Seyahate Çıkmadan Önce Yapmamız Gerekenler Neler ?

Yıl boyu çalışıp üzerimizde biriken yorgunluğu atmanın en güzel yolu tabiî ki seyahate , tatile çıkmak . Tabii ki seyahate çıkmadan önce hazırlıklarımızı yaparken gideceğimiz bölgeyle ilgili araştırmalar yapmamız gerekiyor. Ama sadece araştırma yapmakla her şeyi halletmiş olmuyoruz . Sizler için seyahate çıkmadan önce mutlaka hatırlamanız ve yapmanız gerekenleri bu yazımızda derledik.

Yarı yıl  Sömestr tatiline az bir zaman kalmışken arkadaşlarınızla , ailenizle ve sevdiklerinizle seyahat planları yapılmaya başlandı . Tatil fikri ne kadar güzel görünse de yanında bir çok sıkıntıyı , düşünceyi streside yada maddi sıkıntılarıda yanında getiriyor.

İşte bu sıkıntıları azaltbileceğiniz , seyahatinize çıkmadan önce Konaklamadan para birimine, ulaşımdan hava durumuna, yapmanız gerekenlerin  listesini sizler için hazırladık. İşte Seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler listesi.

SEYAHAT SİGORTASI

Bir çoğumuzun gözden kaçırdığı , olmasa da olur deyip baştan savdığı seyahat sigortası listenin ilk sırasında. Sevdiklerinize doya doya , mutlu bir tatil geçirirken beklenmedik ve istenmedik durumlara karşı seyahat sigortası sizin için kurtarıcınız niteliğinde . Gittiğiniz ülkede ki böcek ısırmalarından tutunda çeşitli , güneş yanıklarına , sakatlıklara , hastalıklara , kazalara karşı seyahatiniz zehir olmaması için mutlaka kendinizi ve sevdiklerinizi  yaptırmanız  gerekiyor. 

Kısaca karşılaşabileceğimiz risklere karşı kendimizi güvence altına aldığımız seyahat sigortası, yolculuğumuzun tadını doyasıya çıkarmamıza sağlıyor , seyahat süresince istenmeyen  durumların riskini minimuma indiriyor.

Seyahat sigortaları haftalık olarak yaptırabileceğiniz gibi aylık ve yıllıkta yaptırabiliyorsunuz . Hiç istenmez ama kötü bir durum karşısında çok iyi bilmediğiniz bir ülkede tıbbi yardım alabilecek durumda olabilmek varken  , hiç yaptırmayıp keşke yaptırsaydım dememek için seyahat sigortanızı yaptırın. Seyahat Sigortasıyla ilgili daha detaylı bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ELEKTRONİK ALETLER

Elektronik aletlerinizin bataryası tükendiğinde şarj etmek için kullanacağınız  prizlerin bazı ülkelerde farklı olduğunu unutmayın .Bu gibi durumlarda o ülkenin elektrik şebekesine uygun bir adaptöre ihtiyacınız olucak . Tatil için gittiğiniz bölgeye göre elektrikle çalışan çeşitli böceksavar cihazları almanız gaydalı olucaktır.

Telefonunuzda mutlaka seyahatinizde ihtiyacınız olacak önemli  programları yüklemeyi unutmayın . Gittiğiniz ülkeden nasıl telefon hattı temin edeceğini ve fiyatlarını araştırın . Seyahate çıkmadan önce yanınıza alacağınız aletlerin listesin yapmanızda fayda var.

KÜLTÜR

Her toplum kendi kültürüne , gelenek ve göreneklerine uygun olarak yaşar. Gittiğiniz ülkede hoş ve anlayışla karşılanmak için o ülkenin adet ve geleneklerine saygı göstermeniz gerekiyor. Bunun içinde önceden araştırma yapıp size göre normal ama o ülkeye göre kabul görmeyen hatalar yapmanızın önüne geçmiş olacaksınız.

YASAKLAR

Her ülke kendine ait yasaklar koyar ve bu yasaklara vatandaşlarının uymasını bekler . Tabii ki ülkelerinde misafir ettikleri turistlerinde  bu yasaklara uymaları gerekir. Tatilinize çıkmadan önce gideceğiniz ülke hakkında en önemli yasakları ve uyulmasına dikkat etmeniz gereken kuralları öğrenin .

Singapur’da uçaktan ağzınızla sakızla ceza yiyebileceğiniz gibi Tayland’da yerli halk elektronik sigara içebiliyorken turistlere elektronik sigara içmenin yasak olduğu gibi.

Dünya’nın en ilginç ve komik yasakları için Tıklayın .

Singapur’da Dikkat edilmesi gereken yasaklar Neler Öğrenmek İçin Tıklayın  .

Amerika’nın En Komik Yasakları Neler Öğrenmek İçin Tıklayın .

Uçakta Taşınması Yasak olan şeyler Neler Öğrenmek İçin Tıklayın .

Suudi Arabistan’da Dikkat Etmeniz Gereken Yasaklar için Tıklayın .

ULAŞIM

Ülkemizde dahil olmak üzere bir çok tatilcinin en güvensiz gördüğü olayların başında ulaşım ve taksiler geliyor . Özellikle taksiciler konusunda dünyanın her yerinde fiyatlandırma cihazlarının açılması , gideceğiniz yere kadar sizi fazla dolandırmadan götürmesi için telefonla takip edilmesi , mutlaka taksi plakanızın güvendiğiniz bir arkadaşınıza yollanması ve plakanın resminin çekilmesi  gibi bir çok dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bir çok telefon uygulaması  günümüzde taksi konusunda yardımcı oluyor.

Taksiyi tercih etmek yerine  bölgesel  ve yerel tren yolları ile otobüsleri kullanarak taksilerden daha uygun seyahat edebilirsiniz. Bir çok ülkede turistler için özel olarak satışa sunulan günlük yada haftalık biletlerden  ucuza satın alıp kullanabilirsiniz. Mutlaka seyahatize çıkmadan önce havalimanından otelinize hangi yolla ve ne kadar bir bütçeyle ulaşım sağlayacağınızı araştırın.

KONAKLAMA

Tabii ki konaklama deyince bol alternatifler arasından sizin için en önemli olan bütçenize uygunluğu olacaktır . Aradığınız konakla türünün  öncelikle cüzdanınıza uygun  olması gerekiyor. Otel , bir ev yada Hostel de mi kalmak istediğiniz , kaç kişi kalacağınız , yemekleri otelde mi yemek istediğinize kadar düşünmeniz gereken bir çok unsur var .

Tatilcilerin seyahatlerinde özellikle gezilip görülecek yerlerin kalacakları otellerine yakın olmasının tercih edildiği belirtiliyor. Böylece ulaşım ya da özel sunulan tur programlarını satın almamış olup bütçelerine katkı sağlıyorlar. 

Gittiğiniz ülke hakkında önceden araştırma yapıp  kalacağınız  bölgenin güvenliği , yaşanan problemleri gibi konular hakkında araştırmalar yapıp problemli bölgelerde konaklama yapmamaya çalışın  .  Tatilinizden aylar önce rezervasyon yaptırmak fiyat sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Konaklama yaptıracağınız yerin mutlaka müşteri yorumlarını okuyup değerlendirmeyi de unutmayın .

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir