Kiev’e Nasıl Gidilir ? Ne Yenir , Ne içilir ? Ve Daha Fazlası

ULAŞIM

Türkiye’nin değişik şehirlerinden Kiev’e haftanın iki yada üç günü uçak bileti bulunabiliyor. İstanbul Kiev arası uçak ile yaklaşık 2 saat  kadar sürüyor. Boryspil Havaaalanı merkeze tren ile yarım saatlik mesefade . Tren sadece bir durakta durduğu için daha hızlı merkeze varıyor. Fiyatı 80 grivna . Aynı zamanda havaalanından kalkan  Otobüs yada taksiyle  merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf , sadece pasaportunuzla yada yeni çipli kimlik kartlartınız ile ülkeye giriş yapabilirsiniz .

HAVA

Kiev  ‘e  gidebileceğiniz en güzel zaman  Mayıs , Haziran , Temmuz  ayları diyebiliriz. Yaz ayları sıcak , kış ayları bize göre biraz daha soğuk ve karlı geçiyor.

GENEL

İçinden Dinyeper Nehrinin geçtiği Kiev Ukrayna’nın başkenti , inanç olarak Ortodoks hristiyan olan toplumda son yıllarda ateizme karşı ilgi her geçen gün artış göstermekte. Tarım ülke genelinde çok büyük öneme sahip . Ukrayna bayrağındaki mavi renk göğü , sarı renk ise buğdayı temsil ediyor. Şehir merkezinde gezilip görülmesi gereken çok önemli katedraller, müzeler ve tarihi yapılar mevcut. Şehir içi ulaşım üç hat üzerinden metrolarla sağlanıyor. Metroların içinde bulunan yer altı çarşıları gez gez bitmiyor .

Çok canlı ve hareketli ,ağaçlarla , yeşille doğayla  iç içe yaşayan bir şehir. Her geçen gün yaşanan ekonomik krizlerle beraber ucuz söylemi geride kalıyor.10 grivna yaklaşık 2.23 Türk Lirası. Artık neredeyse alkol hariç fiyatlar ülkemizle aynı . Hemen her yerde telefon hatları satılıyor 8 gb internet paketi yaklaşık 15 tl ye alabiliyorsunuz. Gece hayatı oldukça renkli hareketli , eğlenilebicek gidilebilecek bir çok mekan var . Kısacası gezilip görülmesi gereken yeşilliklerle dolu muhteşem bir şehir.

YEMEK


Vareniky: Bizdeki mantı benzeri hamur işine benziyor içine et  mantar vişne konuluyor oldukça lezzetli. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Katliyeta : Cordon blue tarzında panelenmiş tavuğun içinde dereotu konularak servis ediliyor.

Kachapuri :  Karadeniz bölgemizde yapılan yuvarlak pernili yumurtaya benzeyen pidenin hemen hemen aynı. , lezzetli ve doyurucu.

GÖRÜLECEK YERLER

Maidan Nezalezhnosti ( Bağımsızlık Meydanı): Şehrin merkezi kabul edilen , bizdeki Taksim meydanını andıran meydanda 2014 yılında yaşanan  protestolarla ilgili görsel temalar ve meşhur heykel yer alıyor. Kievde ilk olarak gezilip görülmesi gereken yer . Meydan önünde bulunan Khreshchatyk caddesi ve yürüyüş yolu , etrafınızda Stalin döneminden kalan yapılarla çok keyif veriyor.

Saint Sophia’s Cathedral (Aziz Sofya Kadedrali ): 1990 yılında Unesco Dünya mirasları listesinde bulunan katedralin temeli 11 yüzyılda atılmıştır.Katedral içinde bulunan freskler ve mozaikler 11 yüzyıldan günümüze ulaşan en büyük koleksiyon.Taç giyme törenleri , Elçileri karşılama gibi çeşitli görevlerde kullanılmış.

Büyük Vatanseverlik Savaş Müzesi ve Anavatan Heykeli : Eski adıyla 2. Dünya Savaş Müzesi 2015 yılında ismini Büyük Vatanserlik Savaş müzesi oalrak değiştirmiştir. İlk kez 1974 yılında Sovyetler birliğinin Almanları yenmesi anısına  açılan müze geniş bir alanda açık ve kapalı bölümlerden oluşuyor. İçinde oldukça ilgi çekici askeri malzemeler, silahlar , belgeler ve savaşla ilgili aklınıza gelebilecek bir çok şey var. Kiev’e kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken bir müze. Müzenin hemen dışında açık alanda bulunan Anavatan heykeli ise 102 metre yüksekliği ,560 ton ağırlığı ve  elindeki tutuğu 16 metrelik kılıç ile şehrin diğer bölgelerinden görülmekte.

Golden Gate (Altın Kapı ) :  Bağımsızlık meydanından yürüyerek 10 dakikadaki konumuyla görülmesi öenmli noktalardan birtanesi. Hemen yanında Aziz Sofya kadetrali yer alıyor. Kiev prensiliği kurucusu Yaroslav Mudri tarafından 1017-1024 Yıllarında yaptırılmış . Sovyet yetkililer tarafından 1982 yılında elden geçirilmiş.

St Michael Altın Kubbeli Katedral : 1108- 1113  yılları arasında yapımı tamamlanan katedralin en tepesinde bulunan Baş melek Mikail için yapılmış bir anıt bulunmakta. Girişte çan kulesine ücretli olarak çıkılabilmekte. Aziz Sofya Katedrali ile karşı karşıya bir konumda bulunuyor.

Çernobil Müzesi : Kiev’in 140 kilometre güneyinde bulunan Çernobil Nükleer Santralı’nda, 26 Nisan 1986’da gece yarısı yaşanan felaketin acılarını bu müzede görmeniz mümkün. Yapılan bir deney sırasında meydana gelen patlamalar, etkileri nesiller boyu sürecek korkunç bir faciaya yol açtı. Yaklaşık 150 bin kişinin hayatına mal olan Çernobil felaketi sonrası yüzbinlerce kişi ise çeşitli şekillerde mağdur oldu. Çernobil felaketinin etkilerinin 100 bin yıl daha devam edeceği tahmin ediliyor. Müzede Çernobil felaketine dair belgeler, gazete haberleri, mektuplar, fotoğraflar korkuç kazanın bilançosunu ve yaşanan acıları gözler önüne seriyor. Mutlaka görülüp ders çıkarılması gereken bir müze.

İPUCU

Ukrayna  Havayollarının uzun dönem fiyatları mükemmel. On ay sonrası için 400-500 tl gibi bir fiyatlara Kiev için gidiş dönüş bileti bulabilirsiniz. https://www.flyuia.com/tr/tr/home  adresinden kampanyaları takip edebilirsiniz.

Ukrayna Havayolları

Vize derdi nin olmaması , Yeni çipli kimlikle bile ülkeye giriş yapılabilmesi. İçki fiyatları. Birbirine yakın , gezip görülecek çok yerin olması.

Metro aramakta sıkıntı çekebilirsiniz , yeterli şekilde metro işaretleri yok. Eğer internetiniz yoksa zorluk yaşabilirsiniz . Yer altı tünelleri , alışveriş merkezleri çok olduğu için karışabiliyor. Metro diye girdiğiniz yer tünellerdeki alışveriş merkezi çıkabiliyor.

Bir çok yerde İngilizce bilinmiyor , bilen yerlerde bir adım öne çıkmak için burada İngilizce biliyoruz diye not yazmışlar.

İLETİŞİM

Ülke Kodu: +380
Ambulans: 103
Polis: 102

Kiev Türk Büyükelçiliği

Panasa Myrnoho St, 22, Kyiv, Ukrayna, 01011

+380 44 281 07 50

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir