Tayland’a Nasıl Gidilir ? Ne Yenir , Ne içilir ? Ve Daha Fazlası ,

Herşeye rağmen tapınakları , gece yaşantısı ,phuket adası ve meşhur floating marketiyle ünlü Tayland, kimilerine göre ise adı duyulduğunda seks turizminin önde gelen ülkelerinden biri. Önemli olan ise kendinize ne için gidiyorum diye sorabilmeniz.

Tayland ülkemizden oldukça uzakta bir ülke .Fakat uzaklığı bu ülkenin Türk vatandaşlarından vize istemiyor olması nedeniyle pekde önemsenmiyor . Aktarmasız direk uçmak isterseniz THY tercih sebebiniz olabilir , uçuş 8- 9 saati buluyor .Aktarmalı uçuş tercih ettiğinizde aktarma sürenize bağlı olarak 15-20 saati bulabiliyor.

Tayland turlarının ilk durağı oldukça büyük olan Bangkok Suvarnabhumi havaalanı . Taylanda geldiğinizi insanların ince tiz sesleri ve sanki bağırıyorlarmış gibi konuşmaları dikkatinizi çekebilir. Bu onların normal konuşması bağırdıklarını sanmayın : )

Taylanda girerken pasaport kontrolunde vizesiz ülkelerde uygulanan doldurduğunuz 2 adet arrival form var ve biri sizde kalıyor unutmayın dönerken teslim edeceğiniz için kaybolmaması gerek.

Tayland parlamenter Monarşiyle yönetiliyor. Haliyle halk tarafından çok sevilien, her yerde resimlerini göreceğiniz bir kralları vardı, vardı diyorum çünki bu sevilen kral Bhumibol Adulyadej 2016 yılında 88 yaşında hayatını kaybetti.

 

Dünyanın en uzun süra tahta kalan kralı ünvanın sahip. Tam 70 yıl. Duvarlarda , evlerde sokaklarda kısaca her yerde resimlerini görmeniz mümkün bu büyük sevginin.haliyle krala karşı söylenen kötü sözler , resmini yırtmak yada tayland bahtının üzerinde resminin bulunmasından dolayı yere düştüğünde üzerine basmak gibi hareketler genelde hoş karşılanmıyor ve adli yaptırımları olabiliyor. Şu anda yeni krallığa Bhumibol Adulyadej oğlu Vajiralongkorn geçmiş durumda.

 

Birde herkesin konuştuğu şu uzakdoğu yemek kültürü var tabiki , yemek kültürleri alıştığımızın çok ötesinde. Mutfak kültürünün pek olmadığı insanların yemeklerini yollardaki tezgahlardan alıp ,kaldırımlarda yada uygun bir köşe bulup yedikleri bir yer Tayland. Tabiki  el tezgahlarındaki çeşit çeşit canlılardan oluşan genelde çerez niyetine yedikleri böcekleride unutmamak lazım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tezgahların önünden geçerken midenizi kaldıran acayip yemek kokularının yanında , çeşit çeşit tropikal meyvelerin bulunduğu tezgahlardan değişik meyveleri tatmak bir o kadarda lezzetli .Bazı arkadaşlarım Taylanda yemek yerine , kaldıkları süre boyunca meyve yemeyi bile tercih ettiler.

 

Araç kiralamak helede Bangkok için tamamen bir çile trafik oldukça kötü birde üstüne soldan akan trafik gelince kesinlikle araç kiralamanızı tavsiye etmiyorum. Taksileri kullanabilirsiniz mutlaka taksimetre açmalarını isteyin. Birde Tuk Tuk adı verilen 3 tekerli motorsiklet tarzı taşıma araçları var. Pazarlık yaparak kiralayabilirsiniz. Pazarlık her şey için geçerli . Alışverişlerinizde mutlaka pazarlık yapın fiyat etiketinde yazan fiyatın yarısından aşağıya bile ürün aldığımız oldu.

 

 

Halk oldukça sakin ve saygılı .Güvenlik konusunda gayet güvenli bir ülke yinede dikkatli olun mutlaka pasaportunuzun bir kopyasını yanınızda taşıyın ve otelinizde pasaportunuzu bırakın . Halkın %55 gibi bir oranını bayanlar , 25 gibi erkekler ve %20 gibi oranını Ladyboylar oluşturuyor. Ladyboylar bildiğimiz Transeksüeller. Ülkede normal karşılanıyor ve politika içerisinde yöneticeler arasında bile ladyboylar var. Markette , kafelerde her yerde diğer insanlardan hiçbir farkları olmadan gayet normal olarak yaşıyorlar ve çalışıyorlar.

Budizm dininden dolayı her yerde Buda heykelleri resimleri ve rahipler görebilirsiniz. Haliyle rahiplerde dahil ,saygılı olmanı gerekiyor .Saygısızlık hoş karşılanmaz ve yine adli cezaları olabilir. Tapınak ziyaretlerinde bayanların çok açık giyinmemeleri gerekiyor.

 

Taylanda bağırmak saygısızlık olarak görülüyor o yüzden her ne olursa olsun bağırmadan konuşarak anlaşmaya çalışmak doğru olanı. Genelde herkez gülümser haliyleonlara ayak uydurun gülümseyin. Karşınızdaki Taylandlı bağırarak konuşsa bile suçlu duruma düşen o oluyor.Unutmayın.

Taylandlıların özellikle çocukların kafasına ve saçlarına dokunmak ağır hakaret olarak kabul görüyor o yüzden sevmek için bile olsa dokunmayın.

Taylanda bayanlar sanılanın aksine oldukça muhafazakarlardır. Onlar istemeden onlara dokunmayın.

Rahiplerin karşısında ayak ayak üstüne atmayın ,

Ayak tabanınızı karşınızdakine denk gelecek şekilde göstermeyin  büyük bir saygısızlık olarak görülüyor.

Tayland gezinizin en önemli noktalarından biri her köşe başında, yol kenarında bulunan masaj salonları. Mutlaka boş vakit buldukça yaptırmanız gereken Thai masajı.Yaklaşık bir saat kadar süren bir masaj ve oldukça rahatlatıcı. Fiyat olarak da mekana göre değişebiliyor 100 baht ile 200 baht arasında.100 Bahtın Ocak 2019’da  16-17  tl ye denk geldiğiniz düşünürseniz oldukça ucuz bir rakam. Döndüğünüzde özlüyorsun bu masajı ve  keşke daha çok  yaptırsaydık diyorsunuz.

Son Olarak tropikal iklim etkisinde olduklarından otelinizden çıkarken mutlaka yanınıza yedek bir şeyler alın hava güneşli iken birden yağmurla karşılaşabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller : )

bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kavala Seyahat Rehberi

Sal Mar 19 , 2019
Osmanlı Devleti döneminde balkanların en önemli ticaret merkezi olan kavala şu anda ticareti tamamen adım başı görebileceğiniz kafelere bırakmış durumda. Açıkçası sadece Kavala’da değil İpsala […]