Uzakdoğuda Görülmesi Gereken 6 Muhteşem Tatil Bölgesi

Uzakdoğu denildiğinde ilk akla gelenler tabiî ki ekonomisinin , vizesiz seyahatinin yanında ,egzotik adaları , muhteşem denizleri , çeşit çeşit canlıları, eşi benzeri olmayan kumsallar ve tabiî ki bolca yaptırılmak istenen masajları geliyor . Uzakdoğu insanının sakinliği, sıcak kanlı yaklaşımları ve güler yüzleride tatiliniz için uzakdoğunun seçilmesine bir puan daha ekliyor.

Bu yazımızda Uzakdoğu’nun En popüler  7  Muhteşem Tatil Bölgelerini sizler için bir araya getirdik.

Palawan – Filipinler

Filipinler kendi başına cennet sayılacak nitelikte güzellikleri içinde barındıryor. 7000’den fazla adaya sahip olan ülkeyi ziyaret etmeye karar verirseniz  Palawan ilk sıralarda yer alır, Filipinler’in güneybatı ucundaki  14 650 km² alana sahip en büyük adası durumundadır . Uzun ve dar bir ada olan Palawan Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında yer alıyor . Başkent Manila’da yaklaşık 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilirsiniz . Tropikal iklim kuşağında yer alan ve ortalama hava sıcaklığı 25 -33 derece arasında görülüyor.

Palawan

Tatil için en uygun zaman yaz dönemlerine denk gelen Mart , Nisan ve Mayıs aylarıdır. Haziran ve Ekim aylarında yağışlarla beraber hava sıcaklıkları azalır ,yine bu dönemlerde tatilciler için tercih edilen zamanlardır. Kasım ve Şubat dönemleri diğer aylara göre daha soğuk olmasıyla beraber tur, firmalarında bu dönemlerde daha ucuz fiyatlar bulabilirsiniz .

Palawan

Görülmesi gereken yerlerin başında Puerto Princesa Underground River geliyor. Unesco dünya mirasında yer alan , dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden birisi durumundadır.

Siem Reap / Kamboçya

Siem Reap, kuzeybatı Kamboçya’da yer alan Siem Reap Eyaleti’nin başkentidir. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği 1115-1145 yılları arasında dönemin kralı 2. Suryavarman’ın yaptırdığı Angkor Vat Tapınakları’na 5.5 km uzaklıktadır. Şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas çevresinde oluşmuş ve  alışveriş merkezleri otellerde bu bölgede bulunmaktadır.

Siem Reap

Siem Reap’ta yüksek sezon yani iklimin gezmek için en ideal zaman Kasım ile Mart ayları arası olarak gösteriliyor. Bu dönemde daha az yağış, daha az nem ve sıcak olduğu biliniyor.

Tabikii görülmesi gereken yerlerin başında , her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden sayısız turisti ağırlayan Angkor Tapınakları yer alıyor. Tapınak Tonle Sap Gölü ile Kulen Dağları arasına dağılmış 10’un üstünde tarihi tapınağı kapsayan oldukça büyük bir alanda bulunuyor .

Yüzyıllar boyunca yaşam merkezi olarak kullanılmış olan bugün hastane diyebileceğimiz şifa merkezleri, kütüphaneler gibi birçok farklı yapıyı tapınak içinde bulunuyor.

Bagan / Myanmar

Myanmar’ın, Mandalay Bölgesi’nde yer alan bu antik kent Burma günlüklerine göre 2. yüzyılda kurulmuş. 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar, kent; bölgeyi birleştiren ilk krallık olan ve günümüzdeki Myanmar’ın oluşumuna kaynaklık eden Pagan Krallığı’nın başkentiydi. Bagan Arkeoloji Bölgesi  ülkenin yeni gelişmekte olan  turizm sektörünün temel kaynağını oluşturuyor. Kamboçya’da bulunan Angkor Vat ile eşit cazibede kabul edilmektedir.

Bagan

Pagan Krallığı’nın başkenti konumunda olan antik kent krallığın zirvesine ulaştığı 11.yy ve 13. yüzyıllar arasında yalnızca Bagan ovalarında inşa edilen 10.000’den fazla Budist tapınağı, pagoda ve manastırdan arta kalan 2.200’den fazla tapınak ve pagoda günümüzde halen tüm ihtişamıyla ayaktadır.

Yılın her ayında ziyaret edilmeye müsait olan Bagan yağış miktarının azlığı ve yüksek sıcaklık değerlerinden dolayı, en  ideal zaman olarak Kasım ile Mart arasındaki aylarda ziyaret edebilirsiniz.

Bagan

Myanmar ülkemiz vatandaşlarından vize istiyor , Ülkemizde Myanmar’a ait diplomatik bir temsilcilikte bulunmuyor haliyle vize işlemleri online olarak alınabilir  online form linki https://evisa.moip.gov.mm/

Phi Phi Adaları / Tayland 

Güney Tayland’da Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımadalarıdır. Kumsallarıyla ünlü doğa harikalarından biri olarak gösterilen Phi Phi Adaları tek bir adaymış gibi düşünülse de aslında altı adadan oluşmakta. Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Lee bu adaların en büyükleri. Bu adalardan sadece Koh Phi Phi Don Adası’nda konaklama yapılabilmekte.

Phi Phi

Adaya Phuket’ten hızlı botlar veya feribot ile ulaşmak mümkün. Bölgede bulunan iki ünlü plaj Maya Beach ve Monkey beach oldukça yoğun haliyle erken gitmekte fayda var. Monkey Beach ,adından da anlaşılacağı gibietrafınızda  maymunların coğunlukta olduğu bir plaj . 30 güne kadar vizesiz seyahat edebileceğiniz Uzakdoğu ülkelerinden biri olan Tayland , Phi phi adaları ile Bitki örtüsü, büyüleyen kumsalları, eğlencesi, huzur ve hareketliliği aynı anda sunmasıyla ziyaretçilerine oldukça keyifli bir tatil süreci yaşatmaktadır.

Bora Bora Adaları / Fransız Polinezyası

Bora Bora, Güney Pasifik’teki bir Fransız Denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası’nda bulunan adadır. Adaya ilk olarak Polinezyalı yerleşimcilerin 4. yüzyıl civarında yerleştikleri düşünülüyor. Orijinal adı Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen “Pora Pora”‘dır.  Otemanu Dağı kale gibi görüntüsüyle gökyüzünü delerken dağın aşağısındaki kristalimsi göl ve göl kenarındaki bungalovlar büyüsel bir eşsizlik sunar.

Bora Bora

Avrupalıların ilk olarak adayla tanışması 1722 yılında gerçekleşiyor. Bembeyaz kumların ve turkuaz renkli bir denizin oluşturduğu harika bir doğaya sahip.

Bora Bora

Bora Bora’ya havadan bakıldığında “bir turkuaz ortamı içinde, parıltılı incilerin koruduğu bir kolyeyle çevrili küçük bir zümrüt”e benzetilir.

Maldivler

Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülüyor. Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlet. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan ve tropikal iklime sahip ülkenin halkının % 97’si Müslümanlar oluşturuyor.

Maldiler

Yaklaşık 8 saatlik direk uçuşun ardından Maldivlerde olabiliyorsunuz. Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenini oluşturuyor. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün harika buluşma noktası . Birbirinden güzel adaları , bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi berrak ile dünyanın her yerinden insanlar  bu güzellikler için buraya geliyor.  

Hint Okyanusu’nda yer alan ülkenin 202 adasında yerleşim mevcuttur ve bu adaların çoğu otel hizmeti vermektedir. Dalışa turizm için çok önemli bir bölge olan ,zengin denizaltına sahip  ülke aynı zamanda huzurlu bir tatil için tercih ediliyor.

Bali / Endonezya

Bali, Endonezya’nın 17 bin adasından en popüler ve en çok turist çeken adasıdır. Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. 2009 yılı sayımlarına göre 3,551,000 nüfusa sahip olan adanın 93.2%’si Hindu geri kalan kesimin çoğunluğu ise müslümandır.

Bali

Endonezya‘nın en popüler adası Bali, Sanskrit dilinde huzur ve barış anlamına geliyor. Dalış yapıp su altı güzelliklerini keşfetmek, dağ ve orman yürüyüşleri yapmak, masaj yaptırmak, ünlü Bali dans gösterilerini izlemek çiftlerin balayında Bali’yi seçmelerinin nedenleri arasında sayılabilir.

Eşsiz ormanları, kumsalları ve değişik kültürü ile dünya üzerinde en güzel destinasyonlardan biri olan Bali, Endonezya ülkesine bağlı bir adadır. Kendi içinde bölgelere ayrılan Bali’yi ziyaret ettiğiniz de popüler bölgeler olan  Seminyak, Kuta, Ubud, Tanjung, Sanur, Lovina ve Benoa ‘yı görmeniz gerekiyor.

Bali

 PuriAnyar Sarayı , PuraSaraswati Tapınağı , Tanah Lot Tapınağı , Penebel Köyü , Puri Gede Sarayı , PuraBesakih Tapınağı , Tenganan Köyüde görmeniz gereken yerler listenizde olmalı.

Sörf ve dalış imkanlarının bulunması adayı çok daha cazip hale getiriyor.Günlük dalış fiyatları 80 dolardan başlıyor.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir