Ege Bölgesinde Görülmesi Gereken Saklı Kalmış Köyler

Ege Bölgesi, içinde barındırdığı  tarihi geçmişi ,denizleri , kumsalları  , yemyeşil doğası  , antik kentleriyle yerli ve yabancı bir çok turistin gözde tatil bölgelerini barındırıyor . Bu yazımızda Ege’nin daha önce  adını dahi  hiç duymadığınız keşfedilmemiş sakin, huzur ve yeşilliklerle dolu köylerini sizin için bir araya topladık.

Adatepe – Çanakkale

Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesi, Küçükkuyu beldesi sınırlarındadır. İlyada Destanı’nda Gargaros olarak adı geçen bölgede kurulu olan Adatepe köyü, . Ege Denizi’nin doğu kıyısında, İda Dağı’nın batı yamacında, Edremit Körfezi’nin kuzey ucunda bulunan köy , geçmişten günümüze kadar Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlının tarihi izlerini aşıyor. Bol oksijenin olduğu ,Sessiz, sakin, huzurlu bir ortam olduğu bir köy Adatepe .

Şirince – İzmir

Hikayesinde  40 kişi tarafından kurulduğu söylenen Şirince , Kırkınca, Çirkince gibi isimlerle anılmış.  Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan bu köy, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kopması beklenen kıyamette güvenli bölge olması nedeniyle tüm dünyada gündeme gelmişti ve Dünyanın çeşitli bölgelerinden bir çok kişi buraya akın etmiştir.

Sokaklarını gezerken bol bol göreceğiniz şarap evlerinde  meyveli şaraplar tadabilir , yeşil ve doğayla iç içe olan patika ara sokaklarında kendinizi gezerken bulabilirsiniz.

Doğanbey – AYDIN

Söke’ye sadece 30 km kadar uzaklıkta yer alan Doğanbey  Dilek dağlarının yamacında yer alır. Aydın, Söke’de, Büyük Menderes Deltası’nın manzarasına hakim bir tepede kurulu olan Eski Doğanbey Köyü, Dilek Yarımadası’nın güney ucunda ve Milli Park sınırlarındaki tek yerleşim olma özelliğini taşıyor.

 Geçmişi MÖ 7. yüzyıla dayanan  ,1924 yılına kadar Rumların yoğun olarak yaşadığı köy dönemden kalan evler ,  dar sokakları bozulmamış doğal yapısı ile mutlaka ziyaret listenizde olması gerekiyor.

Birgi – İZMİR

Birgi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı olup yaklaşık  10 km uzaklıkta yer alıyor.Bozdağ eteklerinde yer alan köy doğası , tarihi ile görülmesi gereken noktalardan bir tanesi. Friglerden ,Perslere , Bizanstan Osmanlıya kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış aynı zamanda , Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan  , Osmanlı devleti dönemindeki eşsiz güzellikteki yerel mimarinin günümüze kadar taşındığı  ve bu güzelliklerin Sit alanı olması nedeniye bozulmadığı nadide yerlerden biridir.

Kapıkırı – MUĞLA

Muğla’nın bir başka bozulmamış köylerinden biri olan Kapıkırı , Bafa Gölü ile Beşparmak dağları arasında yer alıyor. Yılın her zamanı esen rüzgarları yaz aylarında serinletici oluyor. Göl kenarında bulunan Heraklia antik kenti kalıntıları  ise köye uğrayan gezginlerin duraklarından bir tanesi.

Çamlık – İzmir

Selçuk’a 7 km uzaklıkta  ,Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın güzergahı üzerinde yer alan Çamlık, Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi görmek isterseniz tam yerindesiniz. 1936 yılında beyaz trenle Çamlık’a gelen Atatürk’ün anısına hazırlanan bir vagon, Atatürk fotoğrafları ile birlikte müzede ziyaretçilerini ağırlıyor .

160 dönümlük arazide kurulu olan Açıkhava müzesi Türkiye’de tek, Avrupa’da ise alanında sayılı müzeler arasında gösteriliyor  . Müzede Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif ile yolcu vagonları, su ve motorin tankları sergileniyor.

İnecik – İZMİR

İzmir Karaburun’a olan 13 km lik mesafesi ile sakin , huzur ve dağlarında yeşeren dağ zeytinleri ile mutlaka uğramanız gereken bir köy inecik .

İnecik – İzmir

Bademli – İzmir

Eski adıyla Angelos olan ve Dikili’ye sadece beş kilometre uzaklıkta olan köye bağlı killik , pisa ve Zindancık koyu gibi mükemmel koylara ev sahipliği yapıyor.

Eskihisar – MUĞLA

Yatağan İlçesine bağlı olan Eskihisar , Cumhuriyet dönemi öncesi kilise olan  ve daha sonraki yıllarda camiye cevrilen Şaban Ağa Camii görülmeye değer. Tarihi MÖ 270’li yıllara kadar uzanan Eskihisar Helenistik dönemde bölgenin en önemli antik kentleri arasında yer alan Stratonikeia Antik Kenti’nin üzerine kuruludur .

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir