Rize’de Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Karadeniz’in  çayıyla , yaylalarıyla  , doğasıyla  havasıyla ünlü şehrinin muhteşem  ve mutlaka görülmesi gereken yerlerini sizler için bir araya getirdik. İşte gitmeniz gereken o yerler.

 Zil Kalesi

Tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemekle beraber Zil kalesi , Ayder yaylasının bitişiğinde ,  Çamlıhemşin ilçesinin  yaklaşık  12 km güneyinde, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim, yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş, 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşmuştur. Adı pek fazla duyulmasada bölgeyi bilenler tarafından çok sık ziyaret edilir. Etrafı ağaçlarla kaplıdır. Rize seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken duraklardan bir tanesi.

Zil Kalesi

Pokut Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaklaşık 2030-2050 metre arası yükseklikte bulunan Pokut yaylasının ismi  Ermeniceden gelmekte olup Rüzgar alan vadi anlamına geliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi yılın her zamanı oldukça rüzgarlı ve serin bir yayladır. Çamlıhemşin ilçesine 15 km lik uzaklıkta bir mesafede olan yayla bir çok kliplere yer sahipliği yapıyor. Fotoğraf tutkunlarının gözde mekanlarından .  

Pokut Yaylası

Arapdüzü Mesire Alanı

1080 metre yükseklikte bulunan Arapdüzü Mesire Alanı, doğa ile iç içe bulunan 800 metre yürüyüş parkuru güzergâhı boyunca , tahta asma köprülerden geçerek  Arapdüzü Şelâlesine ulaşırlar.  Mesire alanına gelirken yanınızda her türlü yeme, içme gibi ihtiyaçlarınızı unutmayın. Mesire alanında 25 adet kamelya mevcut . Arapdüzü şelalesi Güneysu ilçesine yaklaşık 15 km mesafede yaklaşık 20  dakikalık uzaklıkta.

Arapdüzü Mesire Alanı

Ayder Yaylası


1350 metre yükseklite olan , Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 1300’lü Halalılar tarafında kurulmuştur. Kayın ve ladin ağaçlarıyla çevrili mükemmel havasıyla incanlara huzur verir. Yaz kış kar görmek mümkündür . Bu nedenle yazın çok serin olmaktadır.  Yaylada bulunan  kaplıcalar şifa dağıtırlar. Her yıl çeşitli şenlikler festivaller yapılır. 1944 yılında milli park ilan edilmiş , 1987 yılında turizme açılmasıyla yoğun ilgi görmeye başlamıştır
.

Ayder Yaylası

Rize Kalesi


Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yaklaşık 25 dakikalık mesafede bulunur  Rize’ye tepeden bakmak   ve tarihle doğanın iç içe eşsiz görüntüsünü tek bir karede yakalamak isteyenler için Kale mükemmel bir noktadır .  İç kale ve aşağı kale olmak üzere ikiye bölünmüştür .

Aşağı Kale surlarının bazı bölümleri Bizans İmparatoru Alexios II. (1297-1330) zamanında yapılan Trabzon Kalesi ile benzerlik göstermesinden ötürü bu dönemde yapıldığı sanılmaktadır. Kale 13. Yüzyılda Rum İmparatorluğu tarafında inşa edilmiştir. Yoğun apılaşmadan dolayı aşağı kale kısmının bir kısmı yok olmuştur.

Rize Kalesi

Anzer Yaylası, Rize

Rize ilinin İkizdere ilçesinde ortalama 35 kilometre mesafede bulunmaktadır.
Meşhur  Anzer Balı’nın üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması, çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiştir , 3 bin metreyi aşan yüksekliği ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir.

Yaylanın  geniş olması nedeniyle 2 bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm Aşağı Anzer yani Çiçekliköy ismi ile anılan yerdir. Bir bölümü olan Yukarı Anzer diğer bir ismi ile Ballıköy’dür.

Anzer Yaylası

Verçenik  Yaylası


İlçe merkezine 60 km uzaklıkta olan Verçenik 3711 m yüksekliğe sahiptir.  Verçenik Dağı’nın eteklerinde buzul gölleri gibi 10dan fazla  göl bulmak mümkün. Verçenik, Kaçkar Dağı’ndan sonra bölgedeki ikinci yüksek zirve olup, Türkiye’de bu alanda 8. sırada yer almaktadır. Kampçıların uğrak noktalarından olan yaylada çadır kurabilirsiniz .

Verçenik Yaylası

Gito Yaylası


Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan ve  Rize’deki en meşhur gezilecek yerlerden birisi olan Zil Kale’ye 18.6 kilometre uzaklıkta.  Son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Gito Yaylasında kendinizi bulutların üzerinde hissediyorsunuz. Mükemmel doğası, rengarenk çiçekleri ve havasıyla gezinleri kendine çekiyor.

Gito Yaylası

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan biridir, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km uzunluğundadır. Fırtına Deresi bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.Haliyle Raftingcilerin buluşma noktası olup değişik zamanlarda çeşitli rafting etkinlikleri yapılmaktadır. Yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde yerler vardır. Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir.

Fırtına Deresi

Kız Kalesi

Pazar ilçe merkezinin batısında küçük bir yarımada üzerine kuruludur.Küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir.

13–14. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Yapı, günümüzde tek bir gözetleme kulesiyle ayakta durmaktadır.

Kız Kalesi

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir