Uçakta Yanınızda Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler Neler ?

Ulaşım alanında en çok tercih edilen , kısa bir sürede gitmek istediğiniz noktaya gidilmesini sağlayan , konforlu bir yolculuk imkânı sunan havayolu seyahatlerinde yolcuların dikkat etmeleri gereken, uçakta taşınması yasak eşyaların yanınızda bulundurulmasıyla ilgili bir çok kısıtlama bulunmakta.

Yolculara sunulan avantajlı hakların yanında , yolculuk esnasında yanınızda taşınmasının çeşitli sebeblerden dolayı yada güvenlik amaçlı yasak ve kısıtlamaların olduğu maddeleri sizler için bu yazımızda bir araya getirdik .

Yolcuların yasaklara uymaları, hem kendileri hem de diğer yolcuların güvenlikleri açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Yasaklara uyulmadığı taktirde yolcuların uçuş hakları ellerinden alınabilinir, uçuşlarına izin verilmez.

Güvenlik nedeni ile, uçakta taşıması yasak olan eşyaların, uluslararası kuralları oluşturulmuştur. Sadece kayıtlı bagajda taşınabilen ve dolayısıyla kabin bagajına alınmasına izin verilmeyen eşyalar vardır.

Eşyaların taşıma kuralları farklı havayolu şirketine ve seyahat edilen ülkeye bağlı olarak değişebilir.

Havaalanında giriş kontrolleri sırasında,uçağa biniş kontrolleri sırasında  gidilen ülkenin taşıma kurallarına uygun olmayan eşyalar valizinizden çıkartılabilir.

Kesinlikle Yasak Olan Maddeler ,

Herhangi bir alarma sahip olan çanta, evrak dosyası ya da diğer eşyalar

Lityum madde içerikli olan piller ve aydınlatma ürünleri

Havai fişek gibi patlayıcı maddeler

Kibrit, çakmak, çakmak gazı ve buna benzer her türlü yanıcı madde

Yanıcı ya da yanıcı olamayan spreyler

Radyoaktif ya da zehirleyici maddeler

Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar

Bu eşya ve maddeler el ve kabin bagajında yasaktır.

Sıvı Maddeler ve Yiyecekler ile ilgili Kısıtlamalar

Su , şurup, içki dahil her türlü sıvı, kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler.

kontak lens sıvıları, şampuanlar, aseton,saç spreyi yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

İlaçlar için ise yanınızda reçete olmalı. Sıvılar için kabin bagajında taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe veya kutu içinde olması kaydıyla yanınıza alabilirsiniz.

Kesici ve Sivri Eşyalar

Tıraş bıçakları ve jilet,
Çakı, makas, neşter
Örgü şişi, tığ,
İğne ve şırınga,
Mutfak bıçağı, tirbuşon,
Sivri uçlu şemsiye.
Yiyecek ve İçecekler

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konacak ve poşetin ağzı yapıştırılacaktır. Bu poşet ve ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına müsaade edilecektir.

Eğer son varış noktasına başka bir havaalanında aktarma yaparak seyahat ediliyor ise son inilecek havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasının açılmaması büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yapılan havaalanında poşetin içeriğine el konulabilir.

Uçak Bagaj Kısıtlaması

Yolcu uçaklarında bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması bulunmamaktadır . Kısıtlamalar el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.

Örneğin jilet, tırnak ojesi, neşter gibi eşyalar el bagajında yasaktır ancak uçak altı bagajda yasak değildir.

Yukarıda yasak olan tehlikeli ve patlayıcı maddelerin dışında olan diğer eşyaların uçak  bagajlarında  taşınması yasak değildir.

Uçuşunuzdan önce  öncesi vergisiz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free Nedir , İçinde neler bulunur detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir