Roma’da Nereler Görülmeli ? Nasıl Gidilir ?

Ulaşım

İstanbuldan yaklaşık 3 saati bulan bir yolculuğun ardından Roma Fiumicino Havalimanına varıyorsunuz. İtalya turistik amaçlı ülkeye gelen Türk vatandaşlarından vize istiyor . Schengen vizeniz olması gerekiyor. En kolay Schengen vizesi nasıl alınır öğrenmek için tıklayın . Roma Fiumicino Havalimanı’ndan şehir merkezine ise ulaşmanın en kolay yolu trenler. Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşım için diğer seçenekler ise taksi ve otobüsler.

Roma Fiumicino Havalimanı

Taksiler 40 € karşılığında şehir merkezine kadar gidiyorlar. Leonardo Express ise en kolay ve ekonomik çözüm .Terminal Girişindeki makinelerden aldığınız biletle , 30 dakika içinde şehir merkezinde oluyorsunuz.

Leonardo Express

Roma şehir içinde en güzel ve rahat ulaşım yöntemi, metro ve trenler . Ancak burada yaşayanların neredeyse hepsinde klasik bir Vespa motorsiklet var. Haliyle ulaşımı vespa ile hallediyorlar. Tabi kii sizde tatilinizde ehliyete ihtiyaç olmayan bir Vespa kiralayabilirsiniz.

Vespa Motorsiklet
Hava

Ülke genelinde bölgelere göre değişken bir iklim çeşitliliği görülür. Güney kesimlerinde Akdeniz iklimi hakim iken kuzey kesimlerinde karasal iklim hakimdir. Romada Sıcaklıklar kışın 0’ın altına düşse de yıl ortalaması 0 ile 10 derece arasındadır. Yaz aylarının gelmesiyle sıcaklık değerleri 20 ile 35 derece arasında seyreder.Seyahat için en ideal zaman mayıs , haziran ve eylül aylarıdır.

Genel

Tarihin en önemli imparatorluklarından birinin yıllarca başkentliğini yapmış olan Roma, görkemli geçmişi ve olağanüstü mimari yapılarıyla yılın her günü,  dünyanın her yerinden turistleri ağırlıyor. Roma sanatın, kültürün, aşkın ve tutkunun başkenti olarak kabul ediliyor.  Aynı zamanda Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan’ın da yer aldığı 2800 yıllık şehir.

Sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma’nı, Roma Krallığı’nın, Roma Cumhuriyeti’nin, Roma İmparatorluğu’nun, Papalık yönetiminin, İtalyan Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olan Roma, bugün üç milyona yaklaşan nüfusuyla, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri.

Yemek

Pizza Bianca: Bir diğer adıyla beyaz pizza , Roma’nın en ünlü yiyeceklerinden birisidir.

Pizza Bianca

Fritti: Genellikle midye , kalamar gibi deniz ürünleriyle birlikte hazırlanan bir tür hamur kızartması.

Fritti

Carbonara: Roma’da tadabileceğin en lezzetli ve çeşitli soslarla sunulan makarna.

Carbonara
Gezilecek Yerler

Kolezyum: Yapımı M.S. 72’de biten Kolezyum, Roma İmparatorluğu’nun ihtişamına gösteren devasa bir eser. Kolzeyum Eski çağlarda gladyatör, boğa, köle ve esirlerin ölümüne döğüştüğü, yarışmaların yapıldığı pek çok krala eğlence görevi görmüş olan bu devasa yapı 50,000’den fazla kişinin 10 dakikada yerlerine yerleşmesine imkan verecek şekilde tasarlanmış.

Roma Forumu: Roma imparatorluğunun ticaret ve hukuk merkezi sayılan ,Dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biridir.

Roma Formu


Vatikan : Dünyanın en küçük devleti olan ve Papa’nın ev sahipliği yapan Vatikan da Roma’da. Burada gezebileceğin birçok müze ve bazilika var.

Vatikan


Capitoline Museum : 1734 yılında ilk kez açılan müzede , özellikle Michelangelo’nun eserlerinden oluşan koleksiyonuyla beğeni  toplayan Capitoline’de Titian, Tintoretto, Veronese ve Caravaggio’nun tablolarını ve Barok sanatın dâhilerinden Bernini’nin eserlerini de görebilirsiniz. Müze 9:30-20:00 saatleri arasında açık.

Capitoline Museum

Trevi Çeşmesi : Palazzo Poli’deki rococo’nun abartılı tarzıyla inşa edilmiş , filmlerden hatırlayacağınız Aşıkların önünde öpüştüğü, dilekleri gerçekleşsin diye para attığı resimlerini bol bol gördüğünüz çeşme. Bozuk para atıp , bir dilek dilemekte fayda var.

Trevi Çeşmesi

National Roman Museum (Roma Tarih Müzesi) : Baths of Diocletian, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Crypta Balbi gibi üç dört ayrı bölgeye yayılmış olan bu müzede Roma’nın orta çağlarından, şimdiki zamanlarına kadar eski paralar, freskler, mozaikler, mücevherler, heykeller görülebilir.

National Roman MuseumPiazza di Spagna: Trinita dei Monti kilisesi, İspanyol Merdivenleri ve Roma’nın en güzel dondurmacıları nın bulunduğu meydanda mutlaka lezzetli Roma dondurmaları denenmeli.

Piazza di Spagna


Piazza Venezia :  Romanın Kalbinin attığı meydan denilen aynı zamanda Victor Emanuel II abidesinin de bulunduğu meydandır.

Piazza Venezia

Taksilerin normal fiyatları oldukça uygun ancak yolları uzatmak gibi hilelere başvuran Romalı taksiciler mevcut.

Yasak

Roma’nın tarihi ve turistik mekanları arasında başı çeken İspanyol Merdivenleri’nde oturmak yasaklandı. Oturanlara 160 euro , pisletenlere ise 400 euro para cezası uygulanıyor .

İspanyol Merdiveni
İletişim

Roma Türk Büyükelçiliği

Via Palestro, 28, 00185 Roma RM, İtalya

+ 39 06 445 941

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir