Tatiliniz Zehir Olmasın , Seyahat Hastalıkları için Hangi Önlemleri Almalıyız?

 Seyahatimiz sırasında bizim huzurumuzu , rahatımızı , neşemizi kaçıracak şeylerin başında sağlık problemleri geliyor. Hele de bu günlerde Çin’den yavaş yavaş dünyaya yayılan Corona virüsüyle beraber turistler sağlık konusunda daha dikkatli olmaya ve nasıl önlemler alacaklarını  araştırmaya başladılar. 

Özellikle Corona virüsüne karşı turistlerin vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı son derece önemli rol oynamaktadır . Seyahatiniz sırasında düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak bu açıdan önemli olucaktır.

Tabii ki turistleri bekleyen bir değil bir çok hastalık bulunmakta işte sizler için bu yazımızda nasıl önlemler almalıyız , nelere dikkat etmeliyiz bunları araştırdık .

1- Diyabet, kalp, kanser , kas ağrıları gibi kronik hastalığı olan kişiler sağlık durumu riskli gruba dahiller . Aynı şekilde hamileler de diğer kişilere göre daha fazla risk taşırlar. Seyahate çıkacak kişinin düzenli kullandığı ilaçlar varsa seyahatten önce bu ilaçlar mutlaka gözden geçirilmeli. Mutlaka yanınızda bulundurun . Unutmamak gerekiyor ki ilaçlar için  gümrük kontrolleri sırasında reçete yada rapor gibi belgeler istenebiliyor.

2- Akla gelen en sık enfeksiyonlar  turist ishali , sıtma , sarı humma , kolera , hepatit A ve B , tifo , zatürre ve  griptir . Gidilecek bölgeye göre gerekli ise aşı olunmalıdır . Aşıların belirlenmesinde gidilecek ülkeye , kişinin bağışıklık durumuna, daha önce aşı yapılıp yapılmadığına  , eğer enfeksiyon varsa ciddiyetine , aşının kişinin  kendisinin yapacağı yan etkilerene yapılmalıdır .

3- İshalden korunmak için eller sıkça yıkanmalı, Musluk suları kesinlikle içilmemeli , diş fırçalarken musluk suları kullanılmamalı , duş alınırken su yutulmamasına dikkat edilmeli . Kapalı şişelerdeki sular tercih edilmeli . Musluk suyu ve musluk suyundan buzlar dahi kullanılmamalı .

Özellikle uzak doğuda popüler olan paketsiz açıkta satılan yiyecekler  deniz ürünleri , pişmemiş etler , soyulmamış meyveleri , salatalar tüketilmemeli.

4- Güvenli olmayan yerlerde dövme , akupunktur ve piercing yaptırmak Hepatit B , C AIDS gibi kanla bulaşan hastalıkların görülme oranını arttırır .  İğnelerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli.

5- Gebeler için en uygun seyahat aralığı gebeliğin 3-6 ayı arasıdır. Aynı zamanda  kayak , dalış , su sporları  gibi ekstrem sporları yapmamaları gerekmektedir . Gebeler ve emziren anneler  her ilacı  kullanamayacakları için ilaç seçiminde dikkatli olmak gerekir.

6- Uzun süren ulaşımlarda özellikle  yaşlı, kalp veya şeker hastası kişilerde  uzun süreli hareketsizliğe bağlı bacaklarda pıhtılaşma yaygın görülen ciddi bir sorundur . Özellikle uçaklarda belli aralıklarla uçak içinde yürüyüş yapmaya çalışın . Bu gibi sorunlar için pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar bulundurulmalıdır .

7- Kişiye göre değişmekle beraber  Uçak , gemi yada otobüs yolculuklarından görülen mide bulantısı  ve zaman farkından kaynaklanan jet laglarda yolcuların kısa sürede olsa sıkıntı yaşamlarına sebep olur.

8 –  Ani ve ciddi sağlık sorunları için mutlaka seyahatinize çıkmadan önce ülkenizin konsolosluk telefon numaralarını kaydedin . Seyahatinizden  önce ve sırasında çevrenizdeki hastanelerin yerlerini öğrenmeye çalışın . Gittiğiniz ülkenin Ambulans ve ilk yardım numarasını mutlaka bir yere not edin.

10 – Seyahatiniz sırasında mutlaka ihtiyaçlarınız doğrultusunda ki ilaçlarınızı , solunum maskesi ve Antibakterilyel mendil bulundurmayı ihmal etmeyin . Kendinize ufak bir ilk yardım çantası yapın. Zorunlu olarak kullanmanız gereken ilaçları mutlaka yanınıza alın .

11- Mümkün olduğunca insanların yoğun olarak bulunduğu pazarlar i alış veriş merkezleri toplu taşıma araçları gibi yerlere gitmeyin . Zorunlu kaldığınız durumlarda insanlara fazla yaklaşmamaya çalışın .

12-  Seyahat sigortası tatilinizde çok önemli yer tutar mutlaka seyahat sigortanızı yaptırın. Sağlık dolu seyahatler.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir