Horma Kanyonu Nasıl Gidilir ? Yürüyüş Yolu Kaç Km ?

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde, Kastamonu ve Bartın sınırları içerisinde bulunan 37 bin hektarlık alanı kaplayan Küre Milli Parkı içindeki Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi arasına yapılan 3 kilometrelik yürüyüş yolu yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Horma Kanyonu

Kanyon içinde yer alan ve etrafı çevreleyen dağın yamaçlarına balkon gibi monte edilen yürüyüş yolu turistler için heyecan dolu bir gezinti yaratırken, kanyon boyunca bir yandan yürüyüş yapıp, bir yandan da doğal güzellikleri bir arada izleme imkanı sağlıyor.

Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi arasına yapılan 3 kilometre uzunluğunda yürüyüş yolunun Dünya’da  ilk olduğu biliniyor.

Horma Kanyonu

Kastamonu ve Bartın il sınırlarında bulunan Küre Dağları, 2000 yılında milli park ilan edildi. Milli parkın içerisinde Valla Kanyonu , Ilgarini Mağarası gibi jeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunuyor. Kastamonu Pınarbaşı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Zara Çayı’nın içinden geçtiği Horma Kanyonu’nun çıkışında Ilıca Şelalesi güzelliği ile doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

Horma Kanyonu

Kayalar özel aletlerle delinerek yürüyüş yolu için platformlar yapıldı . Yürüyüş yolunun ahşapları ve korkulukları yerleştirilip gerekli testler yapıldı.Aynı zamanda güvenlik tehlikesi oluşabilecek bölümlerin üst kısımlarına çelikten teller kaplanarak  , herhangi kaya parçalarının yürüyüş yoluna yada turistlere zarar vermesi engellenmiş oldu. Yolun tam olarak faaliyete geçip açılışı için 2020 Mayıs ayı olarak  belirlendi.

Horma kanyonu

Kanyonda bulunan 3 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca yer yer  kanyonun tabanından 50-60 metre yüksekliğe demir kazıklarla sabitlenen platform üzerine ahşap yol yapıldı. Yaklaşık  2 saatlik bir yürüyüşün zaman aldığı Horma Kanyonu yürüyüş yolu  birçok yerli ve yabancı doğaseverin favorilerinden  biri haline geleceği düşünülüyor . Yürüyüş yoluna gelen ailelerin bebek arabalarıyla birlikte kolayca  gezebilmeleri  için özel bir teknikler yapıldı.

Kanyonu ziyaret edenlerin bölgeyi kolaylıkla ve doğal güzellikler içinde gezebilmelerini için 2016 yılında yürüyüş yolu yapılmasına başlandı. Ahşap yürüyüş yolu çalışmaları 3 yıl sürerken, 30 kişi çalıştı. 3 kilometrelik yürüyüş yolunu kayalara sabitlemek için yaklaşık 50 santimetre boyunda 260 bin civata kullanıldı.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir