Kahire’ye Ne Zaman ve Nasıl Gidilir ? Nelere Dikkat Etmeli ?

ULAŞIM

Kahire’ye İstanbul ve Ankara’dan haftanın hemen hemen her gün sadece Türk havayolu şirketlerinin değil bir çok yabancı havayolu şirketininde uçuşları bulunmaktadır. Mısır’da 2013 yılında yaşanan askeri darbe sonrası, Türk vatandaşlarına vize uygulaması başlatmıştır. Vize belge işlemleri ve teslim süresi sıkıntılı ve uzun olabiliyor. Gidiş tarihinizden yaklaşık 2 ay önce başvuru  işlemlerinizi yapmanızı tavsiye ediyorum. Mısır vizesi nasıl alınır ? Hangi belgeler isteniyor öğrenmek için tıklayın.

HAVA

Kahire ülkenin kuzeyinde olduğundan dolayı Hurghada yada Luxor’a göre daha serin . Yıl genelinde kış ayları sıcaklıkları 15-20 derecenin altına düşmeyen yaz döneminde ise  35-40 dereceleri bulan sıcaklığıyla  sizi kavurabiliyor.

GENEL

Mısır, seyahat açısından tehlike sınıflandırmasında Türkiye ile aynı kategoride yer alıyor. Yani Türkiye’de yaşayıp Mısır’ı tehlikeli bulmak çok da doğru bir yaklaşım sayılmaz. Gâlip ve Üstün Gelen anlamı taşıyan Kahire , Nil nehrinin iki yakasına kurulmuş  , Mısır’ın başkenti aynı zamanda  20 milyona yaklaşan nüfusuyla Afrika kıtasınında  en büyük kenti durumundadır.

Ülkenin  resmi dini İslamdır . Ülke nüfusu 100 milyonu bulmaktadır. Nüfusunun Yüzde 90’ı Sünni Müslüman yüzde 9’u Kıpti kökenli ortadoks hristiyan ve geri kalan yuzde 1 ise Rum kökenli ortodokslar, Arap kökenli Maruni hiristiyanları  , Avrupa ülkelerinden Misir’a yerlesmis olan katolik ve protestan hiristiyanlar olusturmaktadir. Müslümanlarin tamamina yakini sünni, çogunlugu safii, önemli bir kismi da hanefidir.

Mısır’dan geçen Nil Nehri, ülke sularının yüzde 95’in karşılayarak bir nevi ülkeye hayat veriyor. Yaklaşık 7 bin yıllık tarihi boyunca Mısır coğrafyasında birçok yönetim, ülke ve kavim gelip geçmiştir. Mısır, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir vilayeti olmuştur. 1922’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanan ülkede, 1953’te cumhuriyet ilan edildi. Turizm gelirleri ülke ekonomisinde çok büyük bir paya sahiptir.

YEMEK

Baharatların, aromaların ve baklagillerin  bol kullanıldığı , yemekleriyle kendi  kültürümüzün yakın olduğu Mısır lezzetlerinden ön sırada olanları sizler için paylaştık. Et çeşitlerinin yemeklerde bolca kullanıldığı ve sahil kesimlerinde  çeşit çeşit deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz.

Koşeri : Baharatlı domates sosu ve sarımsak sirkesi ile süslenmiş, nohut ve çıtır çıtır soğanlı soğan ile pirinç, makarna ve mercimeklerden oluşan, 19. yüzyılda yapılan bir Mısır yemeğidir. Sarımsak suyu, sarımsak sirkesi ve acı sos serpmek isteğe bağlı olarak eklenebilir.

Hawawshi : Geleneksel bir Mısır yemeğidir. Kıyma ile doldurulmuş, soğan, karabiber, maydanoz ve ara sıra biberli baharatlarla karıştırılmış bir pidedir. Hawwshi’nin en büyük çeşitleri “baladi” ve İskenderiye’dir. Mısır’ın çoğunda, yassı Mısır ekmeğini et karışımı ile doldurup fırında pişirerek pişirilir.

Feseekh : Tuzlanmış ve kurutulmuş balık. Öncelikle balıklar güneşte kurutulur. Tuzlanır ve sıkıca cam kavanozlarda saklanır. Mısır ekmeği, kıyılmış soğan ve limonla servis edilir. Bu yemek bu işin uzmanı aşçılar tarafından özel olarak hazırlanır. Hatalı yapılırsa çok ciddi zehirlenmeye yol açabilir.

Falafel : Mısır’da çok popüler olan Felafel ya da Tamiya, humus ve künefe gibi sadece Mısıra değil Ortadoğu’ya mal olmuş bir yemektir. Mısır’da Nohut köftesi veya bakla ezmesinin çeşitli baharatlarla karıştırılarak yağda kızartılmasıyla yapılır. Daha çok ara sıcak olarak tüketilir.

GÖRÜLECEK YERLER

Kahire Müzesi : Adını başkentten alan ve burada bulunan Kahire müzesi 1858 yılında kurulmuş. Gerçekten görülmeye değer . Kahire müzesi bir solukta girip uzun uzun içinde kalmak isteyeceğiniz bir müze. Müzeye girerken içerde çekim yapmak yasak olduğu için  kameraları topluyorlar çıkışta tekrar alıyorsunuz. Çekim yapmak yasak olsada telefonları almıyorlar haliyle telefonla da birilerine yakalanmadan çekim yapabilirsiniz. Firavun Tutanhamon’un hazinelerin sergilendiği , bunun yanında  Antik Mısır’ın tüm ihtişamını yansıtan 120 bin eserlik bir  koleksiyona sahip. Zamanla gün yüzüne çıkartılan hazinelerin bir çoğunun ,hazineyi bulanlar tarafından çalınmış olması gerçekten üzücü. Tabi bu müzede bulunan eserlerede yansımış durumda bir çok mezarda altın ile ahşap üzerine işlenmiş süslemeler ,takılar ve parçalar eksik durumda . Altınlar gitmiş sadece tahta parçalar duruyor. Osmanlı döneminde Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın emriyle Mısır antik eserlerinin ülke çıkışına yasak getirilmiş bu sayede bile bir çok eser ülke içinde muhafaza edilmiş ve korunmuştur.

Piramitler Bölgesi : Kahirede piramitler Giza bölgesinde bulunuyor. Keops piramiti dünyanın yedi harikasından biri. Mısırda 100 den fazla piramit olduğu biliniyor.Tabi işin kötü tarafı piramitleri yapan işçilerin , piramitlerin sırlarını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüş olmaları. Adını yapan mimarı Keopstan alan Keops piramidi en büyük piramit olduğu için Büyük piramit diye anılıyor. Çevre uzunluğu 922 metre ve 5 milyon ton kütleye sahiptir.

Büyük Gize Sfenksi : Uzunluğu 73,5 metre genişliği 6 ve yüksekliği 20 metre boyunda olan Dünya’nın en büyük ve tek parça taş inşasıdır. Baş kısmında tasvir edilen firavun başı ve yatmakta olan aslan heykeli turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Han El-Halili Çarşısı :  Gerçekten büyük bir Pazar . Oldukça popüler olan Pazar turistlerin yoğun ilgisini görüyor .Hediyelik eşyalar ,yerel kıyafetler , gece lambaları ,takılar ,kumaşlar ve baharatlar gibi bir çok ürünler var .

El-Ezher Camii : 972 yılında yapılan ve 7800 metrekarelik alanıyla “En görkemli en Şaşalı”  cami anlamına gelen El ezher camii Ülkenin en değerli dini sembollerinin başında gelmektedir.Dört minare ve 20 bin kişikik ibadet alanına sahiptir.

İPUCU

Mutlaka pazarlık yapın . Hediyelik olarak  isimlerini yazdırabileceğiniz papiruslar , çeşit çeşit Mısır tarihini yansıtan antik heykeller,biblolar ,  baharat  ve özel taşlardan yapılmış ışıklandırmalar alınabilir.

Tabiki muhteşem olan eserler  , Dünyada görülmesi gereken  yerlerden bir tanesi.

Temizlik ve hijyen konusunda çok kötüler , belki zamanla düzelir ancak Piramitlere giderken bile  yollardaki çöp yığınları sanki aylardır toplanmamış gibi, etrafta dilenci çok  dilencilere para vermeden uzaklaşmıyorlar mutlaka yanınızda bol miktarda ufak paralar taşıyın.

YASAKLAR

Caddelerde ve yollarda alkol içmek yasak

İLETİŞİM

Ülke Kodu: +20

Polis: 122

Turizm Polisi : 126

Ambulans: 123

Kahire Türk Elçiliği

25 El-Falaky St، Bab El-Louk، El-Sayeda Zainab, Cairo Governorate, Mısır

Telefon : + 20 2 279 78 400

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir