Euro Kullanmayan Avrupa Ülkeleri Hangileri ?

Euro, 1 Ocak 1999 yılında, sadece mali işlemlerde kullanılan sanal bir para birimi olarak yürürlüğe girdi . Avrupalılar Euro’yu banknot ve bozuk para olarak kullanmaya ise yaklaşık üç yıl sonra başladı.

Günümüzde Euro Avusturya, Belçika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya’da 340 milyon Avrupalı tarafından kullanılıyor .

Peki ya kullanmayan Ülkeler ? Gezginlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Avrupa seyahatlerinde euro kullanmayan ülkeler hangileri olduğuydu .

Yüksek kurdan dolayı yada dövizcilerde para bozdururken yaşanan kayıplar  oldukça göze batıyor. Bizde bundan dolayı sizlere daha rahat tatilinizi geçirip para harcayabileceğiniz  kendi para birimlerini kullanan Avrupa ülkelerini sıraladık. İşte o ülkeler.

1 – Ukrayna

Ülkemizden vize istemeyen hatta yeni çipli kimlik kartlarıyla bile seyahat edilen Ukrayna bugünlerde oldukça popüler. Mutlaka ülkeye girerken yanınızda otel rezervasyonunuzu ve dönüş uçal bileti çıktınızı bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım. Ülke para birimi olarak Grivnayı kullanıyor . 1 Türk lirası ise 4. 08 Grivna ediyor. Lviv ve Kiev gibi ukraynanın popüler şehirlerini daha detaylı incelemek isterseniz linklere tıklayabilirsiniz.

2 – Çekya


Çekya, Avrupa’nın etkileyici mimarisiyle göz alan bir ülke . Gezginlerin en çok tercih ettiği şehirler ise Prag, Brno ve Cesky Krumlov . Ülkenin para birimi çek korunası . Bugün 1 Türk Lirası yaklaşık 3,83 Çek Korunası ediyor . Haliyle rahat rahat doyasıya tatilinizi geçirebileceğiniz anlamına geliyor.

3 – Macaristan

Ülkenin para birimi Macar forinti . Ülkede 1 Türk lirası karşılığı 50 ,76 Forinte eşit demek . Alternatif Avrupa gezileri için Macaristan vazgeçilmezler arasında ilk sıralarda . Eğlenceli gece hayatı , tuna nehri ile beraber ülkeyi doya doya keşfedebilirsiniz.

4 – Makedonya

Ülkenin Türk vatandaşlarından vize istememesi  büyük bir avantaj . Ülkenin para birimi Dinar olarak geçiyor. Yaklaşık 1 Türk lirası 9,37 Dinara eşit. Bütçenizi fazla zorlamadan doya doya rahatca gezebileceğiniz Makedonyada Üsküp, Ohri ve Bitola gibi  görebileceğiniz şehirlerde Türk kültürüne yakın yemekleri ve tarihi eserleri görebilirsiniz.

5 – Sırbistan

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı ve 1 TL bugün 17,90 Dinar. Özellikle Yaz aylarının popüler tatil noktalarından olan Sırbistan’da özellikle doğası , kültürü ve lezzetli mutfağıla gezginleri kendine çekiyor. En önemli avantajı ise vizesiz olması .

6– Romanya

Bir diğer komşumuz Romanya’nın para birimi Leyi olarak geçiyor.  Yaklaşık 1 Türk lirası 0,73 Rumen Leyi ediyor demek . Yakınlığından dolayı tercih edilsede ülkeye schengen yada Romanya vizesi alarak girebiliyorsunuz.  Başkenti Bükreş’in yanı sıra Braşov ve Sibiu gibi şehirleri popüler aynı zamanda  Transilvanya bugün dünyanın dört bir yanından pek çok turistin ilgisini çekiyor.

7 – Bulgaristan

Bulgaristan’da halen kendi para birimi Levayı kullanan ülkerden. Hem komşumuz hemde yakınlıktan dolayı tercih edilen ülkede yaz aylarında özellikle Burgaz uzun plajlarıyla beraber çok tercih ediliyor. Bugün 1 Türk lirası  0,30 leva ediyor. Her geçen gün Bulgar levası daha fazla değer kazanıyor.

8 – Polonya

Kuzey ülkelerinden olan Polonya avrupanın en büyük dokuzuncu ülkesi . Popüler şehirleri arasında Varşova, Gdansk ve Poznan yer alıyor.  Para birimi Polonya Zlotisi olan ülkede 1 Türk Lirası 0,64 Polonya Zlotisi’ne eşit.  

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir