Gaziante’e Nasıl Gidilir ? Dönerken Neler Alınmalı ?

ULAŞIM

Ülkemizin Gazi ünvanına sahip ve kültür zengini şehirlerinden biri olan Gaziantep’e şehirler arası otobüslerle , kendi araçlarınızla yada hemen hemen hergün uçuşu bulunan ülkemizdeki havayolları ile  ulaşabilirsiniz. İstanbul Gaziantep arası  yaklaşık 1150 km olup kendi aracınızla   12-13 saat arası sürmektedir. Otobüs ile bu saat 17 -18 saatleri bulmaktadır. Uçak ile bu mesafe 1 buçuk saati bulmaktadır.

HAVA

Şehir genelinde hava sıcaklıkları, kış aylarında soğuk ve karlı yaz aylarında sıcak ve kurak geçmektedir . Tatiliniz için en güzel aylar Mayıs , Haziran ve Eylül olmalı.

GENEL

Binlerce yıldan beri birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapan Gaziantep’te  antik dönem inançlarının yanı sıra Musevilik,Hristiyanlık ve Müslümanlık gibi semavi dinlerin önemli dini yapıları günümüze kadar varlıklarının sürdürmüştür. Şehir merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi, sonradan  camiye çevrilmiş olan Valide meryem Kilisesi (St.Mary) ve Nizip İlçesindeki Fevkani Kilisesi geçmişten bugüne ayakta duran eserlerdir. İsrail Devletinin Filistin’de 1948 yılında kurulmasıyla beraber Yahudilerde yoğun olarak Gaziantep’te yaşamaktaydılar ve ibadetlerini Şahinbey İlçesi, Düğmeci Mahallesinde bulunan Yahudi Havrasında yapmaktaydılar.

Yine İsrailoğullarından Hz. Musa’nın yeğeni olan Hz. Yuşa Peygamber’in türbesi de Gaziantep’te bulunmaktadır. Müslümanlıkla birlikte; Nesimi, Hacıbaba, Şeyh Fethullah, Alibaba, Kurbanbaba ve daha birçok türbeyle Gaziantep bir evliyalar şehri haline gelmiştir. Gaziantep’te mimarisi ile dikkati çeken çok sayıda Türk-İslam eseri cami mevcuttur. Mehmet Nuri Paşa Cami, Şeyh Fethullah Cami,Tahtani Cami, Alaüddevle Cami, Boyacı Cami, Şirvani Mehmet Efendi Cami bunlardan birkaç tanesi olup, günümüzde de modern mimari tarzda yapılan çok sayıda cami bulunmaktadır.

YEMEK

Gaziantep dünya üzerinde ilk çağlara dayanan tarihiyle son derece kıdemli bir şehirdir. Tunç Devrinden bu yana Hititler, Mısırlılar, Medler, Asurlular, Persler, Makedonlar, Kommageneler ve daha birçok medeniyeti ağırlamıştır. Bu medeniyetlerde ki kültürel çeşitlilik Antep’in mutfağına da yansımıştır. Unesco’nun Gastronomi dalında Gaziantep mutfağını korumaya aldığını belirtelim. O kadar çeşitli ve  hemen hemen her damak tadına hitap eden lezzetler var ki , paylaştıklarımız sadece bir kaçı.

Ayva Kebabı :Ayvanında kebabı olur mu demeyin .Ayva ile kuzu etinin birleşmesiyle ortaya çıkan lezzet. Mutlaka deneyin.

Ali Nazik Kebabı : Patlıcan ve bazı yerlerde kıyma bazı yerlerde ise üstüne kuşbaşı et konularak servis edilen Gaziantep bölgesi özgü kebab .

Baklava : Gaziantep yöresine has bol Antep fıstıklı ve sıcak olarak ikram edilen lezzet .

Beyran : Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bu lezzet için bir yemek mi , yoksa çorbamı derseniz aslında her ikisi de diyebiliriz. Kimileri çorba olarak kimileri ise ana yemek olarak günün her saatinde yiyor.  Kuzu etinin 13 – 14 saat süren pişme süreciyle tamamlanan Beyran tekrar tekrar tatmak isteyeceğiniz bir lezzet.

Çağırtlak Kebabı: Kuşbaşı büyüklüğünde çiğerlerden yapılan çağırtlak kebabı yanında yeşillikleriyle beraber özellikle ciğer sevenler için mükemmel bir lezzet.

GÖRÜLECEK YERLER

Zeugma Mozaik Müzesi : Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müze . İçinde çeşit çeşit mozaiklerden yapılmış eserleri mutlaka görmeniz gerekiyor.

Gaziantep Kalesi : Gaziantep Kalesi, Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olup, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle şehir merkezinde, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25 m yükseklikte hemen herkesin dikkatini çeken bir tepe üzerindedir. 
Gaziantep Kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte,Roma döneminde gözlem amaçla kullanıldığı bilinmekte. Tarihi günümüzden 6000 yıl geçmişe, kalkolitik döneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulduğu, M.S II-III yüzyıllarda ise kale ve çevresinde “Theban”isimli küçük bir kentin olduğu bilinmektedir. Müze girişinde Kronolojik olarak Antep halkının Milli mücadeledeki yeri ve Koridor boyunca yaşanan cesaret dolu tarihe tanıklık ediyorsunuz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi : 1000 dönümlük alana kurulu Ülkemizin en büyük hayvanat bahçesidir. Giriş öğrenciler için 3,5 tl Yetişkinler için 7 tl dir. İçinde Yırtıcı hayvanlardan Akvaryumdaki canlılara kadar çeşit çeşit hayvanları içinde barındırıyor.

Bakırcılar Çarşısı : Adını bölgedeki 400 yılı aşkın zamandır yapılan Bakır işciliğinden alan çarşıda eskisi kadar olmasada bakır eşyalar ve çeşitli hediyelik dükkanların bulunduğu iş yerleri mevcut.

Şahinbey Savaş Müzesi : Şahinbey belediyesi tarafından yaptırılan müzede , Milli mücadele sırasında yalnız başına kalan Antep’in , Fransız tümenine ve Ermeni gönüllü alayına karşı şehri korumak üzere vermiş olduğu üstün cesareti yansıtan görsel belgelerle beraber İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları, şehir halkının kullandığı tabanca , av tüfeği , kılıç , kama , et satırı , kazma kürek, nacakalarla şehitlere ait bir çok özel eşya sergileniyor. Müze içinde gösterilen mini sinevizyon ile savaşta yaşananları gözler önüne seriyor.

İPUCU

Kebab yenilecekse Kebabçı Halil usta on numara , Zeugma müzesine gitmişken hemen  arka sokakta kalıyor, müzeden  yürüyerek 10 dakika.

Kesinlikle Gaziantep yemekleri ve tatlıları

İLETİŞİM

Gaziantep Telefon Kodu : 342

Polis : 155

Ambulans :112

bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Pattaya Gece Hayatının Kuralları , Nelere Dikkat Edilmeli ?

Pts Tem 29 , 2019
Pattaya’da uluslararası havaalanı bulunmuyor. Öncelikle Bangkok uluslar arası  havaalanına gidip oradan değişik araçlarla Pattaya’ya geçmeniz gerekiyor. Havayolu ile  Türkiye’den 12 saatlik bir uçuşun ardından Bangkok […]