Rusya Vizesi Kalktı, Vizesiz Seyahat Mümkün mü? Kimler Vize Almak Zorunda ?

Türkiye, Rusya’ya Vladivostok’tan e-vize ile kolayca giriş yapabilecek ülkeler listesine girdi . Rusya’nın yeni Başbakanı Mihail Mişustin, vatandaşları ülkeye Vladivostok limanından e-vize ile kolayca giriş yapabilecek ülkelerin listesinde yapılan değişiklikleri onayladı. Yeni listeye Türkiye de dahil oldu.

Mişustin’in imzaladığı ve Bakanlar Kabinesi’nin resmi sitesinde yer alan talimatnameye göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 53 ülkenin vatandaşları, Rusya’ya Vladivostok limanından e-vize alarak kolayca giriş yapabilecek.

Belgedeki listede belirtilen ülkelerin vatandaşlarına, Vladivostok limanındaki giriş noktalarında elektronik ortamda tek girişli ticari vizeler, ayrıca turistik ve insani vizeler oluşturulabilecek.Listeye giren ülkelerin arasında Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya, Çin, İsveç, İsviçre ve diğer ülkeler yer alıyor.

Detaylar bilgi için http://government.ru/docs/38847/ linkinden ulaşabilirsiniz .

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, vizesiz seyahat uygulamasının hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler için 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 25 Temmuzda imzaladığı hizmet ve hususi pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Rusya’ya girişi için vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son veren uygulamayı sonlandırmasıyla beraber vize serbestliğide yarından 07 Ağustos 2019 dan itibaren başlamış oluyor.

Vizesiz Rusya

Vizesiz seyahat süresi ne kadar olacak ? Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yaptığı açıklamaya göre hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler yarından itibaren, ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün süreyle Rusya’ya vizesiz seyahat edebilecekler.

Unutulmamalı ki vizesiz seyahat şu anda sadece Hususi ve hizmet pasaportları için geçerli. Bordo pasaport Yani Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarımız için yine Rusya Başkonsolosluğundan gerekli belgeler tamamlanarak Vize alınması gerekiyor.

Umuma Mahsus Bordo Pasaport

Bir çok vatandaşımızın vize ücret , belge ve vize işlemleriyle uğraşılmasına son vermek ve Umuma mahsus bordo pasaportu ile Rusya’ya vizesiz olarak gidebilmeleri şu anda beklemede diyebiliriz.

Tabi ki Hizmet yada husisi pasaportunuz varsa Rusya tüm güzelliği ve çekilciliğiyle sizleri tatil için bekliyor. Moskova bu gezinizde ilk sırayı alabilir . Moskova hakkındaki yazımızı  http://bigitsek.com/moskova-ucuza-nasil-gezilir-neden-pahali-bir-sehir/ linkinden ulaşarak okuyabilir gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz .

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir