İstanbul’lular İçin Bayram Tatilinde Gidilecek En Yakın Sahiller Hangileri ?

Bayram denildiğinde hepimizin aklına sakin ,huzur dolu güzel ve uzun bir tatil geliyor.Ancak  İstanbul’da yaşayanlar için ise artık bayramlarda yaşanan gidiş ve dönüş trafik çilesi , bazen de tatil sürelerinin kısa olması ve trafiğin verdiği yorgunluktan dolayı artık daha yakın noktalar tercih ediliyor. Sizler için bu yazımızda İstanbul’a  denizle iç içe olan yakın mesafede bulunan  cazip tatil beldelerini seçtik.

Ağva

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7. yüzyıla uzanan tarihin kalıntılarına, Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün.  İstanbula sadece 100 km lik uzaklığı ile 1 saatlik mesafede bulunan Ağva Göksu ve Yeşilçay arasında kalıyor. Kumsalı, koyları ve yemyeşil doğasıyla mükemmel bir tatil beldesi.

Cazip fiyatlı otel ve pansiyonlar mevcut . Önceden rezervasyon  mutlaka yaptırın. Saklı göl , gelin kayası ve Kilim Koyu ağvada görmeniz gereken yerlerin başında . Kadırga koyu yaklaşık 15 dakikalık bir yolculugun ardından kamp , piknik ve denize girmek için ideal konaklama yerlerinden bir tanesi.

Kilyos

İstanbul’un Avrupa yakasındaki Karadeniz kıyısında yer alan eski adıyla kumköy yada kilyos günümüzde şehirle iç içe olup belediye otobüsleri ilede ulaşabiliyorsunuz . Hem şehir merkezine çok yakın hem de hafta sonu ya da hafta içi merkezden kaçıp kendinizi karadenizin sularına bırakabileceğiniz bir tatil noktası .  Yazları birçok popüler beach’e de ev sahipliği yapıyor .Bunlardan Bamboo Beach fiyat ve imkanlarıyla bir adım daha öne çıkıyor.

Kilyos’ta denize girmek dışında yapabileceğiniz şeylerden bazıları ise; eski evlerden tepelere ulaşıp eşsiz manzarayı seyretmek, Kilyos Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Riva

Riva

Riva’nın adı, Rumca bir kelime olan Rheba’tan geldiği tahmin ediliyor . Rhebas Rumca bataklık  sulak anlamına geliyor. Sebebininde riva deresinin karadenize dökülen noktası olmasından dolayı olduğu tahmin ediliyor. Diğer bir adı Çayağzı Köyü olan , Beykoz’a bağlı şirin bir köy .  İstanbul’a yakın olması sebebiyle çok cazip. Tertemiz denizi dar sokaklarıyla gününüzü riva kalesini gezerek geçirebilirsiniz.

Kalede gün batımı izleyip tatilinizi bu şekilde sonlandırmak isteyebilirsiniz .Akşam yemeğinizi bölgede bulunan  balık restoranlarında afiyetle yiyebilirsiniz.

Kerpe

Kerpe

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı bir liman kasabası olan Kerpe , yaz  ve kış aylarında İstanbulluların hafta sonları uğrak noktalarından biri İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta ve mavi bayraklı bir denize sahip. Karadenizde  görmeye alışkın olduğumuz dev dalgalar kerpede etkisini yitiriyor ve Kerpe’ye gittiğinizde, son derece sakin deniz görüyorsunuz.

Dalga ve rüzgar etkisiyle oluşan falezler Kerpe Kartal Kayalıklarını bir mimar gibi işlemiş. Yöre insanının doğası ile kaynaşmış bu falezlerde birçok manzaraya şahit olursunuz. Gün batımın tüm güzelliklerini ve karadenizde avlanan balıkçıları görebilirsiniz. Ayrıca 6 km mesafede bulunan Pembe Kayalar da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Bölgede bulunan otellerde kalabileceğiniz ve plajlarından denize girebileceğiniz gibi çadır kamp alanlarında konaklayarak doğanın tadını çıkarabilir ve oralardan da denize girebilirsiniz. Ayrıca 6 km mesafede bulunan Pembe Kayalar da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bölgede bulunan otellerde kalabileceğiniz ve plajlarından denize girebileceğiniz gibi çadır kamp alanlarında konaklayarak doğanın tadını çıkarabilir ve oralardan da denize girebilirsiniz.

Enez

Enez

İstanbul’a olan 275 km uzaklığı ile kolay ulaşım ve yakınlık gibi etkenleride eklediğimizde özellikle İstanbulluların tatil için tercih ettiği popüler konaklama noktalarından biridir. Edirne’nin bir ilçesi olan Enez, Trakya topraklarında olmasına rağmen deniziyle  ve doğasıyla kendinizi Ege kasabalarından birindeymişsiniz  hissi yaratır.

Enez’in doğusu ve güneyi Saroz Körfezi’nin besberrak  ve masmavi sularıyla sarılıdır.  Yunanistan’ın Semadirek Adası karşıdan görür. Popüler görülmesi gereken noktaları Sahil Kervansarayı , Deveci han ve Enez Kalesidir Konaklama için otel ve pansiyonlar olduğu gibi çadır alanlarıda mevcuttur.

Şarköy

Şarköy

Şarköy, Tekirdağ ilinin bir ilçesidir . İstanbul’a 234 km mesafededir  Tekirdağ’ın güneybatısında, Marmara Denizi kıyısında kurulmuştur. Şarköy ilçesinde biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye teşkilatı vardır.

Bunlar dışında ilçe merkezi 3 mahalleden oluşurken, ilçeye bağlı 26 köy bulunmaktadır  Marmara Denizi’nin temiz kalan ve Mavi bayraklı tek plajına sahiptir.Haliyle  uzun yıllardır yazlıkçıların en uğrak yeri olmuştur. Bölgede bulunan Uçmakdere, Hoşköy, Eriklice ve Mürefte gibi olduçca güzel gezi noktaları mevcuttur.

Kumbağ

Kumbağ

Rumlardan kalan eski şarap evleriyle ,Tekirdağ  Süleyman başa ilçesine bağlı olan Kumbağ,İstanbullu tatilcilerin gözbebeği aynı zamanda  en çok tercih edilenlerden birisidir. Denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bu doğa harikası yerde, konaklamanız için de otel ve pansiyon bulunmakta.

Avşa Adası

İstanbul’dan deniz otobüsüyle yaklaşık 3 saatte gidebileceğiniz bu tatlı ada, uzun yıllardır İstanbul çevresindeki en çok tercih edilen tatil yerlerindendir. Avşa Adası, Marmara Denizi’nin ortasında bulunan Kapıdağ Yarımadası uzantısındaki adalardan biridir . Avşa Adası diğer adıyla Türkeli Adası Marmara Denizi’nin güneybatısında Balıkesir’e bağlı Marmara Adası ve Paşa limanı Adası ile birlikte 3 büyük adadan biridir.

Üzümleri ve şarabıyla ünlü küçük ve şirin bir tatil bölgesidir. Marmara bölgesinin yerleşim olarak en gelişmiş adası olan Avşa Adası, gündüz masmavi denizin ve  kumsalın tadını çıkarırken geceleri sahil boyunca yer alan , barlar ve diskolarda eğlenebileceğiniz tüm gününüzü  hareketli geçirmeniz sağlayan bir tatil noktası .

Görülmesi gereken yerlerin başında Çınar Koyu, Mavi koy, Kumburnu, Değirmen ve Yiğitler Köyü’ndeki Altınkum Plajı yer alıyor. Yine Manastır Mevkii’nde manastır ve şapel kalıntıları da mutlaka görülmeli. Dalmayı  seviyorsanız Manastır Mevkii’nde denizin 5 metre derinliğindeki Bizans ve Rum kalıntıları görebilirsiniz.Halk arasında “Şarap Adası” olarak bilinen Avşa Adası ziyaretiniz sırasında, adanın şaraplarından da mutlaka tadın deriz.

Kıyıköy

Kıyıköy

Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır. Pabuç ve Kazan ırmakları arasında bulunan Kıyıköy, İstanbul’a sadece 165 km uzaklıkta bulunuyor.  1987 yılında belediye olmuştur ve 2015 yılındaki nüfus sayımına göre, 933 kadı ve 1015 erkek olmak üzere toplam nüfusu 1948 kişidi . Doğası ve deniziyle herkesi şaşırtan bu güzel yer, kamp yapmak, temiz hava almak ve denize girmek için çok ideal. Bölgede yöresel yemeklerin tadına mutlaka bakmanız tavsiye ediliyor.

İğneada

Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı sahil kasabasıdır. İstanbul’a 25o km , Kırklareli’ne 95 kilometre ve Edirne’ye 165 kilometre uzaklıkta olup kilometrelik bir sahili ile şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp sessiz sakin bir tatil için mükemmel kaçış noktasıdır.

Denizi, gölleri ,sahili ve longoz ormanları , tarihi ve kültürüyle cazibe merkezi olan İğneada’nın tatilciler için  popüler uğrak noktalarından biridir.

Bir gününüzü mutlaka Longoz ormanlarına ayırıp sadece burayı gezmeniz ve başka yerlerde görmeye pek alışık olmadığınız ağaçları ve benzersiz güzellikteki kuşları burada görme şansını yakalamalısınız . Yine bir başka görmeniz gereken yerde  Limanköy’de bulunan 150 yıllık deniz feneri .

Yalıköy

Yalıköy

İstanbul, Çatalca’ya bağlı olan , eski bir Rum balıkçı köyüdür. 12 kilometre uzunluğundaki kumsalı  ve 100 metre genişliğinde sahiliyle deniz severlerin  gözdesi durumunda .  Gür ve yoğun  ormanlarıyla doğa tutkunlarının da beğendiği alanlardan bir tanesi . Ayrıca köydeki suların klor seviyesi sıfır olduğu söyleniyor ,haliyle  dolayısıyla bol bol su içmeyi yanınıza da bir miktar  almayı unutmayın.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir