Singapur’da Dikkat Edilmesi Gereken Yasaklar ? Ne yenilir , Ne İçilir ?

ULAŞIM

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Singapur ve Hizmeti kalitesiyle havayolu taşımacılığında ön  sıralarda yer alan Singapore Airlines , İstanbul’dan  Singapur’a 11 saat gibi bir süreyle direk uçuş sağlayan , 1947’de Malayan Airways ismiyle kurulmuş ve 1972’de günümüzdeki Singapore Airlines ismini almış oldukça güvenilir bir havayolu şirketi. 11 saatlik uçuşunuzun ardından Singapur Changi havalimanı varıyorsunuz . İçerisinde şelaleler, yemyeşil ormanlar ve kelebek parkının bulunduğu eşsiz bir yer.

Çeşitli görsel etkinliklerin , Dünya markalarının bulunduğu alışveriş mağazaları ile 16 yılda yedi kez Dünyanın en iyi havaalanı ödülünü almıştır. Singapur Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor. Aktarmalı uçuşlarınızda Singapur üzerinden aktarma yaptığınız taktirde günübirlik olarak Singapur’u gezme şansı yakalayabilirsiniz.

SİNGAPUR
HAVA

Sıcaklık ve nemin çok , muson yağmurlarının bol olduğu Tropikal iklim kuşağında yer alan Singapur’da yıl boyu en düşük 20 dereceyi bulan , yaz dönemlerinde ise 35 derece sıcaklıklarıyla bunaltıcı olabiliyor.  Ekim ve Nisan aylarında yağışların arttığını hatırlatıp  Mayıs ve Eylül ayları seyahat için daha uygun dönemler olduğunu belirtmek gerekiyor.

GENEL

Singapur Hint Okyanusu’nun sularıyla çevrili küçük bir ada-kent  , kent- ülke . Endonezya ve Malezya toprakları arasında bulunuyor . Dünyanın her yerinden birbirinden farklı etnik kökenli insanlara ev sahipliği yapan , 6 milyonu bulan nüfusunun  %74.1 Çinli ,  %13,4 Malay %9,2 Hintli  , %3,3 diğerleri oluşturuyor.  Dinsel Dağılım  oranı ise oldukça karışık . %34 Budist , %18 hristiyan , %16 ateist , %14 Müslüman , %11 Taocu ve %5 gibi bir orana sahip olup dinler arası karşılıklı anlayışın ,  saygının yüksek olduğu bir ülke.

Resmi olarak aralarında İngilizce’nin de bulunduğu tam dört lisan kullanılıyor Dikkat çeken  yasakları,  gece hayatı ,  göz kamaştırıcı zenginliği ve yaşam tarzıyla ülkeye  gelen turistlere inanılmaz deneyimler yaşatıyor. Singapur çok genç bir ülke, Dünyanın en fakir ülkelerinden biri iken 1963 yılında Birleşik krallık’tan bağımsızlığını ilan edip, 1960 ve 1990 yılları arasında çok güçlü bir endüstri gelişmesi yaşıyor. Ayrıca bölge üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir .

Ülkenin nüfusu zar zor 5 milyondan fazla . Ancak her yıl yaklaşık 10 milyon turist ağırlamaktadır. Nüfusun iki katı kadar turist alıyor. Ülke genelinde fiyatlar diğer ülkelere göre oldukça pahalı.  1 Singapur doları yaklaşık 4,5 Türk lirası yapıyor.

YEMEK

Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Çinlilerden dolayı ,daha çok Çin ve Asya yemekleri ön plana çıkıyor. Denizlerle çevrili olmasından dolayı aklınıza gelebilecek bir çok deniz canlısını ,bol miktarda ve uygun fiyatlarla çeşitli restoranla da bulabilirsiniz. Tabi değişik kültürlerin olması Singapur’daki yemek çeşitliliğinin de bol olmasını sağlamış. Çok pahalı son derece lüks restoranların yanında daha düşük, cazip fiyatlara  uygun seyyar satıcılardan da yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Tropikal Meyvelerin bol bulunduğu ülkede çok çeşitli meyvelerinde tadına bakmanızda yarar var.

Durian Meyvesi

Özellikle meşhur  Cennet Cehennem Meyvesi de denilen Durianın tadına mutlaka bakın . Yemeden önce ellerinize koku bulaşmaması için plastik eldiven, peçete, bir bez parçacı gibi bir şey  ile tutmayı unutmayın.

GÖRÜLECEK YERLER

Marina Bay bölgesi: Turistlerin öncelikli uğrak noktası olan bataklık halinden ıslah edilerek doldurulmuş ve şehrin turizm noktası haline gelmiş. Her geçen yıl yeni projelerle genişletilen Marina Bay, içinde bulunan alışveriş merkezleri, müzeler, restoranlar ve iş merkezleri ile Singapur‘un sahip olduğu zengin hayat standartlarını yansıtıyor.

Marina Bay Sands : Üç gökdelenin üstüne inşa edilmiş , Dünyanın en pahalı otelide buradaki ilgi çekici yerlerden biri. Gökdelenlerin en tepesinde bulunan gemi şeklinde tasarlanmış dev platformun terasında, dünyanın en yüksekte yer alan havuzu nefesleri kesiyor.

Sentosa Adası : Sentosa Adası’na teleferik yolculuğu ile ulaşılıyor. Birbirinden değişik farklı alanların olduğu adada, 5 yıldızlı otellerden kumarhanelere, film stüdyolarından, yağmur ormanlarına ve hatta kelebek ve böceklerin sergilendiği vadilere kadar her yaştan ve her kesimden ziyaretçiyi mutlu edecek yerler bulunuyor. Turistlerin eğlendirip ülkeye döviz bırakmaları için her şey düşünülmüş.

Gardens By The Bay : 101 hektar büyüklüğünde dev bir botanik park , Skyway denilen ağaçlar arasında ki yürüme yoluna 8 singapur doları vererek geziyorsunuz. Cloud Forrest ,Secret garden , Flower dome adlı bölümlerden oluşan  park içinde bulunan görebileceğiniz pek çok yer  paralı. Yinede yeşilin her tonunun sergilendiği parkı görmekte faryda var.

China Town : Ülkenin çoğunluğunu oluşturan Çinlilerin yoğun bulunduğu ve daha çok pazarların oluşturduğu  China Town  turistlerin özellikle gece pazarı için uğrak noktası. Bir çok ünlü markanın neredeyse aynı emitasyonunu bulabileceğiniz bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Merlion Meydanı : Resimlerde bol bol gördüğünüz Merlion heykeli ülkenin sembolü niteliğindedir. Geçmişte 600 yıl önce Singapur daha yokken, Endonezya’nın krallarından bir tanesi Singapur’u keşfediyor. O dönemde bu topraklarda aslan yaşamıyor. Ancak kral, burada aslan gördüğünü zannediyor. Bu nedenle buraya, “Aslan Diyarı” anlamını taşıyan Singapur ismini veriyor. Merlion Heykeli’nin üst kısmı aslan, alt kısmı ise balıktır. Balık olmasının sebebi ise, Singapur’un bir deniz ülkesi olmasıdır.

İPUCU

Başka bir ülkeye yolculuk yapacaksanız  Singapur aktarmalı uçabilir , günübirlik olarak Singapur’u gezebilirsiniz.

Temizlik , hijyen , çevre düzenlemesi

Oldukça pahalı bir ülke olması bazen kısıtlayıcı olmanızı sağlıyor.

YASAKLAR

Ülkenin bir diğer isminin Yasaklar ülkesi  olduğunu duymuşsunuzdur. İşte Singapur’un dikkat etmeniz gereken bazı yasakları.

DURİAN MEYVESİ

Durian meyvesi ile asansör yada toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır.

Kuşlara yem atmak yasak.

Yerlere sigara , çöp atmak yasak  1000 dolar cezası var .

Sakız çiğnemek , satmak  ülkeye sokmak yasak . Cezası 1000 dolar.

Graffiti  çizimleri yasak .

Durak dışında taksi durdurmaya çalışmak.

Yaya geçitlerinin haricinde yerlerden karşıya geçmek.

Aracınız pis ve kirli ise ceza yiyorsunuz.

Bağırmak  ve korna çalmak yasak.

İLETİŞİM

Ülke Kodu: + 65
Ambulans: 995
Polis: 999

Singapur Türkiye Büyükelçiliği

2 Shenton Way, SGX Centre Tower 1, No: 10-03, Singapore 068804 
Telefon : +65 64227322

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir