Stockholm Ne Zaman Gidilir ? Görülmesi Gereken Yerler Nereler ?

Nasıl Gidilir ?
Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan  Stockholm Arlanda Havalimanına yaklaşık 4 saatlik bir uçuşun ardından varıyorsunuz. Havalimanının , şehir merkezine uzaklığı yaklaşık oalrak 40 km kadar.Havaalanında info noktasında bulunan ve  botlar hariç bir çok toplu taşımada ve müzelerde indirimler sağlayan Stockholm kart almayı unutmayın.

Şehir merkezine ulaşmanın en kolay  yolu , Arlanda Express adı verilen trenini kullanmak.Tren ücretsiz olarak Wi-Fi hizmeti  sunmasının yanında, 20 dakika kadar bir sürede sizi şehir merkezine ulaştırıyor.
Şehir merkezine diğer ulaşım yollu olarak otobüsleri ya da taksileri tercih edebilirsin.

Arlanda Express

Birbirine bağlantılı metro, otobüs, tramvay ve feribot hatlarından oluşan toplu taşıma sistemi sayesinde şehir merkezinde her yere kolayca ulaşabilirsiniz . Stockholm metrosu T işaretiyle gösteriliyor, hafta sonları 24 saat, hafta içi ise 01.00’e kadar çalışıyor.

Stockholm merkezi 14 ada üzerine kurulu , haliyle motorlar ile adalar arasında 5 – 10 dakikada gidip gelerek ulaşım sağlıyorsunuz.

Ne Zaman Gidilir?

Stockholm, göz alıcı mimarisi ile en turistlerin popüler seyahat şehirlerinden biri. Kışın hava sıcaklığının -25’lere düştüğü, göllerin donduğu söylersek yalan olmaz. En sıcak ay olan Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-25 derecelerdedir.Seyahat için en uygun zaman yaz aylarıdır .

Kış mevsiminde bembeyaz bir örtüyle kaplanan  Stockholm, bahar ve yaz dönemlerinde doğanın canlılığı ve renkleriyle bütünleşiyor.

Kültür Yaşam

Yaklaşık 24 bin ada ve adacıktan oluşan Stockholm bir takımada üzerinde kurulmuş olup, nüfusun yüzde 87’si Hristiyan , nüfusun geriye kalanı ise Katolik, Ortodoks, Müslüman, Musevi ve Budist . Genelde Doğum, ölüm ve evlenme törenleri dışında, halk kiliselere de pek gitmiyor.

Stockholm

Kuzeyde olmasından dolayı soğuk havanın bol olduğu şehirde , Soğuk hava ve kar yaşamı etkilemiyor. İnsanlar alışmış bu duruma .Şehrin temiz caddeleri, doğal güzelliklerin korunmasıyla beraber  insanları huzurlu , sakin ve misafirperver. Haliyle erkeklerin ortalama ömrü 81, kadınların ise 85.

Ne Yemeli ?

Baltık Denizinin yanı başında olan şehirde çeşitli popüler deniz ürünlerinin mutlaka denemelisiniz .

Leverpalt : Lezzetli olmasının yanında alıştığımız ciğeri birde böreğin içine konulursa adına da leverpalt deniliyor.

Leverplat

Kåldolmar : Bildiğimiz lahana sarmasının değişik soslarla hazırlanmış bir çeşidi .

Kaldomar

Smørrebrød;  Şehrin meşhur yemekleri arasında bulunan ekmek üzerine birçok atıştırmalığın konulduğu lezzetli bir sandviç türü .

Smørrebrød

Somon Gravlax: Çiğ somon etinden hazırlanan Şeker, tuz ve dereotuyla birleştirilen Gravlax , mükemmel bir lezzet sunuyor .

Somon Gravlax

Kanebullar : Genelde kahvaltılarda yenilen  değişik bir tarçınlı çörek .

Kanebullar
Nereler Gezilmeli ? Görülmeli ?

Riddarholmen Kilisesi : Turistlerin en popüler uğrak noktalarından bir tanesi olan bu ikonik kilise 1200’lü yıllarda inşa edilmiş .

Riddarholmen Kilisesi

Stockholm Katedrali: Stockholm’ün etkileyici yapılarından biri olan katedral, Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken  yerlerden biri.

Stockholm Katedrali

Stockholm Sarayı: İçinde bir çok sanat eserlerinin bulunduğu  İsveç hükümdarının 600 odalı bu devasa sarayı  görmeden dönmeyin.

Stockholm Sarayı

Gamla Stan : 1252’den beri yerleşimin olduğu, Stockholm’ün bu eski merkezinde şimdilerde pub’lar, hediyelik eşya dükkanları, waffle ve dondurma dükkanları var.

Stadshuset Belediye Binası:  18 milyon mozaik kullanılan görkemli yapı , Şehrin tarihini yansıtan bir müze gibi .

Stadshuset Belediye Binası

Vasa Museet : Viking’lerin tarihi , yaşamları hayatları hakkında bilgi edinmek isterseniz Eski bir Viking gemisini ziyaret etmek sizin için mükemmel olucaktır.

Gröna Lund : 1883 yılında açılmış olan  lunapark ve panayır alanı açıldığından bu güne  aynı aile tarafından işletiliyor. Büyük küçük herkes için ideal olan park hoş vakitler geçirip eğlenebileceğiniz mükemmel bir yer.

Gröna Lund
İletişim

Ülke kodu: +46

Acil durumlar: 112

Polis:11414

Stockholm Türk Büyükelçiliği

Dag Hammarskjölds väg 20, 115 27 Stockholm

+ 46 823 08 40

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir