Selanik’te Nerelere Gitmeli ?

ULAŞIM

Ulaşım konusunda havayolları , Otobüsler  yada kendi aracınız gibi çeşitli  alternatifleri bulunan Selanik için eğer vaktiniz bol ve başka şehirleride gezmeliyim derseniz kendi aracınızla ulaşım bir adım öne çıkıyor. Gerekli gümrük kontrolleri yapıldıktan sonra İpsala sınır kapısından geçtikten hemen sonra yol sizi direk paralı yola sokuyor .

Selaniğe gidene kadar toplam 4 adet otoyol ödeme gişesinden geçiyorsunuz ve her şeferinde 2,40 euro ödeme yapıyorsunuz. Otoyolu çıkmadığınız sürece Selaniğe kadar yol sizi götürüyor . Thessaloniki (Selanik) tabelasını takip etmeniz yeter .

Otoyol düz ve gayet sürüş acısından rahat. İpsala Selanik arası 350 km ve yaklaşık 3 buçuk 4 saat sürüyor. Aracınızla yurtdışına çıkmadan önce yapılması gereken işlemleri   http://bigitsek.com/kendi-aracinizla-yurdisina-cikmak/   sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Uçak yolculuğu dileyenler ise İstanbuldan  1 buçuk saatlik bir uçuşun ardından Selanik’te oluyorlar. Otobüs yolculuğu ise 10 saati buluyor.

HAVA

Orta Makedonya bölgesinde bulunan Selanik Akdeniz iklimine sahiptir. Şehrin kuzeyi karasal iklim etkisi altında kaldığı için kışlar daha soğuk geçer ve kar yağışı da görülür. Ülkemiz  ile aynı iklim kuşağında bulunmamızdan dolayı yıl boyunca sıcaklık bizimle hemen hemen aynıdır. Tatil için en güzel dönemler  ilkbahar ve yaz ayları.

GENEL

Nüfusun %98’i Yunan Ortodoks inancına sahiptir. Müslüman oranı %1,3 diğer dinler ise % 0,7 gibi bir orana sahiptir. Yunanistan’da din özgürlüğü anayasa tarafından garanti altına alınmıştır.Her dini grup kendi ibadethanelerine sahiptir ve dini görevlerini sorunsuzca yerine getirirler.

Selanik tarihi MÖ 315 yılında  Makedonya kralı Kassandros tarafından bugünkü Thermi’de kurulmuştur. Kassandros, Makedonya tahtında hak iddia edebilmek için evlendiği Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını bu şehre vermiştir. Yunanistan’ın  325,000’i bulan  nüfusu ile  ikinci büyük kentidir. Zaman içinde Romalılar ve Osmanlılarında elinde bulundurduğu Selanik’te  hala geçmişin izlerini görmeniz mümkün .

Selanik tam bir öğrenci kenti ,nüfusun çoğunluğu gençlerden oluşuyor Yunanistan’ın ve Balkanların en büyük üniversitesi olan Aristotle Universty, Selanik’te bulunuyor haliyle halkın %50’ye yakın oranı öğrenci.

YEMEK

Horiatiki  : Yunan sofralarının olmasa olmazı yunan salatasıdır. Bizdeki çoban salatasıyla hemen hemen aynı olmakla beraber içinde kullanılan ürünler daha iri parçalar halinde doğranır. Soğanlar halka kalka kesilir.Tabiki en son peynir unutulmaz.

Souvlaki Kalamaki: Bildiğimiz çöp şiş ile aynı olan souvlaki Kalamaki’ye limon sıkılarak ve yanında patates kızarması şeklinde yada lavaş arası servis edilerek yeniliyor.

Moussaka : İsminden de anlaşılacağı gibi musakka ancak bizdeki musakkadan biraz daha farklı . Aslına bakarsanız lazanya demek daha doğru olur.

Melitzanes Papoutsakia : Bir diğer tanıdık lezzet bizdeki adıyla karnı yarık. Yunan mutfağındada ayrı bir yeri olan patlıcanın içine kıymalı karışımlar yapılarak pişirilen lezzetli yemek çeşidi.

Feta Me Meli :Keçi sütünden elde edilen feta peynirinden yapılan bu tatlıyı önce güzelce tavada pişirip daha sonra üzerine bal susam dökülerek yenilen oldukça lezzetli bu tatlıyı mutlaka deneyin.

GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Atatürk Evi :  Şehir merkezinde Kalenin alt taraflarında , Türk mahallesi Anapolinin içinde kalan ev aynı zamanda Ülkemizin konsolosluğununda bulunduğu alanda bulunuyor. Ev  zaman içinde birkaç kez restorasyonlara uğramış . Eski ve yeni halini görenler  eski halini daha çok beğeniyorlar.  Tamamen eski doğal halinden koparılmış ve evin ruhu müzeye dönüstürülmüş .

Daha önceleri Atamızın doğduğu yatak artık yok onun yerine yukarıdaki resmimde görsel bir stand konulmuş. Ulu önderimizin bir iki kişişel eşyası ve sinevizyon gösterisinden başka bir şey yok. Restorasyon yapılmadan önce Ulu önderimizin yattığı yataktan tutunda mutfaktaki eşyalara kadar bir çok eşya evin içinde eski haliyle duruyormuş . Haliyle eski halini görenler evin şimdiki halini hiç mi hiç beğenmiyorlar. Ancak yinede her haliyle orada olmak bile büyük bir mutluluk.

Beyaz Kule: Şehrin En önemli ve simgesi olan , Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmış , Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılmıştır. Beyaz denmesinin sebebi Balkan savaşı sonunda şehir yunanlıların eline geçince kuleyi vaftiz etmek  ve geçmişin izlerinin silinmesi için beyaza boyanmıştır. Tabi zamanla kule eski rengine dönsede ismi beyaz kule olarak kalmıştır .Şu anda aynı zamanda müze olarak hizmet veriyor. Pazartesi günleri kapalı .

Ladadika : Yunan ezgileri eşliğinde çeşitli tavernaların , restorantların ,lokantaların yer aldığı Selanik’in meşhur bir bölgedir. lezzetli yemekler yiyebileceğiniz özellikle turistlerin yoğun olduğu bir bölgedir.

ÖNEMLİ

Mutlaka Selanik Sahilinde oturup denize karşı keyifle kahvenizi yudumlayın.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğduğu evde bulunup o havayı solumak her şeyden çok daha güzel.

Bir zamanlar bol bol söylenen Yunanistan’da çok ucuz fiyatlara yenen yemekler, yapılan tatiller yada içtikleriniz maalesef artık çok ucuz değil. Özellikle ülkemizde euronun değer artışı  ile alım gücümüz çok değer kaybetmiş durumda.

İLETİŞİM

Ülke Kodu: +30

Ambulans : 112

 Polis : 112

Selanik Türk Konsolosluğu

Agiou Dimitriou 151, Thessaloniki 546 34, Yunanistan

Telefon : +30 231 096 50 70

bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Singapur'da Dikkat Edilmesi Gereken Yasaklar ? Ne yenilir , Ne İçilir ?

Pts Tem 29 , 2019
Türk vatandaşlarından vize istemeyen Singapur ve Hizmeti kalitesiyle havayolu taşımacılığında ön  sıralarda yer alan Singapore Airlines , İstanbul’dan  Singapur’a 11 saat gibi bir süreyle direk […]