Moskovaya Nasıl Gitsek ? Nereleri Gezip Neler Yesek ?

Nasıl Gitsek ?

Şehirde 2 ulusararası havaalanı bulunuyor, genel olarak tercih edilen  Domodedovo Uluslararası Havaalanı . Şehir Merkezinden yaklaşık 34 km uzakta. Şehre varmanız yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Şehre gitmek için birkaç yöntem mevcut. Aeroexpress trenleri havalimanı  Paveletsky İstasyonu arasında çalışıyor. Bir diğer seçenek ise Aeroexpress’e göre çok daha ucuz olan fakat her durakta mola verdiği için süre uzuyor  1 saat 15 dakikaya çıkaran Commuter.

Domodedovskaya İstasyonu’ndan çıkıp havalimanına varan ekspres otobüsler ise bir diğer ulaşım yolu . Yolculuk 30 dakika civarında sürüyor. Her 15 dakikada bir otobüs kalkıyor. Her gün 06:00 – 00:00 arasında çalışıyor . Tabiki özel taksilerde bir diğer seçenek.

Moskova şehir merkezinde toplu taşıma sistemini metro, otobüs, troleybüs, tramvay ve maşrutka denilen minibüsler oluşturuyor.

Moskova’da İlk metro, Stalin’in emriyle 15 Mayıs 1935’te açılmış. 11 kilometre boyunca Sokolniki – Smolenskaya arasında 13 hattı birbirine bağlayan bu demiryolu şu anda 313 km, 188 durakta, dünyanın Seul’dan sonra en çok kullanılan ikinci büyük metrosu statüsünde; renklerle ayrılmış 12 hatta günde ortalama 7 milyon kişinin kullanımında.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin en şaaşalı projelerinden biri olarak düşünülen metro durakları avizeler, mermerler, heykeller, duvar resimleriyle bu dönemde tanışıyor, şu anda yerin altında müze faaliyeti gören çeşitli duraklar, komünist rejimin Moskova’ya kazandırdıklarından.

Marshrutka Tramvay, troleybüs, bizim minibüsleri andıran Marshrutka, otobüsler ve taksi şehrin ulaşım alternatifleri .

Ne Zaman Gitsek ?

Rusya, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle düşük sıcaklıklara sahip bir ülke; yüksek derecelerin görüldüğü temmuz ayında bile Moskova’da ortalama sıcaklık 20°C civarında oluyor. Moskova hava durumukışın -42°C derecelere kadar düşebiliyor . Hava sıcaklığı nisan ve eylül ayları arasında daha iyi , özellikle yaz mevsiminde ideal .

Soğuk sevmiyorsanız kış aylarını unutun, sıcak sevmiyorsanız da Moskova sizin için her zaman mükemmel bir seçim. Eşsiz mimari eserleri büyük hayranlık uyandıran şehirlerden biri olan Moskova, özellikle yaz aylarında çok keyifli oluyor. Yaz aylarında ortalama 20°C hissedilen Moskova hava sıcaklığı; bahar aylarında ortalama 8°C , kış mevsiminde ise ortalama -10°C civarında oluyor.

Moskova

Dünyanın en yoğun işleyen ve mimarisiyle ünlü metro ağının olduğu şehir Moskova. Aynı  zaman da dünyada en çok milyarder barındıran şehir. Bu nedenle dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında en üstlerde yer alması hiç şaşırtıcı değil. Çok ekonomik bir şehir diyemeyiz. Ülkenin politik halleri ve ismi değişse de Moskova hep başkentti. 1917’deki Rus Devrimi’nden sonra Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

 Ardından SSCB başkenti olarak anıldı. Şu an Rusya Federasyonu’nun başkenti. Sovyet döneminden kalma görkemli anıtları,  sanki bir masaldaymışsın gibi hissettiren rengarenk sarayları ve dev gökdelenleriyle tam bir metropol olan Moskova, dört mevsim boyunca güzel zevkle gezip görülen bir şehir.

10. Yüzyıldan itibaren Ortodoks Kilisesinin hakimiyeti altında olan Rusya’da Kilisenin yeri çok büyüktür.  Hrıstıyanlığın yanında son yıllarda aldığı göçlerle Müslüman , Yahudi ve Budist inanışlarda çoğalmaya başladı.

Ne Yesek ?

Borş Çorbası

Rus ulusal yemeği borş çorbası, lahana ve pancar gibi soğuğa dayanıklı sebzelerle hazırlanıyor. Çorba çoğunlukla smetan isimli bir krema ile beraber sunuluyor.

Pelmeni

Ketçap ve mayonezle beraber yedikleri pelmeni adlı bir çeşit mantının içine mantar, et, tavuk ya da çeşitli sebzeler konuluyor.

Dana Stroganoff

Adından da anlaşışalağı gibi dana etinin özel olarak pişirilmesiyle elde edilen dana stroganoff , makarna üzerine servis edilerek sunuluyor ve oldukça lezzetli. Moskova’ya gittiğinde bu mükemmel yemeği mutlaka denemelisiniz.

Nereleri Gezsek ?

Aziz Vasil Katedrali

Soğana benzeyen rengarenk kubbeleri ve sıra dışı mimarisiyle masaldan çıkmışa benzeyen Aziz Vasil Katedrali mutlaka görülmeli.

Aziz Vasili Katedrali 15. Yüzyıl sonlarında, III. İvan’ın Rusya’yı Kazak ve Moğol işgalinden kurtarışının anısına inşa edilen dünyada eşi benzeri olmayan mimarisi ile Moskova’nın hatta Rusya’nın simgesi haline gelmiş Kremlin Meydanı’ndaki ünlü katedral. 1550 yılında yapımı başlayan katedral 1560 yılında tamamlanmış.

Kızıl Meydan

Moskova’nın klasiklerine başlamak için ilk durak. Bir diğer adı ¨Kremlin Meydanı¨. Moskova’nın temellerinin atıldığı rivayet edilen bu ünlü meydan tam 73 bin metrekare. Ve tarihe yön veren devlet adamlarının, sayısız edebiyatçının, filozofun, düşünürün içinden geçtiği, ilham aldığı, dünyanın en önemli meydanlarından biri. İsmine dair bir kaç farklı rivayet var.

İlki; Kızıl kelimesi yani ¨KpacHo¨ Rusça’da güzel anlamında kullanılıyor. Dolayısı ile Kızıl Meydan da ¨Güzel Meydan¨ demek. İkinci rivayet 17. yüzyılda meydanı çevreleyen binaların ahşap olması nedeniyle sürekli çıkan yangınlardan sebep Çar’ın meydana Kızıl adını vermesi.


Kremlin

Eskiden çarların ikametgahı olan bu görkemli yapı, günümüzde gezginleri Rusya’ya çekiyor
Kremlin Sarayı1156 yılında ahşap olarak yapılan Kremlin Sarayı, 1238 yılında Moğol işgali sırasında büyük bir yangına maruz kaldı. I5. yüzyıl başında III. İvan ile Moğol işgalinden kurtulan Moskova, artık tüm Rus Prensliklerinin bir arada bulunduğu bir merkez haline getirilmek isteniyor.

Bu düşünceden hareket eden III: İvan Rus mimarlar ile İtalyan’ın ünlü mimarlarını bir araya getiriyor ve yeni bir Kremlin sarayı yapılması emrini veriyor. Böylece bugünkü Kremlin’in ilk projesi 15. yüzyıl başında, dönemin ünlü Rus Mimarı ¨Konstantin Tan¨ ve İtalyan mimarlar tarafından Bizans-İtalyan mimari anlayışı ile çiziliyor.

Büyük İvan Çan Kulesi

Bir zamanlar Rusya’nın en yüksek yapısı kabul edilen Kule’nin yüksekliği 81 metre. Dünyanın en büyük çanı olan ¨Çar Çanı¨ ise ilginçtir ki çan kulenin içinde değil yanında.

Çünkü ağırlığı 202 ton, uzunluğu ise 6,5 metre olan bu çan dünyanın en büyük çanı.

Lenin’in Mozalesi

Bir dönem dünyanın en güçlü cumhuriyetler birliği arasında yer alan, Türkçe’de demir perde ülkeleri¨ olarak da anılan SSCB’nin kurucusu Vladimir Lenin’in Mozolesi, 15 ay süren renovasyonun ardından tekrar ziyarete açıldı.

1924 yılından bu yana Kızıl Meydan üzerinde bulunan Mozole; siyah ve kırmızı granitten inşa edilen piramit biçiminde bir yapı. Mozolenin en önemli özelliği 1924 yılında ölen ve ölümünün 56. Gününde mumyalanan Lenin’in mozolenin içindeki cam fanusta yatıyor olması.

Novodeviçe Mezarlığı

Nazım Hikmet’in mezarının da bulunduğu bu ünlü mezarlık yani Rusça adıyla, Novodevichye Kladbishche, 16. yüzyıldan kalma.

Çehov, Stanislavski, Nikolai Gogol gibi Rus tarihinin önemli isimleri burada yatıyor. Ayrıca her bir mezar taşı sanat eseri gibi.


Bolşoy Tiyatrosu

On dokuzuncu yüzyılda inşa edilen tarihi tiyatro salonu, günümüzde opera ve bale gösterileri için kullanılıyor. Bolşoy Tiyatrosu’nun projesi ünlü Fransız Mimar Joseph Bove tarafından çizilmiş.

Alınlığındaki ¨Güneş Arabasına Binmiş Apollon¨ heykeli (Quadriga); Rus heykeltraş Pyotr Klodt tarafından yapılıp özel bir vinç yardımıyla, günler süren çabalar sonucu alınlığa yerleştirilmiş. Bugün sadece Rusya’nın değil, dünyanın en önemli sahneleri arasında yer alıyor.

Gorky Parkı

Park Kultury Metro İstasyonu’nundaki kapıdan girin bu parka. Devasa kapısını görmemeniz imkansız.

Nehir kenarında yürüyün, mavi-sarı yaya köprüsünden şehrin en güzel manzaralarından birini göreceksiniz.

Neskuchny Parkı

Avrupanın en büyüklerinden ve Moskova’nın en eski parkı. 15 bin kişilik amfitiyatrosu. 18. yüzyıldan kalma 3 yapı da parkın cazibe noktalarından.

Burada film, televizyon programı çekimleri ve düğünlere rastlamanız şaşırtıcı olmaz.

Kurtarıcı İsa Katedrali

1872 yılında Ruslar’ın Napolyon’a karşı kazandığı zaferin anısına, Bizans mimarisinin etkisinde kalarak projelendirdiği Katedral; 1883 yılında kutsanarak halka açılmış.

Bu görkemli yapı; hem dünyanın en büyük Ortodoks ibadethanesi olup hem de Rusya’da halka bağışlanan ilk katedral olma özelliğini taşıyor.

İletişim

Ülke kodu: +7 

Polis: (495) 200 9305

Ambulans: 103

İtfaiye:101

Sklifosovsky Hastanesi: +7 (495) 680 6722

Moskova Domodedovo Havalimanı Telefon

+7 495 933-66-66

Moskova Türk Büyükelçiliği

7-Y Rostovskiy Pereulok, 12, Moskva, Rusya, 119121

 +7 495 994-48-08Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir