Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır ? Yapılmalı mı? Yapılmamalı mı ?

Tatil eğlence ,eğitim yada iş amaçlı planladığınız seyahatiniz için gitmeniz gereken ülkeden  vize almanız gerekiyor.Vizenizi alabilmeniz için , istenilen en önemli belgeler arasında yurtdışı seyahat sağlık sigortası geliyor. Sigortanız yurtdışında kalacağınız  süreye bağlı olarak günlük, haftalık , aylık yada yıllık olarak yaptırabilirsiniz.

Schengen Vize

Bazı konsoloslukların vize süresini verirken, aldığınız sigorta süresini de değerlendirdikleri buna göre vize süresi verdiklerini unutmamak gerekiyor . Haliyle sigortanızı ne kadar uzun yaptırırsanız vize sürenizin o kadar uzun olabileceğini unutmayın . Ayrıca sigortalı süresi uzadıkça fiyatların daha da cazip olduğu da aklınızdan çıkmasın.

Aynı yıl içinde farklı ülkelere gidebileceğinizi hem kendiniz hem de diğer ülkerin de yine sigorta isteyeceğini ve yaptırmış olduğunuz uzun süreli sigortayı kullanabileceğinizi unutmayın.

Sonuçta firmadan firmaya sigorta fiyatları değişiklik gösterse de 1 ay, 3 ay yada yıllık sigortalar arasında pek fazla fiyat farkı yok. Ne kadar uzun yaptırırsanız o kadar iyi olur.

Günümüzde gelişen teknoloji ile internetten hatta mobil bankacılıklardan bile kendiniz seyahat sigortanızı yapabilirsiniz.

Sigorta yapılırken tercih olarak tüm Dünya’yı kapsayan olarak tercihinizi yapmayı unutmayın. Avrupa yada Tüm Dünya olarak seyahat sigorta kapsamları değişebiliyor.

Schengen ülkeleri vize işlemlerinde  30.000 Euro yada 5000 $ ‘a kadar kapsamlı sigortayı kabul ediyorlar.

Yurtdışı sigortası sizin yurtdışında güvence kaynağınız , her ne kadar vize talep eden ülkelerde zorunlu olsa da Mısır, Ukrayna ,Tayland gibi Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği  vize istemeyen ülkelere girişlerde  sigorta talep edilmiyor. Ama paradan kaçmak yerine kapsamlı olarak sigortanızı yaptırmak yurtdışında olmazsa olmazlardan birisi.

Olası ihtimalleri gözden geçirip yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşabileceğinizi unutmayın .

Sağlık Dolu Tatiller : )

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir