Dünyanın En Az Bilinen Yerleri Nereler ?

Çalışanların sabırsızlıkla beklediği yaz tatili yavaş yavaş yaklaşırken , bir çok gezginin hayali  daha önce gidilmemiş , keşfedilmemiş ve  görülmemiş yerleri görmek sakin ve huzur dolu  bir tatil yapmak . Dünya üzerinde el değmemiş böyle yerler çok az kalsa da sizlere bu yazımızda bilinen ve turistlerin fazla uğramadıkları , en az ziyaret edilen yerleri yazıcaz. 

Yazımızda paylaşacağımız yerlerin bir çoğu ada ülkesi .Her biri ayrı güzelliklere sahip . Planlama yaparken mutlaka gidiş ve dönüş ulaşım şartlarını ada koşullarına göre planlamayı unutmayın . Bu çok fazla bozulmamış güzelliklerin yanında seyahatinizin oldukça masraflı olacağını belirtelim .

İşte size henüz çok fazla keşfedilmemiş ,sakin ve huzur dolu tatil yerleri .

1-  Niue

Büyük Okyanus’ta bulunan yaklaşık 260 m2 lik yüzölçümü olan bu ufak ada ülkesi kısmi olarak Yeni Zelanda’ya bağlı. Başkenti Alofi’dir. Bölgede tropikal iklim hakim. Uzun plajları , yemyeşil doğası ve berrak deniziyle huzur dolu bir tatili size sunuyor. Adanın ortalama nüfusu 2166 kişi . Haliyle çok kalabalık olduğu söylenemez .

2 –  Amerikan Samoası

Güney Pasifik Okyanusunda bulunan adalardan oluşur . En büyük ve gelişmiş adası Tutuila adasıdır .Dağlık bölgelerin , engebeli arazilerin bol olduğu adada  iki mercan adası ve beş volkanik adaya sahiptir.

3 –  Komorlar

Ülkede Fransızca , Arapça ve komorca konuşuluyor. Başkenti Moroni olan Komorların resmî adı ise  Komorlar Birliği , Afrika kıtasına bağlı olan bir ada . Son dönemlerde turistlerin gözde bir tatil noktası haline geliyor.

4 –  Tuvalu

Yaklaşık 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip , 9 mercan adasından oluşan  tuvalu , dünya üzerinde Vatikan, Monako ve Nauru’dan sonra en küçük ülke oalrak kayıtlara geçmiştir. Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir.

Avustralya ve Hawaii’nin arasında bulunduğundan dolayı bu bölgeye gelen turistler tarafından uğrak noktası durumundadır. Tatiliniz  için en uygun zamanlar ise Nisan , Mayıs ve  Eylül ,Ekim aylarıdır.

5 –  Cibuti

Doğu Afrikada bulunan komşuları arasında Erite , batıda ve güneyde Etiyopya , güneydoğusunda ise Somali bulunan Cibu’tinin Kızıldenize ve Umman denizinin Aden Körfezine kıyısı bulunduğundan dolayı bu bölgeler özellikle masmavi deniz tutkunları için oldukça çekici bir yer.

Yaz dönemlerinde oldukça sıcak ve kurak olduğundan dolayı ilkbahar ve sonbahar ayları tatiliniz için tercih edilmelidir. Afrika ülkelerine seyahat edilmeden önce mutlaka çeşitli hastalıklara karşı aşınızı mutlaka yaptırın.

6 – Marshall Adaları

Tropikal meyvelerin bol olduğu , masmavi denizi ve bembeyaz kumlarıyla Marshall adaları bir çok ada grubunun bir araya gelmesiyle oluşmuş. Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunmasından dolayı bölgeye gelen turistlerinde uğrak noktası konumunda . 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşmuştur.

7 –  Mikronezya Federal Devletleri

Toplamda 607 adadan oluşan ve Okyanusya içerisinde Büyük Okyanus’un batı kesiminde yer alıyor. Ülkenin başkenti Palikir’dir.  Mikronezya Federal Devletleri’ne bağlı adalar Yeni Gine, Guam, Mariana Adaları, Palau, Nauru, Filipinler ve Avustralya ve Hawaii bölgelerinde yer alıyor. Bu bölgeye seyahat için en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

8 – São Tomé ve Príncipe

 São Tomé ve Príncipe adaları ada ülkesini oluşturmaktadır . Afrika kıtasının batı kıyısında Gine Körfezi açıklarında Seyşeller’den sonra, Afrika’nın en küçük ülkesi durumundadır . Ülke tropikal iklime sahiptir. En güzel seyahat dönemleri Mayıs ve Ekim aylarıdır.

9 –  Kiribati

Büyük Okyanus’ta Mikronezya adaları içinde  , Büyük Okyanus’un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Ada ülkesinin başkenti Güney Tarava’dır. Ülkede Tropikal iklim görülür . Sıcak ve nemlidir . Dönemsel olarak yağmurlar görülür.

10 – Montserrat

Karayipte bulunan Porto Riko’nun güneydoğusunda bulunan bir adadır. Yeşilin ve mavinin her tonuna sahip ada son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmış durumda.

11. Sierra Leone

Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leoneye , Portekizliler ülkeye, bölgede çok fazla sayıda aslan bulunduğundan dolayı aslanlı dağlar yada aslanlı sıradağlar anlamına gelen Sierra Leone  ismini vermişlerdir. Kuzeydoğusunda Gine , güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu vardır. Seyahat için en uygun dönemler Mayıs ve Eylül aylarıdır.


12 – Anguilla

Britanya’nın Karayipler’de bulunan bir Denizaşırı Toprakları ülkesi durumundadır . Küçük Antiller’deki Rüzgar altı Adaları’nın en kuzeyinde bulunan ada devleti, Porto Riko ve Virgin Adaları’nın doğusunda ve Saint Martin’in tam olarak kuzeyindedir. Bol miktarda deniz ürünlerine ve tropikal meyvelere ev sahipliği yapan ülkede yemyeşil doğasıyla görenlerde hayranlık yaratır.13. Vanuatu

Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi durumda olan Vanuatu Cumhuriyeti , Volkanik kökene sahip olan takımadadır , Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur. Tropikal iklimin yaşandığı ülkede masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakır.

14 – Pitcairn Adaları

Hawaii’ye 3500 km uzaklıkta olan Tahiti’nin 2170 km güneydoğusunda  bulunan Pitcairn adaları , Pasifik Okyanusu’nda çok küçük bir topluluktan oluşuyor. Pitcairn’in nüfusu sadece 50 kişiden oluşuyor .Eskidensadece  korsanlar yaşarken 1808 yılında balina avcıları Pitcairn’e denk bulunmuşlar  ve bu küçük ada kıtalararası sefer yapan gemiler için bir liman haline dönüşmüş.

15 – Saint Helena

Üçüncü sıradaki ülkemiz Saint Helena ülke ismini  Bizanslı Azize Helena’dan almış , Atlas Okyanusu’nun güneyindeki volkanik bir ada . Montserrat gibi bu adada Birleşik Krallık’a bağlıdır. Saint Helena ilk kez 16. yy’ın başlarında, 1502 yılında Portekizli denizciler tarafından keşfedilmiş.

En son 2008’de yapılan seçime göre nüfusu 4255’tir. Yüzyıllar boyunca denizciler için büyük önem taşıyan bu ada genelde sürgün amacıyla  kullanılıyordu. Bu adaya sürgün edilen en ünlü kişi ise  Napolyon’dur.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir