Sapanca Gölüne Nasıl Gidilir ? Gölün Özellikleri Neler ?

Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Sapanca gölünün Sakarya kent merkezinin 12 km batısında, İzmit kentinin ise 27 km doğusunda yer alan tektonik kökenli bir tatlı su gölüdür. İstanbuldan kendi aracınızla paralı otoyoldan yaklaşık  120 km uzaklıkta bulunan göle 1 bucuk saat gibi bir sürede ulaşıyorsunuz .

Büyük çoğunlu Sakarya  , bir kısmı ise Kocaeli Sınırları içinde kalıyor. Göl çok eski zamanlarda  Marmara Deniziyle bir bütünken zaman içinde Marmara denizinden ayrılıp  tatlı su gölü haline gelmiştir.

Yüzölçümü yaklaşık 42 kilometrekare olan  Sapanca gölünün uzunluğu ise 16 kilometreyi buluyor, Ortalama Derinliği 30 metre civarında olup en derin noktası 61 metre olarak ölçülmüştür.

Göle dökülen bir çok dere mevcut bunlardan başlıcaları  Eşme Dere, Keçi Dere, İstanbul Dere, Yanık Dere, Derbent Dere, Çiftepınar Dere, Aygır Dere, Arifiye Dere ve Maden Dere.

Sapanca gölünde olta balıkçılığı oldukça popüler , genel olarak kızılkanat , tatlı su uskumrusu , turna balığı ve bir çok balık çeşidi bulunuyor.

Sapanca Gölü Nerede ?

Sapanca gölünün çevresinde bir çok kafe ve restoran bulunmaktadır .Hafta sonları yoğun ilgi gören kahvaltıları , mangal ziyafetleri ile gününüzü güzel bir şekilde sapanca gölü kenarında geçirenilirsiniz.

Aynı zamanda  kano veya deniz bisikleti ile bir tura çıkabilir , oltanızla balık tutabilirsiniz.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir