Dedeağaç Seyahat Rehberi

Dedeağaç, diğer adıyla  Aleksandropolis İpsala sınır kapısından geçtikten sonra yaklaşık 40 km olup 25-30 dakikalık yolculuktan sonraki  ilk durağınız.

Yakınlığından dolayı bir iki günlük , hafta sonu tatil kaçamakları için gidiliyor . Tabi bu yakınlıktan dolayı gittiğiniz resturantlarda etrafınızdaki hemen hemen herkesin Türkçe konuşması sanki İstanbulda bir resturantta yemek yediğiniz hissi uyandırıyor. Çok büyük olmamakla beraber  Dimokratias adlı meşhur bir caddeleri var. Genelde kafeler ve mağazalar bu cadde üzerinde. Araç park ederken özellikle engelli park yerlerine aracınızı park etmemeniz gerekiyor bu konuda çok hassaslar ve cezalar yüksek.

Çok gidilmeli mi derseniz gezip göreceğiniz pek fazla bir şey yok. Ama vizenizi Yunanistan’dan aldıysanız ve başka AB üyesi ülkelere gitme gibi düşünceniz varsa pasaportunuzda giriş ve çıkış olması için gitmelisiniz. 

 

Hafta sonu gidip ufak bir gezinti yapıp bir kafede kahvenizi içip birde meşhur deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bu arada yemek fiyatları konusunda Dedeağaç ile batıya doğru gidildiğinde fiyat farkı mevcut. Sanırım Dedeağaç’a yakınlıktan dolayı Türkler yoğun olarak gittiği için fiyatlar biraz daha pahalı ama Kavala, Selanik ve Atinaya doğru inerseniz fiyatlar daha uygun .

Hafta sonu dönerken yanınıza Yunan biralarından alabilirsiniz. Bazılarının alkol oranları düşük tercih size bağlı. Özellikle  Pazar günleri birçok alışveriş mağazası ve büyük marketler kapalı. O yüzden marketten almak istediklerinizi özellikle cumartesi gününden alıp aracınıza koymanız  gerekiyor.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir