

2- Bütçenizi oluştururken en önemli harcamaların sağlık kontrolleri ve  hastane doğum ücretleri olduğunu unutmayın. Normal doğum ile sezaryen doğum arasında fiyat farklılıkları vardır , haliyle sezaryen doğum olasılığı için bütçenize ek yapmayı unutmayın .

3- Yurt dışına çıkmadan önce mutlaka yurt dışı doğumu da kapsayan genel sağlık sigortası yaptırın .

4-Bütçenizin diğer önemli harcamaları konut kiralama olacaktır. Kalacağınız konutu seçerken hastaneye olan yakınlığını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

5 – Sadece doğum planlayan danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Bunun içinde ek bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın .

6 – Hastanelerde doğum , oda gibi  fiyatların farklılık gösterdiği için araştırarak  kendi bütçenize uygun olanı tercih edin .

Hastane ve Doktor Seçimi ,

1-  Kendi ülkenizde ki doktorunuzla doğum yapmak istediğiniz ülke hastaneleri hakkında detaylı tavsiye alabilirsiniz. Yönlendireceği doktor arkadaşları varsa onları tercih edebilirsiniz.

2- Doğum yapmayı planladığınız şehirde bulunan hastane  ve doktorlar konusunda ön araştırma yapabilirsiniz. Seçtiğiniz doktor ve hastanenin mutlaka evinize yakın olmasına dikkat edin.

3- Öncelikle doktorunuzu seçmeniz en doğrusu olacaktır. Seçmiş olduğunuz doktor size doğumunuz için çeşitli kendisinde çalıştığı hastaneleri önerecektir.

4 – Tercih edeceğiniz hastanenin koşullarını mutlaka doğumdan önce hastaneye  giderek inceleyin .

5-Yaptırmış olduğunuz sigorta şirketinizde size hastane önerebilir .Sigortanızın hangi hastanelerde yada tercih ettiğiniz hastanede geçerli olup olmadığını kontrol ettirin.

6- Bazı hastanelerde toplu olarak doğum öncesi ve doğum sonrası gibi eğitimler verilir . Bunlara katılın .

Yurt dışı Konaklama ,

1- Mutlaka evinizi doktorunuza ve seçmiş olduğunuz hastanenize yakın bir yerde tutun . Ani gelişen durumlarda hızlı bir şekilde ulaşım sağlayın.

2- Annenin doğum öncesi kendi başına alışveriş merkezleri , parklar yürüyüş alanları gibi kendine güzel vakitler ayırabileceği  yerlere ulaşımın sağlanması için evin merkezi bir noktada seçilmesi önemlidir.

3- Evin konforu sadece hamilelik döneminde değil bebeğin dünyaya geldikten sonrada rahatına uygun bir şekilde seçilmeli.

4- Yüksek katlı binaların seçimi yerine daha alçak mümkünse müstakil evler tercih edilmeli. Giriş ve çıkışlar kolay olmalı .

Araştırma ,

1- Yurt dışında doğum yapmak için bu işte size yol gösterecek yardım edecek , uzmanlaşmış ajanslar seçebilirsiniz.

2- Mutlaka internet üzerinden , daha önce yurt dışında doğum yapanların tavsiyelerini , düşünce ve fikirlerini okuyun .

3- Olası tüm ihtimalleri kafanızdan geçirip notlar alın.

4- Kendi ülkenizdeki tanıdığınız doktorların fikirlerini mümkünse yönlendireceği kişilerle irtibata geçin.

5- Kendi çevrenizde yurt dışında doğum yapmış bir tanıdığınız varsa mutlaka iletişime geçip merak ettiğiniz konularda fikirler alın.

6- Mutlaka doğum planlamanızı yapın . Refakatçinizden,  çağıracağınız sevdiklerinize , resimleriniz den , ülkenize dönüşe kadar her konuda planınız hazır olsun.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir