Mısır Seyahat Rehberi

 

      Mısır denilince aklınıza hep piramitler o muhteşem devasa başyapıtlar geliyor değil mi ?

Aslında gelmelide ancak , Mısır’a gidip ,gezip, görüp,yaşadıktan sonra aslında Mısır’ın sadece Piramitlerde oluşmadığını Luxor’da bulunan tapınakların , Kızıldeniz’i çevreleyen bembeyaz kumsalların ,çeşit çeşit renklerden oluşan deniz canlılarını ve Kahire müzesinin inanılmaz gizemli havasını soluduktan sonra Mısır denildiğinde aklınıza çok daha güzel bir tatil ülkesi gelicek.

Mısır için bir diğer tercih sebebi  ise zaman zaman Pegasus Havayollarının yapmış olduğu indirim kampanyaları sayesinde çok ucuza uçak biletleri bulabiliyor olmanız. Tek kötü tarafı ise kısa bir süre önce Mısır’da yaşanan darbe sonrasında Türk vatandaşlarından istenen vize olmuş. Eskiden rahatça vizesiz gidiliyorken artık Bebek’te bulunan Mısır konsolosluğundan vize almanız gerekmekte. Çokta takılmayın çünki çok zorlu bir süreç değil ve istenen evraklar sizi fazla zorlamıyor.

 

İşlem prosedürü  sürekli olarak değişiklik gösteriyor. Zaman zaman vize teslim süreçlerinde problemler yaşanabiliyor. Ancak en son Aralık 2018 de başvurumda 10 günde vizemin çıktığını söyleyebilirim.

Mısır Vize işlemleri için Mısır Vizesi Nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz,  sizlere yardımcı olması için detaylı ve uzun uzun bu yazımda  yazdım.

Çevrenizdekilere Mısır’a tatile gideceğinizi söylediğinizde çeşitli güvenlik uyarıları alabilirsiniz. Mısır’ın pek güvenli olmadığı gibi ancak hiç de öyle değil.  Hele de günümüzde Paris, New York yada Londra gibi şehirlerde bile yaşanan güvenlik sıkıntılarından sonra daha iyi anlıcaksınız.

 Mısır için merkeziniz Hurghada olmalı .Bunun bana göre bir çok sebebi var ve her seferinde tercihim bu yönde .Sebeblerine gelince Hurghada havaalanının merkeze sadece 5 km kadar yakın hatta içinde olması .

Eski bir balıkçı kasabası olması ve yeni gelişen çevresiyle Sharm-El Sheikh kadar pahalı değil. Ayrıca Kahire ve Luxor’un tam ortasında . Kısaca bir gün batıya giderek Kahire turunuzu bir gün güneye doğru giderek Luxor turunuzu gerçekleştirebilir. Geri kalan günlerinizi Hurghada’da geçirerek dalış yaparak , günlük deniz turlarına çıkarak yada çölde safari yaparak geçirebilirsiniz.

Halk Türklere karşı diğer toplumlara göre daha sıcak ancak yinede art niyetli kişilere dikkat edin çantanıza , cüzdanınıza sahip olmanızda fayda var.

Mısır son zamanlarda Rusya , Ukrayna ,Finlandiya , Norveç  gibi kuzey ülkelerinden turist alıyor.Darbe sonrasında oldukça düşüş görülen turizm son yıllarda yine hareketlenmeye ve yükselmeye başlamış durumda. Haliyle halkın turistlere karşı ilgisi yoğun.

Tatil sezonu olarak en ideal dönem eylül ve mayıs ayları olucaktır. Yaz aylarında dayanılmaz olan sıcaklıktan dolayı helede gündüz vakitlerinde sokaklarda bir kişi göremessiniz. Gündüz vakti turlara çıkmanız , gezmeniz alış veriş yapmanız neredeyse imkansız gibi. Şehir gece olunca birden canlanıyor. Ve sabah kadar insanlar alışverişlerini yapıp gecenin serinliğinde işlerini hallediyorlar.

 Ülkeye giderken yanınızda dolar bulundurmanız ve birkaç banka atm’sinden kur fiyatı en iyi olan atm yi seçip yerel para birimi olan paunda çevirmeniz gerekiyor. Kur farkları çok değişken. Döviz büroları askeri yönetim tarafından yasaklanmış. Hepsi kapalıydı ancak yavaş yavaş açılacağı söylenmişti şu anki durumu bilemiyorum.

Ekonomik olarak zor günler yaşayan Mısır’da 100 Türk lirası yaklaşık 335 Mısır paund’u ediyor. Güvenlik oldukça sıkı . Yol üzerlerinde görülen askeri kontrol noktaları ve yapılan sürekli araç kontrolleriyle güvenlik artırılmaya çalışılıyor

Havaalanında değil ama Hurghada merkezde bulunan çeşitli telefon firmalarının ofislerinden telefon hattı alabilirsiniz. Hat alırken pasaportunuzun yanınızda bulunması gerekiyor.

 

Şehir içi ulaşım için ufak minübüsler ve taksiler ideal . Her yerde olduğu gibi taksilerle mutlaka pazarlık yapmanız gerekiyor. Minübüsler çok ucuz . hatta boş olan bir minübüse bizim paramızla 5-10 lira gibi bir rakam verdiğinizde sizi gideceğiniz yere kadar götürüyorlar.

Mısır’dan neler almak gerekir derseniz çeşit çeşit baharatlar, papirüsler ki fiyatları çok değişkenlik gösteriyor. Firavun ve labirent bibloları ve  tabiî ki hibiskus çayı bana göre alınması gereken en önemli şeyler.

Hurghada , Luxor ve Kahire için detaylı olarak paylaştığım yazıları okuyabilirsiniz. Bu şehirlerde nerelere gidilmeli neler yapılmalı hepsini yazımlarımda belirttim.

Mısır hakkında daha detaylı bilgi almak , merak ettiğiniz konularda bana ulaşabilirsiniz . Seve seve yardımcı olabilirim.

 

Şimdiden hepinize iyi tatiller : )

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir