Vizesiz Gidebileceğiniz Avrupa Ülkeleri Hangileri ?

Türk vatandaşları günümüzde Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada vizesiz olarak taklaşık 114 ülkeye seyahat edebiliyor. Her zaman olduğu gibi Avrupa ülkelerine merak ve istek artsada bir çok Avrupa ülkesi , yoğun uğraşlar ve belgeler sonucunda istenen schengen vizesi istiyor.

Yinede Avrupada bulunan ve vize istemeyen ülkeleri bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Türkiye’ye yakın konumda birbirinden ilginç kültürel özellik ve doğal güzelliklere sahip birçok Avrupa ülkesi bulunuyor.

Vizesiz Avrupa ülkeleri ile tatilin keyfini çıkarmak , vize isteyen ülkelerde vize almak için yapılan masraflar, gerekli belgelerin toparlanması tatilden çok eziyete dönüyor. Bunun üzerine de dünyanın en pahalı pasaportuna yapılmış olan masraflar ile yurtdışı çıkış harcı da bu stresin üzerine tuz biber oluyor.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri Hangileri ?

Ülkeler arasındaki politik , ticari ve kültür ilişkilerimizi iyi tutarak , var olan dostluklarımızı da geliştirerek, vizesiz dünya ve vizesiz Avrupa yolunda  siyasi adımlarlarla beraber sağlam ve kalıcı adımlar atılacağını umuyoruz.

Tüm gezginlerin istediği gibi ülkemizin vatandaşlarına vizesiz seyahat özgürlüğünün bir an önce getirilmesi  ve Avrupa ülkelerine vize uğraşı olmadan rahatça gezebilmesi. Şimdilik ise size umuma mahsus pasaporta vize istemeyen Avrupa ülkelerini sıralıyoruz.

İşte vizesiz gidebileceğiniz avrupa ülkeleri.

Sırbistan

Vizesiz Avrupa ülkeleri başında en çok talep gören ülkelerden biridir Sırbistan . olarak 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde ülkede tatiliniz yapabilirsiniz  .

Başkenti Belgrad olan bu ülke, sahip olduğu mimari eserleriyle de yurtdışı seyahatini tercih edenleri adeta büyüleyen bir ülke .

Belgrad’ta yıl içinde düzenlenen çeşitli festivaller, müzik yarışmaları, kitap fuarları gibi etkinlikler de bu şehrin kültürel ve tarihsel anlamdaki önemini belgeler niteliktedir.

Alış veriş tutkunları için tercih edilen Kral Alexandra Bulvarı popülerdir. Osmanlı’dan izler taşıyan mutfağı  bizimle çok büyük farklılık göstermez , ancak alkol tüketimi oldukça fazla olan bir ülkedir.

Karadağ

Karadağ’da 90 güne kadar vizesiz olarak kalabilirsiniz .  Başkenti, Podgorica’dır. Anayasasında Karadağ “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanır. Haliyle Balkanların sakin ve  yeşilliklerle , güzelliklerle dolu ülkesidir . Bir yandan yeşilin ve mavinin buluşmasıyla sizler için mükemmel fotoğraf kareleri oluşturuyor.

Kotor ise ülkenin en popüler ve turist çeken bölgesi mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor. Bahar ve yaz aylarında ise en çok tercih edilen şehirlerinden biri de ünlü Budva’dır .

Uzun bir plaja sahip olan bu şehirde ufak bir tarihi gezintiden sonra yapılabilecek en iyi şey, Adriyatik denizinin sularına kendinizi bırakmak olacaktır .

Makedonya

Makedonya’da , 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak kalabilirsiniz .

Ülke 600 yıl kadar Osmanlı toprakları içerisinde kalmış olan bir ülkedir.

Haliyle her yerde  Osmanlı’nın izlerini taşıyan mimari yapılara , yemeklere fazlasıyla rastlayabilirsiniz .

Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülkedir .Yaklaşık olarak  603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir.

Türk vatandaşları 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak bu ülkeyi ziyaret edebilirler. Aynı zamanda Pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip kimlikle de ülkete giriş yapabiliyorsunuz.

 Mimarisi, denizi, tarihi ve eğlencesiyle her yıl binlerce turisti kendisine çeken bir ülkedir .

Avrupa’nın en çok turist çeken ülkeleri arasında 8. sıraya oturmuştur. Başkent Kiev, şık mimarisi ve görkemli yapıları , metroları ve yer altı çarşılarıyla oldukça popüler bir şehirdir.

Bosna Hersek

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km²’lik yüz ölçümü ve 2013 sayımına göre 3,531,159 nüfusa sahip ülkedir.

Boşnaklar ülkenin %50,11’ini Sırplar %30,78’ini, Hırvatlar ise %15,43’ünü oluşturur. Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır.

Türk vatandaşları 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak bu ülkede kalabilirler. Başkenti Saraybosna. Sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası nedeniyle Avrupa’nın gezilip görülesi ülkelerinden biri.

İklim koşulları elverişliği nedeniyle de yılın her dönemi için ziyaret edilmeye uygun bir ülkedir.

Arnavutluk

Arnavutluk; Türk damak tadına uygun yemekleri , fiyatların ucuzluğundan  dolayı çok tercih edilmektedir.

90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak bu ülkede kalabilirsiniz .

Dağlık bir ülke olaran Arnavutluk doğaseverler için kamp ve çadır alanlarının bol olduğu bir ülke .

Görülecek yerlerin başında  Tiran, Dajti dağı, Elbasan, Podgarec, Korca, İşkodra, Kruje ve Berat olarak sıralanabilir.

Beyaz Rusya (Belarus)

Doğu Avrupa’da bulunan Belarus,  Eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Bir Slav devleti olan Belarus’un başkenti Minsk’tir.

Türk vatandaşları  30 gün vizesiz olarak bu ülkede seyahat edebilirler.Görülmesi gereken şehirlerin başında Minsk yer alır.  Beyaz Rusya, zengin bir tarihe ve doğal güzelliklere sahip olan bir ülkedir .

Denize kıyısı yoktur.  Yeşil geniş düzlükler, engebeli araziler ve ahşaptan yapılmış evler her yerde görülebilirniz . Geniş bataklıklar, göller ve nehirler ülkenin her bölgesinde mevcuttur..

Kosova

Balkanlar’da yer alan ve dünyada sınırlı tanınırlığa sahip denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

Başkenti Priştine’de hava sıcaklığının çok hızlı değiştir.Türk vatandaları  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak kalabilirler .

Uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalmış tır . Osmanlı’dan kalma oldukça fazla mimari eserle  karşılaşabilirsiniz .Özellikle Osmanlı’dan kalma camileri ve hamamları mutlaka ziyaret edilmelidir.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir