Karadeniz Bölgesinde Mutlaka Gezsek Görsek Diyeceğimiz Yerler

Türkiye’nin en yeşil noktalarını içinde barından Karadeniz bölgesinde görülmesi , gidilmesi gereken o kadar çok yer var ki , sizler için doğusundan batısına kadar o yerlerden bazılarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Zil Kalesi – Rize

Tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemekle beraber Zilkalesi ,Ayder yaylasının bitişiğinde ,  Çamlıhemşin ilçesinin  yaklaşık  12 km güneyinde, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim, yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş, 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşmuştur.

Adı pek fazla duyulmasa da bölgeyi bilenler tarafından çok sık ziyaret edilir. Etrafı ağaçlarla kaplıdır. Rize seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken duraklardan bir tanesi.

Ayder Yaylası – Rize

1350 metre yükseklite olan , Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 1300’lü Halalılar tarafında kurulmuştur. Kayın ve ladin ağaçlarıyla çevrili mükemmel havasıyla incanlara huzur verir.

Yaz kış kar görmek mümkündür . Bu nedenle yazın çok serin olmaktadır.  Yaylada bulunan  kaplıcalar şifa dağıtırlar. Her yıl çeşitli şenlikler festivaller yapılır. 1944 yılında milli park ilan edilmiş , 1987 yılında turizme açılmasıyla yoğun ilgi görmeye başlamıştır.

Limni Gölü Gümüşhane

Limni Gölü, Torul ilçesi Zigana Köyü sınırları içerisinde bulunan 1700 metre yüksekte bulnan  Saronay Yaylasındadır. 1999 yıllında mesire yeri ilan edilen göl 2004 yıllında ise A tipi Mesire alanı ilan edilmiştir. 2005 yıllında ise Limni Gölü 20 yıllığına kiraya verilmiştir.

Buraya her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir .

Gümüşhane’nin önemli turizm alanlarından biri haline gelen Limni Gölü için Çevre ve Orman Bakanlığı Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından Rehabilitasyon Projesi hazırlanmıştı. Sarıçam ve ladin ağaçların oluşturduğu harika manzarayı görmelisiniz.

Karagöl Artvin

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl’ün çevresi , muazzam bir görüntüye sahip olan ağaçlarla kaplıdır. Borçka ilçe merkezine 25 km uzaklıkta , Aralık Köyü yakınlarında yer almaktadır.

Heyelan Gölü olan Borçka Karagöl 2002 yılında Bakanlar Kurulu tarafından tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Rengarenk çiçekleriyle ,Çam ağaçları başta olmak üzere çeşitli ağaçlarla beraber gezginler için mükemmel bir ortam oluşturmaktadır. Karagöl’ün çevresinde karavan, çadırlı kamp ve piknik alanları için idealdir.

Gölcük Gölü Bolu

Gölcük Gölü  Bolu merkezden 17 km uzaklıktadır . Bonunun güneyinde bulunan yapay bir göldür . Gölün çevresi 1.300 metre , yüksekliği ise 1217 m’dir.

Göl ve çevresi Tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Göl kıyısındaki görmüş olduğunuz yapı , Orman Bakanlığına ait Devlet Konukevi’dir. Yaz ve kış aylarında Oldukça fazla turistte yer sahipliği yapmaktadır.

 Kristal Teras Karabük

Safranbolu ilçesindebulunan kanyon 80 metre yüksekliktedir. Her ne kadar 75 ton kaldırabilecek güçte olduğu söylensede güvenlik amaçlı terasa sadece 30 kişinin aynı anda çıkmasına izin veriliyor.

Yüksekli korkunuz bulunmuyorsa , birazda cesaretiniz varsa bu terasa çıkıp mutlaka bastığınız yerden kanyonu uzun uzun seyredin .

Amasra Boztepe Bartın

Amasra Bartın’a 17 km uzaklıktadır. Bartın merkezden Tersane Caddesi takip edilerek D010 yoluna çıkılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra Amasra’ya ulaşılır.

İç limanda dalgalardan etkilenmeden denize girebilirsiniz ,İç kaledeki tarihi mekanlarda bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

 Boztepe Amasra’nın en güzel manzaralı yeridir. Doğayı seviyor, güneşin batışını , denizle iç iç olmayı seviyorsanız tam aradığınız yerdesiniz.

Valla Kanyonu Kastamonu

Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı Köyü sınırlarında yer alır. İlçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Valla Kanyonu Devrekani Çayı ile Kanlıçayın birleştiği yerden başlar.

1994 yılında dört öğrencinin kanyon içinde kaybolması ve 14 gün sonra Cide ilçesine çıkması bu kanyonun vahşi cennet olarak anılmasına ve çok ziyaret almasına sebep olmuştur. Kanyon içinde ekipman ve gerekli teçhizat ile gezilmektedir.

 Uzungöl Trabzon

Trabzon’ a kadar gidilipte  mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında uzun göl alır. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır.

Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Uzungöl, sık ormanları ve doğal güzelliği ile hem yerli hem yabancı turistleri cezbeden turistik yerdir. Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yeşilin her tonuna sahip olan Uzungöl muhteşem güzelliği ile büyülemektedir.

Yeşiller içinde bulunan Uzungöl çevresinde hediyelik eşya satan dükkânlar, alabalık lokantaları, cami ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Sadece Trabzon’da gezip görmeniz gereken yerler için tıklayınız.

Sümela Manastırı Trabzon

Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan deresinin batı yamaçlarında Kara tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela’dır.

14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalan kentin, savunma amaçlı karakol görevi üstlenen manastırın statüsünde, Osmanlı fethinden sonra bir değişiklik olmamıştır.

Sümela Manastırı yüksek bir yerde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. Manastır öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır.

Sümela Manastırının MS. 375 ve 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı süslemeleri, freskleri, iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi eserlerimizdendir.

Manastıra ulaşabilmek için dik  ve uzun bir patika yoldan yürüyerek çıkmanız gerekmektedir.

Çal Mağarası Trabzon

Trabzon’un Düzköy ilçesinde , yaklaşık 1050 metre rakımda bulunan ve Dünya’nın en uzun İkinci mağarası olarak kabul edilen mağaranın içinden ufakta bir dere akmakta.

Eğer kapalı yerlerde kalmaktan korkmuyorsanız bu mağara tam size göre.

Ulaşılabilir alamı 8km olan , sarkık ve dikitlerle içinde fotoğraflarınız için mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

Karaca Mağarası Gümüşhane

Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü içerisindedir. Mağarada damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebilirsiniz.

 Karaca Mağarası, damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli örneklerine sahiptir. Damlataşı oluşumları bakımından hem çok zengin hem de damlataşı oluşumlarının çeşitli renk ve şekillerini içinde bulundurur . Mutlaka görmeniz gereken bir mağara.

Çifteköprü Artvin

18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprüleri, Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır.

İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.Yolları düz değil, eğimlidir.

Boztepe Ordu

Mesire yeri olarakta kullanılan   Boztepe Ordu’ yu tüm güzelliklerine  tepeden bakmanızı sağlıyor. Manzarası buraya çıkan turistleri hayran bırakıyor.

2011 yılında açılan 2350 metre uzunluğundaki teleferik ile 530 metre yükseklite bulunan Boztepeye çıkabilirsiniz. Teleferik için ücretler iniş ve çıkış olmak üzere 15 tl yi buluyor.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir