Dünya’nın En az Nüfusuna Sahip Ülkeleri Nereler ?

Bir çok insan yaşamış olduğu şehrin kalabalığı , trafiği ve kaosundan sıkılıp , daha mutlu ve huzurlu olabileceği sakin şehirlerde ülkelerde yaşamayı hayal eder.

Şehirlerin artan nüfusuyla beraber yaşayanlar için çile haline gelen bu kargaşa ortamı birçok insanın bulunduğu yaşadığı yerden kaçıp nüfusun daha az ve sakin olduğu şehirlere taşınma planlarıyla başlar.

Bu yazımızda sizlere hayallerinizdeki gibi nüfusları çok az olan ülkeleri bir araya getirdik. İşte fazla bilinmeyen o ülkeler.

1- Nauru

Listemizin İlk sırada Nauru bulunuyor , Nauru, diğer adıyla  Nauru Cumhuriyeti , eskiden Pleasant Adası olarak bilinen ülke , Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi . En yakın komşusu 300 kilometre doğusunda yer alan Kiribati’nin Banaba Adası .  Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan bu ülkenin nüfusu ise 10 bin.

 Ulaşım konusunda sıkıntılar yaşasanızda doğal güzellikleri ve huzurlu ortamıyla yaşamak için yinede oldukça ideal.

2 – Montserrat

Adayı 1492 yılında Kristof Kolomb keşfetmiş.  Montserrat, Kuzey Amerika’da Antiller bölgesinde Birleşik Krallık’a bağlı bir ada aslında ,  Adadaki volkan hareketleri canlılığını koruduğu için, zaman zaman volkanik depremler ve lav akıntıları yaşanmakta ve bölge halkı bundan etkilenmekte . Nüfusun değişken olmasında bu doğal hareketlerinde etkisi var. Ortalama 4000 ile 6000 kişi arasında nüfusu bulunuyor isminin anlamı ise Sarp Dağ .

3 – Saint Helena

Üçüncü sıradaki ülkemiz Saint Helena ülke ismini  Bizanslı Azize Helena’dan almış , Atlas Okyanusu’nun güneyindeki volkanik bir ada . Montserrat gibi bu adada Birleşik Krallık’a bağlıdır. Saint Helena ilk kez 16. yy’ın başlarında, 1502 yılında Portekizli denizciler tarafından keşfedilmiş. En son 2008’de yapılan seçime göre nüfusu 4255’tir. Yüzyıllar boyunca denizciler için büyük önem taşıyan bu ada genelde sürgün amacıyla  kullanılıyordu. Bu adaya sürgün edilen en ünlü kişi ise  Napolyon’dur.

4 – Falkland Adaları

Falkland Adaları ya da diğer ismiyle Malvina Adaları Güney Atlas Okyanusu’nda Patagonya’nın 480 km doğusunda bulunan takımadalar. Yaklaşık 12.000 km²’lik yüzölçümüne sahip olan takımada . Doğu Falkland, Batı Falkland ve 776 küçük adadan meydana gelir. İçişlerinde serbest olsa da dışişlerinde ve savunmada Birleşik Krallık’a bağlı olan bu ülkenin nüfusu 2012’de yapılan tahmine göre 2932’dir.

Yerli halk hayvancılık , tarım  ve balık avcılığı ile uğraşıyor. Ülkenin ilk kez 1600 ‘lü yıllarda Hollanda asıllı Sebald de Weert tarafında keşfedildiği söyleniyor.

5 – Niue

Güney Pasifik’te bulunan ve adalardan oluşan Niue, kısmen Yeni Zelanda’ya bağlıdır. Başkenti Alofi’dir. Yaklaşık  Yüzölçümü  260 km² buluyor. Okur yazarlık oranı % 95 . Dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden biridir. Doğal güzellikleri ile oldukça dikkat çeken Niue’ye ulaşım ise oldukça oldukça zor.

Zelanda ya da Avustralya üzerinden aktarma yaparak adaya ulaşabiliyorsunuz . 2016’da yapılan nüfusu sayımına göre 1624 olan Niue, 18. yüzyılın ortalarında James Cook tarafından keşfedilmiş.

6 – Tokelau

Tokelau, Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’ya bağımlı ülkedir. Sadece 1411 kişilik nüfusa sahip  olan ülke 1948’de kurulan bu ülke Monarşi sistemiyle yönetilmektedir. Birçok küçük Okyanusya ülkesi gibi mercan adalardan oluşur. Nukunono Atolündeki nukunonu village en büyük şehridir. Yeni Zelanda’ya  3500 km kadar  uzaklıktadır.

7 – Pitcairn Adaları

Hawaii’ye 3500 km uzaklıkta olan Tahiti’nin 2170 km güneydoğusunda  bulunan Pitcairn adaları , Pasifik Okyanusu’nda çok küçük bir topluluktan oluşuyor. Pitcairn’in nüfusu sadece 50 kişiden oluşuyor .Eskidensadece  korsanlar yaşarken 1808 yılında balina avcıları Pitcairn’e denk bulunmuşlar  ve bu küçük ada kıtalararası sefer yapan gemiler için bir liman haline dönüşmüş.

8 – Sealand

Sealand, 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan 550 metrekarelik alana sahip olan  ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir ülke ve sadece nüfusu  27 kişiden oluşuyor .

Uluslararası karasularda bulunduğu için adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” unvanı da verdi. Resmi dili İngilizce olan Sealand’ın para birimi ise Sealand Doları’dır.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir