Rusya Vizesi Kalkıyor Mu ?, Vizesiz Seyahat Mümkün Mü?

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, vizesiz seyahat uygulamasının hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler için 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 25 Temmuzda imzaladığı hizmet ve hususi pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Rusya’ya girişi için vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son veren uygulamayı sonlandırmasıyla beraber vize serbestliği de  07 Ağustos 2019 dan itibaren başlamış oluyor.

Vizesiz seyahat süresi ne kadar olacak ? Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yaptığı açıklamaya göre hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler yarından itibaren, ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün süreyle Rusya’ya vizesiz seyahat edebilecekler.

Unutulmamalı ki vizesiz seyahat şu anda sadece Hususi ve hizmet pasaportları için geçerli. Bordo pasaport Yani Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarımız için yine Rusya Başkonsolosluğundan gerekli belgeler tamamlanarak Vize alınması gerekiyor.

Bir çok vatandaşımızın vize ücret , belge ve vize işlemleriyle uğraşılmasına son vermek ve Umuma mahsus bordo pasaportu ile Rusya’ya vizesiz olarak gidebilmeleri şu anda beklemede diyebiliriz.

Tabi ki Hizmet yada husisi pasaportunuz varsa Rusya tüm güzelliği ve çekilciliğiyle sizleri tatil için bekliyor. Moskova bu gezinizde ilk sırayı alabilir . Moskova hakkındaki detaylı yazımıza burayı tıklayarak okuyabilir detalı bilgilere sahip olabilirsiniz .

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir