Müze Kart Nedir ? Nasıl Alınır ? Hangi Belgeler İsteniyor ?

Müze kart, kullanıcısı tarafından bir yıl boyunca sınırsız bir şekilde kullanım imkânı sağlayan bir karttır. Müze kart sayesinde Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz olarak gezebilirsiniz . Bazı özel müzelerde geçerli değildir.Türkiye genelinde Kültür ve Turizm bakanlığınca verilmeye başlanan çeşitli  müze kartlar vardır.

Gezileriniz için size uygun olanı seçip sadece onu alabilirsiniz . Yazımızın sonunda aklınıza takılan bir yer olursa yorumlar  kısmından bize yazabilirsiniz.

Müze Kart Nasıl Alınır ?

Müze kart sahibi olmak çok kolay , şayet müze kart sahibi olmak istiyorsanız kart basım istasyonlarından Fotoğraflı T.c kimliğiniz , ehliyetiniz yada pasaportunuz ile beraber yaklaşık 1 dakika gibi bir sürede kartınızı alabilirsiniz . Aynı zamanda www.muzekart.com adresinden de istenen bilgileri girerek ödemenizi de kredi kartınızla yaparak alabilirsiniz.

Sistem onayı verildikten sonra yaklaşık 5 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adresinize kargo ile kartınız size ulaştırılıyor.

Kaç Çeşit Müze Kartı Var ?

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından gezginlerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli  müze kartlar tasarlanmış ve kullanıcılarına dağıtılmaya başlanmıştır. Bu kartlar Museum Pass Türkiye , Müze kart , Müze Kart Plus + , Museum Pass İstanbul , Museum Pass Cappadocia , Museum Pass Akdeniz ve Museum Pass Ege olmak üzere 7 farklı kart vardır. Kısaca bu 7 müze kartını ve tam olarak kullanım şekillerini belirtelim.

1 – Museum Pass Türkiye

Tarih dolu  müzeleri ve ören yerlerini 15 gün süre boyunca bu kart ile gezebilir . İlk müze ve ören yerine girdiğiniz andan itibaren aktif olan kartı 15 gün boyunca sınırsız olarak müzelere ve ören yerlerine girerek  kullanabiliyorsunuz .Aynı zamanda gezdiğiniz müze ve ören yerlerinde bulunan kafeler ve müze satış mağazalarında %10 luk indirim sağlıyor. Bu kartın satış fiyatı 550 tl.

2- Müze Kart Plus +

Müze Kart ile ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 300 den fazla ören yeri ve müzede geçerli olan bu kart ile tarih dolu keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz . Türk vatandaşları için 60 tl olan bu kart ilk müze ve ören yerine girişinizden itibaren aktif olup 1 yıl boyunca geçerlidir. Aynı zamanda gezdiğiniz müze ve ören yerlerinde bulunan kafeler ve müze satış mağazalarında %10 luk indirim sağlıyor .

Müze kartın geçerli olmadığı yerler özel müzeler , Topkapı sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi , Aya İrini Anıtı , Efes ören Yeri içinde bulunan Karanlık kilisede geçerli değildir. Bu yerler için ekstra olarak bilet almanız gerekmektedir.

3- Müze Kart İndirimli

Normal Müze kart fiyatı 60 tl dir. Milli eğitim bakanlığı ile ilk ve orta öğretim okulları geçerli kimlik kartı bulunan öğretmenler  , 18 yaş üzerindeki öğrenciler ve yönergenin 8.2 fıkrasında belirtilen “8.2 Maddesi ülkemizdeki orta öğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında ön lisans , lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere”  öğrenci kimlik kartlarını ibraz etmek şartı ile müze kart fiyatı üzerinden %50 indirim uygulanmaktadır.

Emekli öğretmenler , özel dershane öğretmenleri ,ile üniversite öğretim üye ve görevlileri bu indirimden yararlanamıyorlar.

4- Museum Pass İstanbul

Museum PAss İstanbul ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini İlk girdiğiniz andan itibaren 5 gün boyunca sınırsız olarak gezebilirsiniz.Museum Pass İstanbul kartın satış fiyatı 325 tl.

5- Museum Pass Cappadocia

Sadece Nevşehir ilindeki T.C Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 10’dan fazla müzeyi gezebileceğiniz bu kartın süresi 3 gün ile sınırlı. İlk girişinizden itibaren 3 gün boyunca Nevşehir ilinde bulunan müze ve ören yerlerinde tarih dolu bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu kartın fiyatı ise 190 tl.

6- Museum Pass Akdeniz

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya , Mersin , Adana ve Denizli illerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 50’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca gezebilirsiniz. Kart fiyatı 325tl. Aynı zamanda gezdiğiniz müze ve ören yerlerinde bulunan kafeler ve müze satış mağazalarında %10 luk indirim sağlıyor .

Bu Kartın Geçerli olmadığı Denizli Pamukkale Antik havuz için ekstra olarak bilet almanız gerekmektedir.

7- Museum Pass Ege

Museum Pass The Aegean ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir , Aydın , Muğla ve Denizli illerinde 60’dan Fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca gezebilirsiniz .İlk girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan bu kartın satış fiyatı ise 325 tl dir. Yine müze ve ören yerlerinde bulunan kafeler ve müze satış mağazalarında %10 luk indirim sağlıyor .

Bu Kart Denizli Pamukkale Antik havuz için geçerli değildir , ekstra olarak bilet almanız gerekmektedir.

Başka Yerlerde Kullanılır mı ?

Devlet Tiyatroları: Devlet Tiyatroları’nın yerleşik sahnelerinde sergilenen etkinliklerde %40 İndirim İmkanı.
İstanbul Şehir Hatları: Eminönü, Beşiktaş ve Ortaköy iskelelerinden Kısa Boğaz Turlarında %25 indirim, Uzun Boğaz Turları ise %20 indirim imkanı.


Harbiye Askeri Müzesi: Tam bilet %20 indirim imkanı.
Rahmi M. Koç Müzesi: Tam biletlerde %20 indirim, müze mağazasında ise %10 indirim imkanı.
Sakıp Sabancı Müzesi : İndirimli bilet fiyatı (10 TL), tasarım mağazasında %10 indirim imkanı.

Kimler Müzelerden ücretsiz Faydalanabilir ?

Ücretsiz Biletler

17 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar

65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar

Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları

Engelliler ile bir refakatçisi

Er ve erbaşlar

ICOM, ICOMOS ve UNESCO kartı sahipleri

Basın kimlik kartı sahipleri

Yabancı resmi konuklar ve refakatçileri

Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile eş ve çocukları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce ağırlanan konuk ve heyetler, bunların refakatçileri ile yabancı tur operatörleri.

Müze kart satış noktaları için tıklayın https://muze.gov.tr/satis-noktasi?CatalogNo=KRT-MZA01-08-008

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir