Kazablanka Ne ZamanGitsek ? Nereleri Gezilip Görsek ?

Nasıl Gitsek ?

Fas’ın en yoğun havalimanı olan Muhammed V. Uluslararası Havalimanı, Kazablanka’nın 30 km güneydoğusunda yer alıyor . İstanbuldan,  Casablanca Mohammed V Havalimanına  uçuş yaklaşık 5 saat sürüyor.  Türk vatandaşları 90 güne kadar ülkede vizesiz olarak kalabiliyor. Havalimanından şehir merkezine u ulaşmak için  tren, otobüs, taksi gibi secenekler mevcut.

Havalimanından şehir merkezine tren ile ulaşımı tercih edebilirsiniz . Tren bilet ücreti 30 dirhem. Terminal gişesinden temin ediyorsunuz. Terminal 1’den 04.55 – 22.55 saatleri arasında hizmet veren ve saat  başı kalkan tren ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 45 – 50  dakika kadar sürüyor.

Aynı zamanda otobüs ile merkeze ulaşım sağlamak isterseniz CTM otobüs firmasının işlettiği otobüsler ile havalimanından şehir merkezine yaklaşık 1 saat süren otobüs yolculuğunun ardından ulaşırsınız . Otobüsler saat başı Terminal 1 den kalkıyor.

Bir diğer alternatif ise  rahat bir ulaşım sağlamak için havalimanındaki beyaz taksiler tercih edilebilinir. Mutlaka pazarlık yapmanız gerekiyor . Şehir merkezine ulaşım taksiler ile yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Şehir içi ulaşım  için taksi, otobüs ya da tramvay’ ı kullanabilirsiniz. Tramvay ile yolculukta Rechargable Card kullanılıyor.  Kazablanka’da beyaz ve kırmızı olmak üzere 2 çeşit taksi türü var.  Kırmızı taksiler dolmuş taksi olarak hizmet veriyor. Beyaz taksiler biraz daha fazla para alıyor ve kişiye özel hizmet veriyorlar . Otobüsler ise pek tercih edilmiyor sebebi bakımsız ve kötü durumda olmalarından dolayı .

Ne Zaman Gitsek ?

Akdeniz ikliminin görüldüğü  Kazablanka’da , kasım ve mart aylarında bol yağış görülüyor.  Ortalama 7 derece ile ocak en soğuk ,27 derece ile ağustos ayıda en sıcak ay. Yaz aylarının aşırı sıcağında bunalmak yerine daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimi seyahatiniz için tercih edilmeli. Mayıs , haziran , eylül ve ekim ideal aylar.

Kazablanka

Fas’ın kuzeybatısında bulunan Kazablanka, Atlas Okyanusu’nun kıyısında Cebelitarık Boğazına komşu durumda. Kazablanka’nın toplamda sekiz adet ilçe bulunuyor. Bunlar Benslimane, Berrechid, El Jadida, Médiouna, Mohammadia, Nouaceur, Settat ve Sidi Bennour .

İslam en yaygın din olup aynı zamanda resmi dindir . Fas’taki çoğu Sünni olup maliki mezhebindendir. Ülkenin ikinci en büyük ve İslam’dan önceki dini ise Hristiyanlıktır . Ülkede çok az sayıda Yahudi olup birçoğu İsrail’e göç etmiştir. Fas anayasası İslam’ı resmi din kabul edip, her dinden insana ibadet ve cemaat özgürlüğü hakkı vermiştir.

15. yüzyılda Portekizlilerin yaşadığı ve Portekizce “Beyaz Saray” anlamına gelen “Casa Branca” adını alan şehir aynı zamanda , 1755 yılındaki depremde bosaltılmış . 18. yüzyılda Sultan Sidi Muhammed bin Abdullah tarafından tekrar kuruluyor. Avrupalıların ve İspanyol tüccarların şehre yerleşmesi ile bugünkü adını alan Kazablanka, 1907 yılında Fransızların işgaline uğruyor, 1956 yılında ise bağımsızlığını geri kazanıyor.

Kazablanka , Fas’ın en büyük şehri aynı zamanda ülkenin ekonomi ve ticaret merkez durumunda . Kuzey Afrika’nın ikinci büyük limanına da sahip olmasından dolay deniz ticareti oldukça gelişmiş durumda  . Ülkenin Resmi dili Arapça olsa da bölgede genel olarak Fransızca konuşuluyor.

Ne Yesek ?

Fransız, Berberi, Arap, Yahudi, Afrika ve Endülüs mutfaklarının varındırdıran doğan Fas mutfağı, son derece farklı ve lezzetli bir mutfak . Şeker ve tuzun birçok yemekte birlikte kullanıldığı  , soğuk sıkma zeytinyağı, limon turşusu, kuru meyve ve baharatlar fas mutfağında bolca  kullanılıyor.

Tajin (tagine) :  Faslılara özgü olan konik şeklinde kapalı  güvece aslında tajin deniyor ismide buradan geliyor. Tavuklu, etli, üzümlü, nohutlu, meyveli, kuzulu, soğanlı olmak üzere bir çok çeşidi yapılıyor.  

Kuskus (couscous) : Akla gelen ilk gelen yemekten biri olan kuskus, Berberi kökenli bir yemek.  Çok çeşitleri mevcut .Tatlı ,tuzlu ,dana eti, tahinli  , kuzu eti yada  tavuk eti ile yapılıyor.  

Harira : Ülkenin geleneksel çorbası . Endülüs kökenli olan bu çorba domates, soğan, et ve sebzelerden oluşuyor. Yanında  haşlanmış yumurta ve Fas’a özgü hamur işleri sunuluyor. 

Şebakia Tatlısı : Buğday unu, yumurta, portakal çiçeği suyu ve bademden oluşan karışımın kızgın yağda kızartılmasıyla hazırlanıyor. Ardından bala batırılıp tatlandırıldıktan sonra üzerine susam dökülerek servis ediliyor. Şehrin her  sokağında  seyyar satıcılarda karşınıza çıkan lezzetli ve ucuz bir tatlı .

Salyangoz : Faslıların ,helezon diye adlandırdığı kızartma veya haşlama olarak tüketilen ve çarşılarda, cadde ve sokaklarda seyyar olarak salyangoz satıcılarına rastlıyorsunuz .

Nereleri Gezsek?

Hasan Cami : Fransız Mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Atlantik kıyısına inşa edilen 2. Hasan Cami,  Kral 2. Hasan’ın 60 yaş günü anısına 1993 yılında yaptırılmış. 

Fas’ın en büyük, dünyanın ise 7. büyük camisi. 210 metre uzunlukta minaresi bulunan caminin içi 25 bin, avlusu ise 80 bin kişilik.

Büyük çoğunluğu mermerden yapılan cami, mimarisi misafirlerini büyülüyor.

Kazablanka Katedrali : 1930 yılında Fransız Mimar Paul Tournon tarafından inşa edilen  ve Fas’ın bağımsızlığını ilanına kadar  Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermiş.  1956 yılından sonra ise kültür merkezi olarak olan faliyet gösteren  katedral neo-gotik mimarisi ile yoğun ilgi görüyor.

Muhammed Meydanı : Art deco akımının özelliklerini taşıyan ve Kazablanka’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen 5. Muhammed Meydanı, Şehrin idari ve yönetim merkezi. Resmi binalar , oteller burada bulunuyor. Burada bulunan 50 metre yüksekliğindeki kule ile şehri izleyebilirsiniz.

Eski Medine : Adından da anlaşıldığı gibi şehrin en eski yerleşim yeri , geçmişten günümüze ulaşan ve otantik yerler görmek isteyenlerin mutlaka uğradığı bir bölge .

Dar sokakları ve eski evleri ile öne oldukça popüler.

Korniş Bölgesi: Palmiye ağaçlarının altına ki kafeler de yada restoranlarda kahvenizi içip yemek yiyeceğiniz , günün yorgunluğunu atabileceğiniz yada kumsallarında denize girebileceğiniz bu bölge oldukça hareketli ve yoğun.

Morocco Mall : Yaklaşık 200 bin m²’lik bir alan üzerine kuruluolan ve  Afrika’daki en büyük alışveriş merkezi olma ünvanını elinde bulunduran alışveriş merkezinde, 600’den fazla dünyaca ünlü marka ve dev bir akvaryum da bulunuyor.

1 milyon litre deniz suyu bulunan akvaryum silindir şekli ile 360° görüş açısı sağlıyor. Dünyada en büyük üçüncü akvaryumunda 3.750 çeşit mercan ve 37 balık türü yer alıyor.

Nelere Dikkat Etsek  !

Mutlaka , taksilerde  yada  pazarlarda esnaf ile fiyat konusunda pazarlık yapın .

Birçok yerde kredi kartı geçmiyor . Döviz büroları ise çok düşük kurdan bozuyorlar. Haliyle gitmeden önce Fas Dirhemi almanızsizin için  daha karlı olacaktır.

Eski şehir bölgesinde yankesicilik çok fazla yaşanıyormuş . Yanınızda değerli eşya , çok fazla para taşımayın.

İletişim

Ülke Kodu: +212

Şehir Kodu: 522

Polis: 19

Ambulans: 15

Türk Büyükelçiliği

7 Avenue Abdelkarim Benjelloun, Rabat 10010, Fas

 +212 5376 615 22 

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir