Trabzon Nereleri Gezsek ? Popüler Gezi Noktaları Nereler ?

Muhteşem doğası köklü tarihi ile Trabzon ,Karadeniz’in incilerinden bir tanesi. Tarih boyunca bir çok imparatorluğa başkentlik yapmış olan kent , bu tarihsel yapıları ile yerli ve yabancı bir çok turistin gözdesi durumunda .

Doğasıyla , deniziyle yaylalarıyla tam bir gezgin kenti olan Trabzonun’un en önemli gezi noktalarını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Karadeniz Bölgesinde bulunan ve mutlaka görsek diyeceğiniz yerleri öğrenmek için tıklayın.

Gülbahar Hatun Camii
Gülbahar Hâtûn Camii ya da Büyük İmaret Cami ya da Hâtûniye Camii Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında Trabzon’da yaptırılmış bir camidir. Camii işciliği özenle yaptırılmıştır.

Zamanında medrese, mektep, imaret ve hamam yapılarını da kapsayan büyük bir külliye içinde yer alan bugün ise  yıkılarak sadece doğusundaki Türbe ayakta kalmıştır.

Sera Gölü

Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir heyelan set gölüdür.

Göl, Yıldızlı ve Derecik belediyelerinin arasında yer alan Derecik Vadisi’nde oluşmuştur. İsmini hudutları içerisinde olduğu Yıldızlı’nın eski adı olan Sera’dan almıştır.

Boztepe

Trabzon’a  yüksekten bakmanın keyfini boztepede yaşıyorsunuz .Tepe olduğundan dolayı yazın serin ama kışın oldukça soğuk .

Boztepe Karadeniz’in uçsuz bucaksız muhteşem manzarasını seyredildiği , Trabzona gelen turistlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Trabzon’un muhteşem manzarasını seyredip mükemmel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Uzungöl  

Trabzon’ a kadar gidilipte  mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında uzun göl alır. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır.

Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Uzungöl, sık ormanları ve doğal güzelliği ile hem yerli hem yabancı turistleri cezbeden turistik yerdir. Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yeşilin her tonuna sahip olan Uzungöl muhteşem güzelliği ile büyülemektedir. Yeşiller içinde bulunan Uzungöl çevresinde hediyelik eşya satan dükkânlar, alabalık lokantaları, cami ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Sümela Manastırı  

Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan deresinin batı yamaçlarında Kara tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela’dır.

14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalan kentin, savunma amaçlı karakol görevi üstlenen manastırın statüsünde, Osmanlı fethinden sonra bir değişiklik olmamıştır.

Sümela Manastırı yüksek bir yerde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. Manastır öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır.

Sümela Manastırının MS. 375 ve 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı süslemeleri, freskleri, iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi eserlerimizdendir. Manastıra ulaşabilmek için dik  ve uzun bir patika yoldan yürüyerek çıkmanız gerekmektedir.

Çal Mağarası

Trabzon’un Düzköy ilçesinde , yaklaşık 1050 metre rakımda bulunan ve Dünya’nın en uzun İkinci mağarası olarak kabul edilen mağaranın içinden ufakta bir dere akmakta.

Eğer kapalı yerlerde kalmaktan korkmuyorsanız bu mağara tam size göre.

Ulaşılabilir alamı 8km olan , sarkık ve dikitlerle içinde fotoğraflarınız için mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır.

Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923’ten sonra devlet hazinesine kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte kalmıştır.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, şehrin en yüksek kesimindeki kale, Trabzon’da günümüze en iyi durumda ulaşabilen eserlerin başında gelmektedir.

Deniz kıyısından başlayarak şehrin arkasındaki tepelere kadar uzanan Trabzon kalesi, Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerinde yükselmiştir.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi,  Ayasofya Mahallesinde bulunan tarihi müzedir.

28 Haziran 2013 Cuma günü vakit namazının kılınmasıyla, 52 yıl sonra yeniden Müslümanların ibadetine açılmıştır.

Sultan Murat Yaylası

Denizden 2000 metre yükseklikte bulunan Sultan Murat Yaylası İlçe merkezine 16 km uzaklıktadır. V. Murat 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla burada konaklamış ve Cuma namazını bu yaylada kılmış,  birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya “Sultan murat” ismi verilmiştir.

Anı zamanda 1. Dünya Savaşında Rus ordularına karşı savaşan Osmanlı ordularının bir şehitliği vardır .Bu şehitlikte bir subay ve 70 er olmak üzere 71 Mehmetçik Rus askerleriyle savaşarak şehit düştüğünden bu tepeye “Şehitler Tepesi” ismi verilmiştir.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir