Muğla’nın Keşfedilmemiş Mutlaka Görülmesi Gereken Köyleri ,

Sahil şeridi boyunca uzanan kumsallar, ziyaretçi akınına uğrayan doğal güzellikleriyle ülkemizin en çok ilgi gören şehirlerinden bir tanesi Muğla . Sizler için Muğa’nın daha önce adını dahi belki de hiç duymadığımız sakin, huzurlu ve güzel köyleriyle dolu bir yazı hazırladık. İşte o Köyler .

Akyaka

Geçmişte Balıkçı kasabası olan Akyaka, Günümüzde Muğla’nın Ula ilçesine bağlı önemli bir turizm merkezi durumunda . Gökova Körfezi boyunca sıralanan plajları ve akvaryum özelliği taşıyan Azmak Çayı, Akyaka’nın en uğrak noktalarından biri . Deniz, kum, güneş tatilinin yanı sıra çevresindeki antik kentler ile kültür turizmi içinde mükemmel bir nokta.

Gevenes Köyü ( Çaybükü )

Günümüzde resmi adı Çaybükü olan köy, 1946 yılında Ormancı türküsünün bestelenmesine neden olan olayın yaşandığı Belen Kahvesi ile tanınıyor. Muğla’nın Menteşe ilçesine 23 km uzaklıkta yer alıyor.

Belediye tarafından işletilen Belen Kahvesi’nde bir yandan kahvenisi yudumlarken bir yandan Ormancı türküsünü dinleyerek şarkının ortaya çıkısı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Turgut

Marmarise bağlı olan Turgut köyü ,köyden 3 km uzaklıktaki antik Hydas Kenti ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Mutlaka gitmişken meşhur el dokuması halılarından alın  , narenciyelerinden tadına , plajlarının ve şelalesinin ise güzelliğine bakmadan geçmeyin.

Turgut Şelalesi

Kapıkırı

Muğla’nın bir başka bozulmamış köylerinden biri olan Kapıkırı ,Bafa Gölü ile Beşparmak dağları arasında yer alıyor. Yılın her zamanı esen rüzgarları yaz aylarında serinletici oluyor. Göl kenarında bulunan Heraklia antik kenti kalıntıları  ise köye uğrayan gezginlerin duraklarından bir tanesi.

Mazı

Mavi yolculukların olmasa olmazı , mutlaka uğrak noktası olan mazı Karya’lılardan günümüze kadar ulaşan sekiz adet koya sahip bir köy. Bu kadar koya sahip olupta mükemmel denizine  , kıyısına  uğramadan olmaz. Betonlaşmanın olmaması insanın gönlünü şimdilik rahatlatıyor. Umarız bu betonlaşma olmadan bu doğal güzellik   devam eder.

Mazı Köyü

Eskihisar

Yatağan İlçesine bağlı olan Eskihisar , Cumhuriyet dönemi öncesi kilise olan  ve daha sonraki yıllarda camiye cevrilen Şaban Ağa Camii görülmeye değer.

Tarihi MÖ 270’li yıllara kadar uzanan Eskihisar Helenistik dönemde bölgenin en önemli antik kentleri arasında yer alan Stratonikeia Antik Kenti’nin üzerine kuruludur .

Bozüyük

Muğla’nın yatağan ilçesine bağlı olan Bozüyük köyü , 800 yıllık çınar ağaçıyla bir yandan da köyde çevrilen filmlerle beraber onlar kadar meşhur olup gezginlerin uğrak noktalarından biri olmuş durumda. Bir çok filmin çekimlerin yapıldığı köyde bol bol resim çektirmeniz tavsiye ediliyor.

Bozüyük Köyü
Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir