Duty Free ( Free Shop )Nedir ? Nerelerde Bulunur ? Limit var mı ?

Ülkelerde yer alan havalimanlarında , hem gelen hem de giden kişilerin pasaport kontrol işlemleri yapıldıktan sonra geçtikleri alanda hizmet vermeye devam edilen birbirinden farklı alışveriş noktaları bulunmaktadır . Bu vergiden muaf alanlara Duty Free gölgesi denir .

Dış hat uçuşlarının en sevdiğimiz yanlarından bir tanesi seyahatimiz dışında şüphesiz duty free’den alışveriş yapma imkanıdır.

Duty Free

Havalimanlarında bulunan Duty free mağazalarındaki ürünler vergilerden muaf olduğu için ülkemizdeki fiyatlarının değerlerinin altındadır. Kendi ülkesinde olmayan ya da daha fiyat açısından daha pahalı olan ürünler, avantajlı olması sebebi ile bu noktalardan alınmaktadır.

Duty free’lerde kozmetik ürünlerinden yerli-yabancı içkilere, çikolata ve tatlılardan tütün ürünlerine kadar pek çok ürünü daha uygun fiyata bulmak mümkün. Alış veriş yaptığınız ürünlerin ülkelere göre kotaları vardır . Kısaca  Her ürünü istediğiniz kadar alamayabilirsiniz.

Mutlaka uçunuzdan önce bulunduğunuz ülkedeki havalimanına erken gidip duty free bölgesindeki mağazaları gezip alış veriş için kendinize zaman ayırın.  Sevdiklerinize çeşit çeşit hediyeler almak için duty free mağazaları mükemmel bir secenek.

Duty Free

İç Hatlarda Duty Free Var Mı?

Birçok yolcunun merak ettiği sorulardan bir tanesi iç hat uçuşlarında duty free mağazalarının olup olmadığı. Bu soruya maalesef iç hat uçuşlarında duty free bölgesi , mağazaları bulunmuyor şeklinde cevaplıyoruz. Duty free , vergiden muaf alanlar oldukları için ülke toprakları içinde seyahatte bulunduğunuz ülke dışına çıkmadığınız için iç hatlarda bulunmuyor. Sadece dış hatlarda bulunuyor.

Duty Free’den Aldıklarımı Valizime Koyabilirmiyim ?

Duty Free alanları pasaport kontrol işlemlerinizi yaptıktan sonraki alanlardır. Yani bilet işlemlerinizi yapıp valizinizi teslim ettiğiniz daha sonra pasaport noktasından geçtiğiniz için duty free’den yaptığınız alışverişleri valizinize koyma şansınız yok. Ancak havayolu şirketlerinin biletinizi alırken belirtmiş olduğu yada almış olduğunuz bilet çeşidi karşılığında kabin bagajınızı yanınızda duty free bölgesine geçirebilirsiniz . Ortalama 8 kg ağırlık limiti koyulan kabin bağajlarınının ağırlıklarına dikkat edilmeli.

Duty free mağazalarını check-in işlemlerinden sonra ziyaret ettiğiniz için satın aldığınız ürünleri kabinde yanınıza alabilirsiniz. Ancak bu noktada uçaklardaki sıvı kısıtlamalarına dikkat etmenizde yarar var.

Ayrıca duty free alışveriş kurallarını da göz ardı etmeyin. Teknolojik ürünlerden kişi başı alınabilecek çikolata miktarına veya parfüm sayısına kadar belirli kuralları inceleyip ona göre .

Duty Free

Duty Free 2020 Yılı limitleri Nedir ?

Duty Free mağazalarından alışveriş yapacak olan yolcuların kendi ülkelerine giriş yaparken ülkelerinin izin verdiği ya da başka bir ülkeye giderken de o ülkenin izin verdiği limitlerini aşmayacak şekilde ürün satın almaları gerekmektedir. Limitlerin üzerinde aldığınız ürünler gümrük memurları tarafından para cezası yada ürünlerinize el konulması şeklinde cezalandırılabilinir.

Duty Free

Tütün ve tütün ürünler, kozmetik, alkollü içecek, gıda ve tekstil ürünleri gibi alışverişlerde kişilerin gerekli limitleri göz önünde bulundurmayı unutmayın .

Ülkeye Giriş Yapan Yolcular İçin Kişi Başı Limitler
Sigara: 3 karton 
Alkollü İçecekler: 1 litre Alkollü içki (%22’den fazla alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya hariç) 
Alkollü İçecekler: 2 litre Alkollü içki (%22’den az alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya dahil) 
Parfüm: 600 ml 
Makyaj veya Cilt Bakım Ürünleri: 5 adet 
Çikolata ve Şekerleme: 2 kg 
Kahve: 1 kg 
Çay: 1 kg 

Ülkeden Çıkış Yapan Yolcular İçin Kişi Başı Limitler
Sigara: 9 karton 
Alkollü İçecekler: 3 litre Alkollü içki (%22’den fazla alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya hariç) 
Alkollü İçecekler: 6 litre Alkollü içki (%22’den az alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya dahil) 
• Parfüm: 1800 ml 
Makyaj veya Cilt Bakım Ürünleri: 15 adet 
Çikolata ve Şekerleme: 6 kg 
 Kahve: 3 kg 
Çay: 3 kg 

Avatar

Author: bigitsek.com

1 thought on “Duty Free ( Free Shop )Nedir ? Nerelerde Bulunur ? Limit var mı ?

  1. Sayın bigitsek.com moderatörü, vermiş olduğunuz bilgiler yurtdışı seyahatlerimizde yolumuza ışık tutuyor. Hakettiğiniz yerlere yükselmeniz dileğiyle çok teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir