Schengen Vizesi Nedir ? En Kolay Nasıl Alınır ? Hangi Ülkeden Almalıyız ?

Schengen  Lüksenburg’un bir kasabasının adıdır. 19 Haziran 1990 yılında Schengen’de beş ülke tarafından Fransa , Batı Almanya , Belçika Hollanda ve Lüksenburg’unda sınırların kaldırılmasını ön gören bir anlaşmadır. Zaman içinde Portekiz ve İspanya gibi toplamda 26 ülkenin  dahil olmasıyla beraber oluşturulmuş bölgeye verilen isimdir.

Schengen Üye Ülkeler

Schengen üyesi bir ülkeye gitmek istiyorsanız  schengen vizesi almanız gerekiyor. Almaktan çok vize için istenilen belgeleri toplamak daha zor. Ama vizeyi aldıktan sonra seyahatlerinizin  keyfini bol bol çıkartabilirsiniz.

İlk defa alınacak olan schengen vizeniz için mecburen parmak izinizi vermek zorundasınız . Bunun için başvuru merkezinde bulunmanız ve parmak izi vermeniz gerekiyor.  

Özellikle İstanbulda yaşayanların  yüksek komisyon alan aracı kurumları tercih etmeyip başvuru işlemlerini kendilerinin yapmaları maddi olarak daha kazançlı olmalarını sağlıyacaktır. Aracı şirketler size vizenizin uzun süre olması yada kesin olarak vize alınacağı garantisi vermezler . Sadece başvuru süresini , evrakların takip işlerini ve form doldurma gibi işlerde yardım ederler. Bu gibi işlemleri kendinizde yapabilir ve daha fazla ücret ödemek zorunda kalmassınız.

Schengen vizesi almak için hangi ülkeyi tercih etmeliyim?

Bu soru Schengen vizesi almak istenirken çok karşılaşılan bir soru . Haliyle açıklama getirmek istedim. Vizeyi alırken verilen süre, tek giriş yada multi giriş olmasından verdiğiniz evraklara , ülkenin politik durumuna , yaptırdığınız yurt dışı sigorta süresine kadar bir çok duruma göre değişiyor.

Haliyle banka hesabınızda yüksek rakamlar olması sizin 90 gün veya 1 sene vize alacağınız anlamına gelmiyor , yaptırmış olduğunuz sigorta 1 aylıksa vizeniz de bir aylık çıkabiliyor. Yada belirtiğiniz tatil süresi, iş yeri yazınızdaki izin süreniz gibi ince detaylarda çıkacak vizenizin süresini belirlemede önemli etkenler.

Yunanistan Schengen Vize

Vize işlemleriniz sırasında pasaportunuzun geçerlilik tarihinin 6 aydan uzun olmasına dikkat edin , istenilen resimlerin pasaportunuzda daha önce kullanılmamış olması ve altı ay gibi bir süreyi geçtiyse yeniden resim çektireceğiniz anlamına da gelir.

Ülkelere bakıldığında Almanya , Fransa vize süreleri olarak çok az verilen , belkide schengen alamayacağınız ülkelerde başında geliyor  , haliyle benim tercihim bu ülkeler değil.

Ben schengen vizesi alırken her zaman Yunanistan’ı tercih ediyorum. Ancak pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs giriş çıkışı olmaması gerekiyor. Aksi taktirde daha evraklarınızı telim ederken ret cevabını alıp geri dönmek zorunda kalıyorsunuz .

Yunanistan vize işlemlerinde İşlem kolaylığı , sorunsuz müşteri hizmetleri , işlemlerinizin kısa sürede yapılması gibi sağladığı avantajları var. Yunanistan’dan vize almak için https://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html randevunuzu alıp istenilen belgeleri randevu tarihinde Harbiyede bulunan merkeze götürmeniz yeterli . Başvurunuz internet üzerinden yapılıyor haliyle Vize başvuru formunu doldurmayı ve çıktısını almayı unutmayın .

Kosmos Vize Başvuru Merkezi Harbiye

Siteye girip vize başvuru formunuzu doldurup randevunuzu aldıktan sonra  , belirtilen tarihte Kosmos’un Harbiyede bulunan merkezine, randevu saatinden yarım saat önce gidiyorsunuz . Randevu saatiniz geldiğinde aynı saatte sizinle beraber randevu verilen kişilerle beraber danışmada sıraya girip hangi veznede işlem yapılacaksa size işlem numaranız veriliyor.

Ve işlem numaranız çağrılmayı bekliyorsunuz. İlk defa schengen alacaklar için parmak izi alma işlemi yapılıyor.

Sizi cağıran vezneye gidip evraklarınızı ,pasaportunuz teslim ediyor , belirtilen vize ücretini ödüyorsunuz. Verilen Belge ile kosmos’un internet sayfasından vize işlem sürecini takip ediyor , vizeniz onayladı teslim alabilirsiniz yazısını gördüğünüzde size teslim edilen belgeyle gidip pasaportunuzu teslim alıyorsunuz.

Schengen Vize

Önemli bir konu yaz aylarında yaşanan yoğunluktan dolayı size verilecek randevu süresi 1 ayı bulabiliyor. Kış aylarında 2 gün sonraya randevu alabilirken yaz aylarında bu süre yoğun talepten dolayı çok ileri bir tarihe uzuyor. Erken başvuru yapıp tatil planınızı ona göre yapmanız sizin avantajınıza .

Evraklarınızı teslim ettikten  yaklaşık bir hafta sonra merkezin web sayfasından vize durumunuzu kontrol edip vizeniz hazırsa pasaportunuzu gidip teslim alabilirsiniz.

Schengen vizesi aldınız şimdi istediğim ülkeye gidebilir miyim derseniz burada değişiklikler gösteren problemler olabilir . Vizenizi hangi ülkeden aldıysanız önce o ülkeye gitmek durumunda kalabilirsiniz.

Örnek olarak vizeyi İspanyadan alıp ilk önce İtalya’ya gitmeye çalışırsanız İtalyan güvenlik görevlileri sizi ülkeye sokmayabilir , tamamen pasaport kontrol memurunun tercihine kalmış bir durum . Hemen hemen her ülkede pasaport memurlarının vizeniz olsa da sizi ülkesine almama gibi tercih hakları olduğu biliniyor.

Gelelim Schengen vizesi için istenilen belgelere, sizlere  adım adım anlatacağım, bu belgeler sadece kendiniz için geçerlidir . Daha önce parmak izi vermiş olan diğer aile bireyleri için işlem yapmak istediğinizde noter tasdikli vekaletname istenmektedir. 

Schengen Vize

Schengen Vize İşlemleri İçin İstenilen Belgeler ,

·         Kosmos internet sitesinde bulunan Vize başvuru formu tam ve eksiksiz doldurulup şahsen imzalanacak.

·         1 adet arkası beyaz fonlu kulaklarınız ve alın bölgenizin açık olduğu son 6 ay içinde çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafınız.

·         Vize ücreti sadece nakit olarak 80 euro ,

·         Pasaportunuz, son 10 yıl içinde alınmış olan en az 2 ve daha fazla boş sayfası olucak sekilde ,mevcut pasaportunuzun kullanım süresinin 3 aydan daha uzun olması gerekiyor ,bugün başvuru yapacaksınız 3 ay sonraya kadar mutlaka kullanım süresi olması gerekiyor.

·         Sigorta, yaptıracağınız yurt dışı seyahat sigortası istenilen belgelerden biri . Sigorta değeri 30.000 euro yada 50.000 $ tutarında olacak ve orjinalini vermeniz gerekiyor. Fotokopi kabul edilmiyor.

Sigorta yurt dışında hangi tarihlerde bulunacaksınız o tarihleri kapsamalı ,ancak daha uzun tarihli yaptığınız takdirde vizenizin daha uzun süreli alabilme şansımız olabilir mesela 15 günlük vize aldığınız takdirde 15 günlük bize verilecekken, 1 yıllık aldığınızda geçerlilik süresi bir yıl olacağı için daha uzun vize alma şansına sahip olabilirsiniz ikinci bir fırsat ise aynı yıl içinde 2. bir Schengen vizesi almak istediğinizi tekrar bu sigortayı kullanabilirsiniz.

Tabi ki arada ki fiyat farkı da süre uzadıkça azalacak ve uzun sigorta size daha cazip fiyata gelecektir.

·         Kimlik fotokopisi, çift taraflı olarak 

·         Pasaportunuzun bilgilerinizi olduğu sayfanın fotokopisi ve daha önce alınmış olan schengen yada başka vizelerin olduğu sayfaların fotokopisi,

·         Otel rezervasyon bilgileriniz.

·         Uçak rezervasyon bilgileriniz,

·         Şirket izin yazınız. Şirketiniz tarafından antetli kağıda sizin adınıza yazılmış , izinde bulunacağınız tarihleri , işyerin de ki pozisyonunuzu, maaşınızı, çalışma sürenizi ve masrafların kim tarafından karşılanacağını belirten , imza sirkülerinde ki imza yetkilisi tarafından imzalanmış izin yazınız.

·         Sigortalı işe giriş belgesi,

·         Sigorta dökümünüz , e-devletten aldığınız üzerinde kare kod olacak şekilde aldığınız sigorta dökümünüz . E – devletten aldığınız belgelerde barkod olmasına dikkat edin özellikle belgeler barkodlu isteniyor .

·         İş yerinizden alacağınız imzalanmış kaşelenmiş 3 aylık maaş bodronuz. İmza yine yetkilisi tarafından atılacak.

·         Son üç aya ait banka işlem hareketlerinizi gösteren ,bankanızın her hangi bir şubesinden üzerinde ıslak imza ve kaşe bulunan hesap dökümünüz . Burada önemli olan hesabınızda bulunan rakam değil , ne kadar çok hareket olmuş ona bakılıyor.

·         Ticaret sicil belgesi , çalıştığınız firmaya ait olan ticaret sicil belgesinin fotokopisi.

·         Yine çalıştığınız firmanın faaliyet alanını belirten Firma faaliyet belgenizin fotokopisin.

·         Çalıştığınız Firmanızın vergi levhasının fotokopisi ,

·         Çalıştığınız Firmanızın imza sürkülerinin fotokopileri,

·         Üzerinize bulunan Araç ev yada arsa gibi gayrimenkullerin tapularının ruhsatlarının fotokopileri.

·         Evli iseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisi

Şimdiden gezginlere iyi tatiller.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir