LASSA ATEŞİ Virüsü Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Belirtileri Neler ?

Bu günlerde gezginler arasında seyahatlerini planlarken huzurlarını , rahatlarını , neşelerini kaçıranların başında , bir çok ülkede görülmeye başlana virüs kaynaklı sağlık sorunları geliyor. Daha yeni Çin’den, yavaş yavaş Dünya’ya yayılan Corona virüsüyle baş etmeye çalışırken şimdide Lassa virüsünün haberleri duyulmaya başlandı .

Kimi gezginler seyahatlerini , uçak biletlerini iptal ederken kimileri ise riskleri göze alarak tatillerini planlamaya devam ediyorlar. Nerede olursanız olun sağlık konusunda daha dikkatli olmaya ve nasıl önlemler alabileceğinizi  araştırıp öğrenin.

Dünya Corona virüsü salgını nedeniyle korku ve panik halindeyken , bir diğer salgın haberi de Afrika kıtasındaki , Nijerya’dan geldi. Adına Lassa ateşi verilen salgın sonucunda ülke genelinde sadece ocak ayında 41 kişi öldü .

Bir yandan Corona virüsünün araştırılmaları yapılırken şimdi insanlar Lassa ateşi belirtilerini , korunma yönyemlerini aramaya başladılar. Sizler için Lassa Ateşinin belirtilerini , korunma yollarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Lassa Ateşi salgını , Batı Afrika’da görülen akut viral bir hastalık olma özelliği taşıyor . Vakalar ilk olarak Nijerya’nın Lassa bölgesinde görüldüğü için bu isim verilmiş .

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi’nden (NCDC) yapılan açıklamada, 1 Ocak’tan  itibaren ülkede 19 farklı bölgede yapmış oldukları incelemelerde 258 kişiye Lassa ateşi teşhisi koyduklarını ve sayının günden güne artığını belirttiler.

Salgının sebebinin tam olarak bilinmediği ancak , fare dışkısı ve idrarlarının sebeb  olmuş olabileceği düşünülürken, ülkede görülen kuru havanın vaka sayısında artışa neden olacağı belirtiliyor . Yüksek ateşle başlayan belirtileri ilerleyen dönemlerde organ yetmezliği ve şiddetli kanamalar takip ediyor. Lassa ateşinin, Ebola ve Marburg virüsü ile aynı aileden olduğu biliniyor.

Lassa Ateşi Virüsünün Belirtileri Nedir ?

Lassa Ateşi’nin belirti ve bulguları virüsle temastan ortalama 1 ile 3 hafta sonra ortaya çıkar. Ortalama %80 hastada semptomlar hafif ve tanı konulamaz düzeydedir. Hafif semptomların başında , baş ağrısı, halsizlik  , hafif ateş şeklinde görülmektedir .

Enfekte olan %20’sinde semptomlar daha da  ciddileşebilir . Özellikle  Kanamalar ( dişetleri, gözler veya burun kanamaları gibi), solunuda yaşanan sıkıntılar , sürekli tekrarlanan kusmalar, yüz bölgesinde ödem , karın , sırt ve göğüs ağrıları göğüs görülebilir.

Aynı zamanda Ensefalit , tremorlar ve işitme kaybı gibi nörolojik problemler belirtilmiştir.  İlk semptomların görülmeye başlamasından itibaren iki hafta içinde çoklu organ yetmezliğine bağlı ölüm yaşanabilir  (hastaneye yatırılan vakaların %15-20’si). Bu oran özellikle özellikle 3. trimestirde ki hamile kadınlarda daha yüksektir.

Lassa Ateşi’nin en çok görülen  komplikasyonu sağırlıktır . Vakaların ortlama 1/3’ünde değişik derecelerde kalıcı sağırlık oluşmuştur .  Bilindiği kadarıyla hastalığın şiddeti bu komplikasyonu etkilemez, ciddi vakalar kadar hafif vakalarda da sağırlık olabilir .

Lassa Ateşi Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Hayvan kaynak olan Lassa Ateşi , bir kez enfekte olan  Mastomys kemirgenlerilerinin uzun bir sure virüsü idrarıyla çıkarır. Bu hayvanlar özellikle Batı , Doğu ve Merkez Afrika’da ki savanalarda ve ormanlarda çokça bulunurlar. Özellikle Evlerde ve gıda saklanan bodrumlara , depolara  kolayca girerler . Özellikle virüsün bulaşmasında gıdalar ve solunum yoluyla gerçekleşir . Mastomys kemirgenlerinin idrar, dışkılarına doğrudan temas , kirlenmiş objelere dokunmak,  bu bölgelerde bulunan gıdaları yemek veya açık yaraya temasıyla enfeksiyon gelişebilir.

Aynı zamanda Mastomys kemirgenlerinin bulunduğu ortamlardaki bölgenşn temizlenmesi ,süpürülmesiyle ortaya çıkan ve havaya karışan enfekte küçük partiküllerin solunum yoluyla alınması ve ilave olarak kemirgenler yiyecek olarak tüketilmek amacıyla yakalanırken de enfeksiyon gelisebilir. .

Kişiden kişiye göre farklılık gösteren virüs , hasta kişinin kan , doku , sekresyon ve çıkartılarıyla temasla bulaşmasıda olasıdır . Özellikle sağlık bakım ünitelerinde , yeterli kişisel koruyucu önlemler alınmamışsa kişiden kişiye geçiş  çokça görülür .

Hastalığın Tedavisi Var mı ?

Lassa Ateşi’nde semptomlar çok değişkenlik gösterir  ve hastalığa özgü değildir. Bu nedenle klinik teşhis genellikle zor koyulur . Virüsün tanısı için en sık serolojik ( serum kaynaklı testler ) testler kullanılır.

Tedavide antiviral bir  ilaç olan Ribavirin’le başarılı sonuçları olduğu görülmüştür. Hastalığın erken döneminde verildiği taktirde hastalığın tedavisinde çok daha etkili olduğu görülmüştür. Hastalarda görülen hafif yada ağır semptomlara göre  uygun  olan destek tedavisini dalmalıdır.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir