Kıbrıs , Nasıl Gitsek ? Nereleri Gezsek ?

Nasıl Gitsek ?

Kıbrısa ulaşım İstanbul ,Ankara yada İzmir’den çeşitli havayolu firmalarıyla yada Mersin Silifkeye bağlı taşucu mevkinden Feribotla sağlayabilirsiniz.

Yaklaşık feribot yolculuğu 2 bucuk 3 saat arası sürüyor. Biletleri internet  üzerinden alabiliyorsunuz. Havayolları ile ulaşım İstanbul Ercan havalanı arası yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar. Alanya’dan yılın belli zamanlarında yine Kıbrıs’a feribotlar mevcut.

Ercan Uluslararası Havalimanı, Lefkoşa’ya 25 km, Magosa’ya 51 km, Güzelyurt’a ise 62 km uzaklıkta yer alıyor , kafeterya, bankamatik ve ücretsiz WiFi gibi ihtiyacın olan tüm hizmetleri bulabileceğin, sade ve modern bir tasarıma sahip havalimanı , 100.000 kişinin üzerindeki yolcu kapasitesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan kapısı konumunda.

Havalimanından şehirlere ulaşmak için yolcu servislerini ya da taksileri kullanabilirsin.Yerel yolcu servisi http://kibhas.org/ adresinden mutlaka servis saatlerini ve fiyatlarını  kontrol edin.Gece 12 Buçuktan sonra servis yok.

Ne Zaman Gitsek ?

Akdeniz ikliminin etkisi altında olduğundan dolayı fazla yağış görülmez . Genellikle sıcak ve kuraktır . Kışlar  yumuşak geçmektetedir .Kkış aylarında soğuktan kaçmak isteyenler için ideal bir tercihtir .

Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derece, yaz ortasındaki sıcaklık ortalaması 39 derecedir. Kuzey Kıbrıs’ı gitmek  isteyenler için en güzel zaman ilkbahar ve sonbahara aylarıdır.

Deniz, kum sevenler yaz aylarını tercih etmeleri gerekiyor. Kısaca Kuzey Kıbrıs’ta yılın  her ayı tatil yapabilirsiniz.

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs , Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada olan Kıbrıs Adası üzerinde kurulu ve bağımsızlığı Türkiye dışında bir ülke tarafından tanınmayan, 300 bin kişilik nüfusa sahip ada ülkesidir.

 Kuzey Kıbrıs uluslararası alanda tanınmadığı için ekonomik olarak Türkiye’den destek alır ve para birimi Türk Lirası’dır.

Akdeniz kokusunu buram buram hissedeceğin Kıbrıs, 10.000 yıllık  tatil noktası . Muhteşem deniz manzarasının yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleriyle de görenleri etkisi altına bırakıyor.

Kumarhaneleriyle ünlü oteller , cazip fiyat kampanyalarıyla dönem dönem fırsatlar sunuyorlar . Erken rezervasyon önemli. Hem biraz keyif yapmak hemde tatilinizde konforlu bir konaklama için ideal.

Ne Yesek ?

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’ın en lezzetli et yemeklerinden ve şeftali meyvesi ile alakası olmayan oldukça lezzetli bir kebab çeşidi.
Hellim

Kıbrıs mutfağında kahvaltıdan akşam yemeklerine her öğünde kendine yer bulan, meşhur hellim peynirinin tadına bakın.

Dönerken biraz almayı unutmayın.

Nereleri Gezsek ?

Selimiye Cami

Lüzinyan dönemine şahit olan cami, Kıbrıs’a gittiğinizde  uğramadan dönülmemesi  gereken yerlerin başında geliyor.

Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesi olan Selimiye Cami, viktoryen döneminden izler taşıyor.

Bellapais Manastırı

Gotik mimarinin izlerini taşıyan manastırda seni çarpıcı duvar resimleri karşılıyor.

Manastırın tepesinden Girne’yi seyre dalmak ise oldukça keyif verici.

St. Hilarion Kalesi

Beşparmak Dağları üzerine inşa edilen, geçmiş zamanlarda şehrin güvenliği için yapılmış  kaledir gerçeküstü görünümü, tarihi dokusu ve muhteşem manzarasıyla mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Kale hakkındaki söylentilerden biride  Walt Disney’e ilham verdiği ve “Uyuyan Güzel” masalına buradan esinlendiğidir.

İletişim

Ülke Kodu: +0 392

Ambulans: 112

Polis: 155

İtfaiye: 110

Ercan Uluslararası Havalimanı (ECN): (0392) 600 50 00

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir