Üsküp’e Nasıl Gidilir ? Vize Gerekli Mi ?

ULAŞIM

Türkiye’nin değişik şehirlerinden Üsküp’ her zaman uçak bileti bulabileceğiniz gibi İstanbul’dan yaklasık 12-14 saat arası süren otobüs yolculuğu yada kendi aracınızla ile Yunanistan Selanik üzerinden ulaşım sağlamanız mümkün. İstanbul Üsküp arası uçak ile 1 buçuk saat  kadar sürüyor. Büyük İskender Havaaalanı merkeze yarım saatlik mesefade . Otobüs yada taksiyle  merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaf , sadece pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz . Otobüsle ya da kendi aracınızla Selanik üzeri gitmeyi düşünüyorsanız schengen vizesi almanız gerekmekte.

HAVA

Üsküp ‘e  gidebileceğiniz en güzel zaman Mayıs , Haziran ve Eylül ayları diyebiliriz. Hava sıcaklıkları ülkemizle hemen hemen aynı , yaz ayları sıcak ,kış ayları soğuk ve karlı geçiyor

GENEL

Balkanların göz bebeği sayılan Üsküp , 500 yıldan fazla süre Osmanlı egemenliği altında bulunmuş. Meşhur Taşköprüsü , çarşıları ve camileriyle Osmanlı’dan günümüze kalan eserleri görebilirsiniz.  Nüfusun %65’i Ortodoks hristiyan , %35’i ise müslümandır. Farklı kültürlerin iç içe yaşadığı , hareketli sıcak ve canlı şehir . Şehir içi ulaşım otobüslerle ve taksilerle yapılıyor.  Bisiklet kullanımı yaygın , şehir içinde gezinti için bisiklet kiralayabilirsiniz. Çarşıda bulunan Camiler , Türbeler , hamamlar ve kervansarayları ziyaret edebilirsiniz. Üsküpte birçok yerde euro yada dolar kullanabileceğiniz gibi Makedonya dinarıda kullanabilirsiniz. 10 euro yaklaşık 615 Makedonya dinarı yapıyor.

YEMEK

Köfte: Kebab olarak da bilinen bizdeki  İnegöl köftesine benzeyen  türde köfte.

Börek :  Üsküp oldukça popüler olan börek. Tek tek hamurlar ile elde açılır  . Bizde olduğu gibi peynir , patates , ıspanak kıyma gibi çeşitleri vardır .

Kuru Fasulye: Üsküp’ün kuru fasulye yemeğinin en büyük özelliği çömlekte uzun süre pişerek lezzetine lezzet katması.

GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Matka Kanyonu: İlk sıralarda görmeniz gereken yerlerin başında gelen Matka kanyonu mükemmel  doğal güzellikleriyle resimlerinizde ki yerini alıcak.

Taşköprü: 214 m uzunluğunda ,Vardar Nehri üzerinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve 1451 yılından günümüze kadar hala dimdik ayakta duran Taşköprü Üsküp’ün simgesi haline gelmiştir. Kültürleri birleştiren bu muazzam köprüyü mutlaka görmeli , tarihteki yerinizi sizde almalısınız.

Milenyum Haçı : Üsküp’ün hemen dışında yer alan Vodno dağında  1040 metre yükseklikte yer alan 2002 yılında yapılmış ve 66 metre uzunluğundadır. Ulaşım için teleferik kullanmanız gerekiyor.


Rahibe Teresa Evi: Hristiyanlar için çok değerli ve önemli bir kişi olan , azize Rahibe Teresa’nın doğmuş olduğu ev .

İsa Bey Camii : Üsküp sancak beyi İshak Bey’in oğlu Îsâ Bey tarafından 880 (1475) yılında yaptırılan cami, günümüze halen tarihteki yerini ve değerini koruyor.

Üsküp Bedesteni : Osmanlıdan günümüze kalan çarşı ,turistlerin uğrak noktası konumunda.

Arkeoloji Müzesi:  Orta Çağ’a günümüze ulaşan   tablolar, eski paralar, mozaikler, bal mumu heykeller ve çok bir çok eseri görmeniz mümkün.

İPUCU

Pegasus Havayollarının kampanyalarını takip ederseniz 400 tl gibi inanılmaz gidiş – dönüş fiyatlarıyla  , hafta  sonunuzu üsküpte geçirebilirsiniz https://www.flypgs.com/kampanyali-ucak-biletleri adresinden kampanyaları takip edebilirsiniz.

Vizenin olmaması , İngilizce bilmeseniz bile her yerde Türkçe konuşan insanlar olması,   yeme içme konusunda fiyatların ülkemize göre daha ucuz olması.

Hırsızlık olayları çok fazla olduğu söyleniyor, dilencilerden herkez bıkmış durumda . Çarşı ve taksiler her yerde olduğu gibi burada da yüksek fiyat istiyorlar.

YASAKLAR

Ülkeye girişte 10 bin doların üzerindeki paralar beyan edilmesi gerekiyor .

İLETİŞİM

Ülke Kodu: +389
Ambulans: 112
Polis: 192
Üsküp Türk Elçiliği

Todor Aleksandrov, Skopje 1000, Kuzey Makedonya

+389 2 310 47 10

+bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kiev'e Nasıl Gidilir ? Ne Yenir , Ne içilir ? Ve Daha Fazlası

Pts Tem 29 , 2019
Türkiye’nin değişik şehirlerinden Kiev’e haftanın iki yada üç günü uçak bileti bulunabiliyor. İstanbul Kiev arası uçak ile yaklaşık 2 saat  kadar sürüyor. Boryspil Havaaalanı merkeze […]