Türkiyede Bulunan 15 Popüler Kayak Merkezi Hangiler ?

Kayak, insanların kar üzerinde ağırlığı daha geniş bir alana yayarak, yumuşak kara batmadan, kaymayla ilerlemesine yarayan, adım atıldığında ise ortası esneyerek kara yapışıp ayakla vücudu ileri itme imkanı veren araç ve bu araç kullanılarak yapılan bir spor dalıdır. İlk kez ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler ;  Sibirya , Moğolistan ve Altaylar ’dır.

Ülkemizde  Kayak Federasyonu  1935 yılında “Dağcılık ve Binicilik Federasyonu” olarak kurulmuştur , 1936 Kış Olimpiyatları sebebiyle , Olimpiyatlar’ın iki ay öncesinden Federasyonun adı  “ Dağcılık ve Kış Sporları ” olarak değiştirilip Kış Olimpiyatları’na katılım sağlanmıştır.

Kayak sporuna başlamadan önce mutlaka kayakla ilgili hocanızda eğitminizi alınız.Gerekli eğitimi almadığınız taktirde  ciddi yaralanmalara , sakatlıklara hatta can kayıplarına bile sebep olabilirsiniz. Kayak Sporu hakkında dikkat edilmesi gereken kuralları ve diğer bilmeniz gerekenler hakkında bilgi edinmek isterseniz diğer makalemizi okumak için tıklayınız.

Ülkemizde bir çok bölgede  kayak merkezleri mevcut . Sizler için kış dönemlerinde en çok tercih edilen ve gerekli donanımlara sahip popüler 15 kayak merkezini inceledik işte o kayak merkezleri.

1 – Uludağ kayak Merkezi : Ülkemizde en popüler ve  aklımıza gelen en çok duyduğumuz kayak merkezidir . En uzun pist alanı 2km dir. Diğer pistlerden Ergün kayak pistinin uzunluğu 800 , Kuşaklı kayak pisti ise 2750 m uzunluğundadır, toplamda 30 dan fazla pist bulunur. Yaklaşık  25 otel yaz ve kış aylarında hizmet verir. Ulaşım kolaylığı bakımından çevre illerden kış aylarında yoğun ilgi gören ve doluluk seviyesi yüksek olan   kayak merkezlerimizdendir.

Uludağ Kayak Merkezi

2 – Palandöken Kayak Merkezi :  Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye kış turizminin bir diğer gözde kayak merkezlerinden bir tanesidir . Kar kalitesi ,gerekli donanımları ,  kaliteli tesisleri ve her kitleden kayak severe hitap eden  pistleriyle 70 km boyunca uzayana Palandöken Dağları, 1993 yılından itibaren  kış dönemi turizm merkezi ilan edilmiştir. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na 2011 yılında yapılan ev sahipliği yapan ve böylelikle dünya genelinde tanınan bir kayak merkezi haline gelmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi

3 – Erciyes Kayak merkezi:  Erciyes Dağı’nın 3917 m yüksekliğinde  kurulan bir kayak merkezidir. Bölgenin iklimi karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Kar kalınlığı 50-100 cm arasını bulmaktadır. Bölgede günü birlik olarak ve ücretsiz şekilde kullanılabilecek 2000 kişi kapasiteli piknik alanları bulunmaktadır. 2200 metredeki dağ konseptine uygun mimari tasarımlarıyla Erciyes Dağı’ndaki oteller, 1450 yatak kapasitesi ile lüks bir konaklama ile kayak severlere mükemmel bir deneyim sunuyor.

Erciyes Kayak Merkezi

4 – Sarıkamış Kayak Merkezi : Kayak merkezi 2200 metre ile 2900 metre yükseklikleri ile  günlük 15.000 kayakçıya hizmet verebilecek kapasitededir. Kayak merkezi  içerisinde, iki adet mekanik telesiyej ile beş adet pist yer almaktadır. Kış sezonunda kar kalınlığının 1,5 metreye kadar çıktığı dönemler oluyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi

5 – Zigana Kayak Merkezi : Gümüşhane’ye bağlı Zigana kayak merkezi 2000 ile 2500 metre arasında kurulmuş ve geniş pistlere sahip mekandır. 2032 rakımlı sadece kayak merkezi olmanın dışında yayla olduğunuda unutmamak gerekir. Kayak sporcularıyla beraber birlikte birçok tatilci  için tercih yeridir. Kar yağının başlamasıyla beraber Kasım ayı ile başlayan sezon Nisan sonuna kadar devam eder.

Zigana Kayak Merkezi

6 – Kartepe Kayak Merkezi: Doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası , pistleri, çeşitlilik açısından da zengindir. Şehir merkezinden 20 dakika ve İstanbula’a sadece 1 saat uzaklıktadır. Çeşitli zorluk derecesine sahip   pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen nadir merkezlerdendir . Bir çok kayak merkezi, sadece 1 yada 2 kayak pistine çıkış kartı sağlayabiliyor iken, Kartepe kayak merkezi zirvesinde hizmet veren tek işletme olan Greenpark Kartepe, toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza olanak tanıyor.

Kartepe Kayak Merkezi

7 – Saklıkent Kayak Merkezi : Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksidir. Saklıkent kayak merkezinde Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm olup, zirvede zaman zaman 4 mt.`yi bulur.

Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında ” Gündüz Kayak, öğleden sonra deniz ” sloganı ile öne çıkan Saklıkent kayak merkezi, Ilıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir. Aralık 10 – Nisan 10 arasında yaklaşık 120 gün kaliteli kayak imkanı vardır.

Saklıkent Kayak Merkezi

8 – Kartalkaya Kayak Merkezi: Kartalkaya kayak merkezinde kayılabilen uygun alan 1850-2200 m arasındadır. Zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır . Bölgedeki 5 adet tesis, kış sezonu olan aralık -nisan ayları arasında toplam 1600 yatağıyla faaliyet göstermektedir. Kartalkaya otelleri bünyesinde 2 adet ana kayak alanı içerisinde toplam 18 adet mekanik tesis ile çeşitli eğim ve zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km’yi bulmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

9 – Ladik Akdağ Kayak Merkezi: Karadenizde en modern kayak tesisine sahip olan Kayak merkezidir.  Samsun iline bağlı Ladik ilçesine 7 km uzaklıktadır.Pist Uzunluğu 1360 metre olup Telesiyej sayısı 16 adettir.1900 metreyi bulan rakımıyla bölgede kar turizmi için önemli yer alır. Kayak merkezinde yer alan 1.500 metre uzunluğundaki telesiyej, bölgenin kış turizmi için daha cazip bir yer haline gelmesini sağlamıştır.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

10 – Davraz Kayak Merkezi: Kayak Merkezinde Eğirdir Gölü’nün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilmektedir. Kayak Merkezinde toplam 12 pist bulunmaktadır. 12 pistin toplam uzunluğu 23.500 m.dir. Kayak sezonu ise Aralık ayında başlayıp, Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar bulunmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi

11 – Elmadağ Kayak Merkezi: Kayak Merkezinin denizden yükseklik seviyesi, 1850 metre civarındadır.  Kayak parkuru 650 metre uzunluğunda olup kısa ve dik konumdadır. Bundan dolayı özellikle aksiyon sevenler için son derece ideal bir pisttir. Ocak ve Mart ayları en ideal zamandır.Alanda ağaç bulunmamakla birlikte pist, kolay ve orta zorluk derecesi olarak ikiye ayrılmıştır.

Elmadağ Kayak Merkezi

12 – Hazarbaba Kayak Merkezi : Elazığ iline 30 km mesafede, Sivrice ilçesi Hazarbaba Kayak Merkezinde, toplamda sekiz adet pist yer almaktadır. Pistlerin uzunluğu 3 km.yi bulmaktadır. Telesiyej hattı 1100 metre uzunluğuna sahip olup, kullanılan bu tesis standartlara uygun yapıdadır. Özellik ile slalom yapılmasına ihtiyaç duyulan zorlu inişler nedeni ile Hazarbaba Kayak Merkezi, ülkemizdeki en zorlu pistler arasında yer almaktadır.

Hazarbaba Kayak Merkezi

13 – Esentepe Kayak Merkezi : Esentepe Kayak Merkezinde, uluslar arası kayak federasyonu (FIS) tarafından onaylanmış olan 1,5 km ve 5 kilometrelik iki adet mukavemet pisti bulunmaktadır. Özellikle kayak sporuna yeni başlayanlar, kayaklı koşu yapanlar için Esentepe tercih edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Esentepe Kayak Merkezi

14 – Ergan Kayak Merkezi :  Ergan Kayak Merkezi Farklı zorluk dereceleri ile Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olup Aralık ayından Mart ayına kadar kayak sporcuları için ideal dönemdir.  Ergan kayak merkezi havaalanına olan yakınlığı ilede tercih edilen merkezler arasındadır. Havaalanına 12 dakika uzaklıktadır. Aynı anda 450 kişiyi taşıyabilecek yeni teknoloji telesiyej sistemi bulunmaktadır.

Ergan Kayak Merkezi

15 – Ilgaz Kayak Merkezi:  Karadeniz Bölgesinin önemli kayak merkezlerinden olan Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağı üzerinde 2850 metre rakımlı alanda kurulmuş olan Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır.

Kayak sezonu aralık ayıyla birlikte başlayıp nisan ayına kadar devam etmektedir. Gerek bölge halkının gerekse ülkenin çeşitli bölgelerinden her yıl binlerce kişiyi misafir eden Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından birisidir. Kar kalınlığı ise 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir