Kendinizi Zengin Hissedeceğiniz 5 Uzakdoğu Ülkesi

Muhteşem tatil coğrafyalarını gezerken düşük bütçeyle , her şeye ulaşamamak  gerçekleştirememek , istediklerinizi alalamak bir gezgin için çok zor bir durum. Ancak Uzakdoğu ülkeleri farklı kültürleri , etkileyici mimarileri ve farklı yaşantıları , güler yüzlü insanları ile özellikle ülkemiz insanına oldukça cazip  gelmektedir. Tabikii birde  ekonomik oluşu , mükemmel bir tatili de beraberinde getirir. Her yıl binlerce gezginin ziyaret ettiği Uzakdoğu ülkelerinin , birçoğunun Türk vatandaşlarından vize istememesi de  yine farklı bir tercih sebebi sunuyor.  

Uzakdoğu için uçak biletlerinin indirime girdiği erken rezervasyon , kampanya  dönemlerini takip etmek gerekir. Böylece yolculuğunuzu da ucuza getirmek mümkündür.

Günden güne kaybettiği değer ile Türk lirası maalesef dünyanın bir çok ülkesinde yerel paralar karşısında çok değerli değil . Ama hala değerli olduğu paranızı bu ülkelerde daha keyifli ve istediklerinizi alabileceğiniz Uzakdoğu ülkeleri mevcut . Sizler için rahat rahat paranızı harcayarak güzel zamanlar geçirip ,  kendinizi zengin hissedeceğiniz  5 Uzakdoğu ülkesini sıraladık.

Endonezya

17 bin 508 adayla tam bir adalar ülkesi . Aynı zamanda 250 milyonluk nüfusuyla beraber en çok Müslüman nüfusuna  sahip ülke durumunda . Başkent Cakarta’nın renkli hayatı , ucuzluğu ve farklı kültürü sizi etkisi altına alacak ve hiç dönmek istemeyeceksiniz. Endonezya’nın dünyaca meşhur olan ehirlerinden  Bali ise her zaman doğası , denizi ve mimarisi ile olan özellikleri ile aşıkları bu şehre çekiyor. Son yıllarda Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ile birlikte  ülkede  1 TL = 2.432 Endonezya Rupisi ediyor.

Endonezya

Güzellikleri , büyüleyici doğası , kültürleri  ve güler yüzlü insanları bünyesinde barındıran Endonezya, kesinlikle Uzakdoğu ülkeleri arasında görülmesi gereken ülkelerin başında yer alır .Bir çok gezginin bu ülke hakkındaki düşünceleri , ülkeyi gezmek için aylarınızı ayırsanız bile yine de ülkenin keşfedemediğiniz yerleri olacak şeklinde.

Ekonomik yönden bakıldığında ise bir ay Endonezya’da planlı bir şekilde konaklarsanız, yol masrafları dahil yani her şey içinde ödeyeceğiniz tutar 3000 –  4000 tl civarında olacaktır. Tabikii  her şeyin en lüksüne kaçarsanız, kuşkusuz ödeyeceğiniz tutarlar da artacaktır .  Bali hakkında daha detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Filipinler

Bir başka adalar ülkesi olan Filipinler değişik zamanlarda  Çin , Malay ,ispanya , İslam ve Hintlilerin egemenliğinde olmasından dolayı farklı ve değişik bir kültür mozaiğine ev sahipliği yapıyor. Yağmur ormanları sayesinde biyo çeşitlilik bakımından oldukça zengin olmasıyla beraber , ülkeye has endemik bitkiler ve hayvanlar ile  turistlerin ilgisini çekiyor.

Her bütçeye uygun tatil yapma olanaklarıyla  muhteşem adaları , doğası ve kültürü ile etkileyici özelliklere sahip Uzakdoğu ülkelerinden biridir.

Filipinler

Fiyat konusunda çeşitli alternatiflerin bulunduğu  ülkede lüks bir otelin geceliğine 200-300 dolar verilirken , yine farklı bir otelde  20-30 dolara gecelik oda bulabilirsiniz . Kişisel harcamalar  tamamen kişilerin kendi tercihiyle harcamalarıyla ilgilidir. Yeme-içme konusunda  fiyatlar sıradan olup tropik meyveler ucuzdur. Şehir yaşamı, gece hayatı ve alışveriş için Manila, güneş, kum ve deniz ve dalışın tadını çıkartmak için Coron Adası, huzur içinse El Nido’da vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Son dönemde dolardaki yükşelişle beraber türk lirasının filipinlerdede alım gücü düşmüş durumda 2019 yılı ekim ayı için yaklaşık 1 TL = 8,83 Filipinler Pesosu yapıyor.

Tayland

Her yıl  binlerce turistin akınına uğrayan tapınakları , meşhur ‘Thai Masajı’yla ülkede hem çok ucuza hem de aklınızdan çıkartamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz. Tayland için gezginlerin söylediklerikleri ,bu ülkeye gelenlerin mutlaka  tekrardan Tayland’a gelecek olmasıdır . Bangkok ülkenin başkenti ve tatilinizde uğramanız gereken ilk nokta .

Modern ve kültürel mimariyle süslü şehirde  gece hayatı , tapınakları ve  yüzen çarşısıyla tatilinizi geçirebileceğiniz mükemmel bir nokta . Eğlence aktiviteleri ve plajlarıyla ünlü Pattaya ve Phuket’e de uğramadan ülkeden sakın ayrılmayın . Balayı diyarı  Phuket diğer şehirlere göre fiyat konusunda biraz daha pahalı durumda .

Tayland

Tayland Barındırdığı 400’ü aşkın budist tapınağı, tropikal adaları, göz kamaştıran doğal güzellikleri , masaj salonları ve neşeli insanlarıylar en bilinen Uzakdoğu ülkesidir.Pek alışkın olmadığımız yemekleriyle  Tayland mutfağı dünya mutfakları arasında 10. sırada yer alır ve yöresel lezzetleri oldukça etkileyicidir. Ancak ülkemizden giden turistlerin pek alışık olmadığı , yemek konusunda seçici olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Geze geze bitiremeyeceğiniz kadar tarihi ve doğal güzellikleri bulunduğu gibi eşsiz sahillerini de unutmamak gerekir. Ülke genelinde sahillerde sigara içmenin yasak olduğunu ve cezası olduğunuda belirtelim. Çok fazla aşırıya kaçmadığınız taktirde  Günlük konaklama, yeme-içme dahil ortalama 50 – 75 TL kadar bir bütçe yeterlidir. Ekim 2019 kur oranlarıyla ülkede   1 TL = 5,23 Tayland Bahtı yapıyor. Tayland hakkında daha detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kamboçya

Kesinlikle sessizlik ve huzur  ve doğayla baş başa kalmak istiyorsanız  doğru yerdesiniz . Ekonomisinin ana gelir kaynağı turizm ve tekstildir. İçinde barındırdığı Budizm , Hinduizm , angkorian ve fransız  kültürü ile Kamboçya kültürüne etki ederler. Budizme ait eşsiz mimariye sahip tapınaklar mutlaka görülmeli aynı zamanda  Fransız sömürüsünden kalan farklı mimari özelliklere sahip binalarda bulunuyor.

Kamboçya

Unesco dünya mirasında bulunan Siem reap kentinde yer alan Angor Vap tapınağı turistlerin göz alıcı gezi noktasıdır.  Mekong Nehri’nde kanoyla seyahat etmeden dönmeyin. Ülkede 2019 yılı ekim ayıda geçerli olan  Türk lirası 1 TL = 702 Kamboçya Rieli  değerindedir.

Vietnam

Gezginler açısından en önemli noktalardan bir tanesi kabul edilen güvenlik , vietnamda  oldukça iyi durumdadır . Ülkede sokaklarda sürelikli bir hırsızlık, kavga dövüş gibi olaylarla karşılaşılmaz . Vietnam halkı sesiz sakin ve kendi halindedir. Turistlere karşı güler yüzlü ve samimidirler , ancak alışverişte mutlaka pazarlıklar yapılmalı fiyatların yarısının da altına alınabileceğini tanık oalcaksınız . 

Vietnam

Çok pahalı bir ülke olmamasına rağmen  son yıllarda artan dolar kurlarıyla beraber yinede  uygun bir ülkedir demek doğru olacaktır. Bir çok ünlü markanın ürünlerinin bu ülkede üretilmesinden dolayı bu ürünleri Hanoi gibi şehirlerde cazip fiyatlarıyla bulabilirsiniz. Göz kamaştırıcı güzelliğe sahip Ha Long Bay Vietnam’da yer almaktadır. Bu nedenle kesinlikle görülmeye değer, uygun seyahate elverişli bir ülkedir. Türk lirasını vietnamdaki değeri 1 TL = 4019 Vietnam Dongudur.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir