İtalya Vizesi Nasıl Alınır ? Hangi Belgeler İsteniyor ?

Schengen üye ülkeleri içerisinde yer alan İtalya, Türk vatandaşlarından vize istemektedir . Bu yazımızda  merak edilen , İtalya vizesi hakkında  genel bilgileri , başvuru süreci ve konsolosluk tarafından ne gibi  gerekli istenildiği hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

İtalya

İtalya Vizesi Nedir ?

İtalya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olarak Schengen üye ülkeler  içerisinde yer almaktadır. İtalya’ya seyahat etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaporta ( Umuma Mahsus ) sahip olan kişiler, İtalya vizesini almak zorundadırlar. Umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin hepsi İtalya vize işlemlerine tabi olup zorunludur.  Türkiye ile İtalya arasında olan vize muafiyet anlaşması, resmi pasaport sahipleri içinde sınırlı olmaktadır.

Shengen anlaşması gereğince gri , yeşil ve siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,  180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Schangen Vizesi Hakkında daha detaylı bilgi almak için Schengen vizesi Makalemizi okuyabilirsiniz.

İtalya

İtalya Vizesi İçin Hangi Belgeler İsteniyor ?

Bir çok ülkede olduğu gibi İtalya vizesinde de önce dikkat edilmesi gereken evrak ‘ İtalya Vize Başvuru Formu’dur. Başvuruda bulunacak kişilerin, Vize Başvuru Formunu hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doldurmaları gerekir. Form doldururken büyük harflerin kullanılması gerekmektedir.

Seyahati gerçekleştirecek kişinin İtalya Konsolosluğu’na seyahatinin hangi amaçlı olduğu  , harcamaların  masrafların kimin tarafından nasıl karşılanacağını, Türkiye’ye geri dönüşünü gösteren  uçak bileti gibi çeşitli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Schengen Vize

Seyahatiniz amacına göre konsolosluğun iştemiş olduğu evraklarda değişiklik gösterir. Standart Turistik İtalya vizesi için  istenilen  evraklar şunlardır:

Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan vize başvuru formu . Başvuru formunuzu  burayı tıklayarak indirebilirsiniz .

Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay geçerli olması gereken pasaport

1 tane biyometrik fotoğraf

İngilizce olan seyahat sağlık sigortası ( Teminatı 30 bin olmalı) Seyahat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için Tıklayınız.

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren bir belge

Aile bağları olduğunu gösteren bir belge

Konaklama ve sponsora ilişkin belge

Başvuru sahibi çalışan ise;

İşveren izin onay belgesi

SGK hizmet dökümü

Başvuru sahibi çiftçi ise;

Ziraat odası tarafından verilmiş olan Çiftçi belgesi

Emekli ise;

Emekli maaş gösteren belge

Öğrenci ise;

Öğrenci belgesi

Şirket sahibi ise;

Vergi levhası

Reşit değil ise;

Aile onay belgesi ek olarak hazırlanarak verilmelidir.

Emekli maaş gösteren belge

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor ?

Sezon ve yoğunluğa bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebiliyor. Yaz aylarında bu süre 3 hafta yada 1 ayı bulabilirken , kış dönemlerinde 15 gün süre içinde belgelerinizde bir problem bulunmadığı taktirde vizenizi alabilirsiniz.

İtalya Konsolosluğu

Adres : Tomtom, Tomtom Kaptan Sk. No:5 D:No:5, 34433 Beyoğlu/İstanbul

İletişim : 0 212 243 10 24

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir