Maldivler , Nasıl Gitsek ? Neler Yapsak , Nelere Dikkat Etsek ?

Özellikle balayı çiftlerinin favori tatil mekanlarından olan Maldivler Hint Okyanusu’nda 1.192 adadan oluşan bir devlettir . Ancak bu kadar adadan sadece 281’de insan yaşıyor .

281 adanın ise sadece 195’inde maldiv halkı yaşamakta geri kalan 86 ada ise otel ada şeklinde turistlere özel hizmet vermektedir.  

Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan ve tropikal iklime sahip ülkenin halkının % 97’si Müslümanlar oluşturuyor . Ülkemizden Türk Hava Yolları direkt uçuşlarıyla 8 saatte Maldivlere gidebiliyorsunuz .

Maldivler Türkiye vatandaşlarından vize talep etmiyor. Ayrıca ülkeye içki ve domuz eti sokmak yasak.

Ülkenin iki önemli geçim kaynağından en önemlisi Turizm bir diğeri ise balıkçılık.

Bölge çok çeşitli ve bol miktarda deniz canlısına , flora ve faunaya sahip binden fazla mükemmel derecede mercan adasına ev sahipliği yapıyor ,  haliyle dünyanın bir çok bölgesinden sadece balayı için olmasa da dalış turizmi için bölgeye gelenler var.

Yıl boyunca ortalama Okyanus suyunun sıcaklığı 25 derece civarında . Haliyle resimleriyle meşhur  “Over Water Villalar”da  sabahları uyandığınızda gözlerinizi okyanusun sonsuz maviliğine açarak uyanıyor ve kendinizi okyanusa bırakıyorsunuz.

14. yüzyılda adaya gelen arap tüccarlar sayesinde müslüman olan  halk zamanla arapça bir çok kelimeyi de kendi dillerine eklemişler. Maldivlerde “Marhabaa” merhaba demek oluyor .

Genelde  ingilizce yoğun bir şekilde kullanılyor ancak  kendi aralarında ve evlerinde Maldivlilerin kendi dili olan Dhivehi dilini konuşuyorlar . Maldiv halkı çok sevecen, güler yüzlü ve neşeli insanlardan oluşuyor. Turistlere karşı hoşgörülü ve sevgi dolular. 

Maldivler halkının çoğunluğunu Müslümanlar oluşturduğu için ve genelde balayı çiftlerini tercih etmesinden dolayı mahremiyet ve özel yaşam konusunda çok dikkat ediyorlar .

Tropikal muson iklime sahip olan bölgede özellikle tropik meyveler çok lezzetli . “Coconut Guru” diye adlandırılan insanlar hindistan cevizi konusunda uzman ve bilge kişiler.

Bu kişiler hemen sizin yanınızda ağaçtan , kopardıkları hindistan cevizini sizlere sunuyorlar. Tabiki sadece meyveler değil deniz ürünleri içinde mükemmel seçenekler sunuyor. Çeşit çeşit deniz canlılarından oluşan menüler fiyat konusundada oldukça hesaplı.

Adalarda su sporlarının hemen hemen her çeşidini bulabiliyorsunuz . Otellede yada özel tur merkezlerine  şnorkelle dalış , tüplü dalış , sörf, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, deniz paraşütü gibi birçok su sporunu yapabilmenize olanak sağlıyor .

Maldivler dünyanın en önde gelen sualtı dalış merkezlerinden biri. Şnorkelli dalış ile insanlara zararsız köpek balıkları , vatozlar ve daha birçok deniz canlısını yakından görme fırsatını yakalayın.

Adaların güzelliğini borçlu olduğu bir nokta ise mercan resifleri, ekolojik denge için çok önemli olan mercan resifleri için ada halkı ciddi önlemler almış durumda. Mercan resifleri yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 20 °C’nin üzerinde bulunan bölgelerde, kıtasal kenardaki adaların sığ sahillerinde, kalkerli bitkisel ve hayvansal organizmaların yığılımına verilen isimdir .

Mercan resifleri yok olursa sularda hiçbir canlı kalmama ihtimali var. O yüzden mercan resiflerinin varlığı bizler için çok önemli.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir