Korona Virüsü ( Covid-19 ) Nedir? Nasıl Bulaşır? Nasıl Korunuruz? Enfekte Kişi Ne Kadar?

Son Güncelleme : 11.05.2020 09:00

Seyahatimiz sırasında bizim huzurumuzu , rahatımızı , neşemizi kaçıracak şeylerin başında sağlık problemleri geliyor. 2020 Yılı başlarında Çin’in Wuhan Kentinden başlayarak yavaş yavaş dünyaya yayılan ve dünya üzerindeki tüm ülkelerde görülen Corona virüsüyle beraber ülkeler arası bazı uçuşlar hariç yolcu seferi yapan uçuşlar durduruldu , çeşitli ülkelerde sokağa çıkma yasakları dahil çeşitli olağan üstü haller ilan edildi. Virüs salgını sonrası Seyahat etmeyi düşünenler , turistler sağlık konusunda daha dikkatli olmaya ve nasıl önlemler alacaklarını  araştırmaya başladılar. 

Corona virüsü salgını, aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlamasından bu yana milyonlarca kişiyi enfekte etti. Şu ana kadar 284,106 kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti , 1.505,407 kişi sağlığına yeniden kavuştu . Virüsten etkilenenlerin sayısının ise 4.200,457 ’e ulaştığı bildirildi . Bu Aşamada bir çok sağlık çalışanı hayatını kaybetti . Tüm dünya ki sağlık çalışanlarını göstermiş oldukları olağan üstü gayretten dolayı şükranlarımızı sunuyor , vefat edenlere www.bigitsek.com ekibi olarak dualar ediyoruz.

Corona Virüsünün ülkelere ve şehirlere göre dağılımını güncel olarak burayı tıklayarak takip edebilirsiniz.

Çin’de ortaya çıkan akciğer hastalığına neden olan Corona virüsü  dünya genelinde tüm hızla yayılmaya devam ediyor.

Özellikle Corona virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı son derece önemli rol oynamaktadır. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak , bağışıklık sistemini güçlendirmek ve C vitamini bu açıdan önemli olucaktır.

 Corona virüsleri üst solunum yollarında enfeksiyona yol açan viral etkenlerden bir tanesi olup Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez . Birçok çeşidi vardır. Evcil, yabani ve tarım hayvanlarınıda (kedi, yarasa ve deve gibi) etkileyebilen bir virüs türüdür.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Genelde hafif ve orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile görülmeye başlanır . Ateş , baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum yollarını etkileyen virüs ayrıca bulantı , kusma , ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikayetlerine de sebeb olabilir.

NASIL BULAŞIR?

Bu virüs  genelde hayvanlarda ortaya çıkar. Nadir olarak  hayvanlardan insanlara yada insanlardan başka  insanlara yayılır . Gribal enfeksiyonlar  gibi yakın temas, öksürük ve aksırık gibi yollarla insanlar arasında çoğalabilir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Şu ana kadar bulunabilmiş bir tedavisi yoktur . Bir çok ülkede aşı çalışmaları halen devam etmekte ve sonbahar aylarında aşının kullanılabilir olacağı belirtiliyor. Antibiyotikler virüse karşı etkisizdir. Mutlaka belirtiler görüldüğünde vakit kaybedilmeden acil servislere ve hastanelere başvurumalı .  İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın tedavisinde önemli rol oynar.

NASIL KORUNURUM ?

Corona virüsten en etkili korunma yolu belirtilen 14 kuralını uygulamak . Lütfen Virüsten etkilenmemek ve sevdikleriniz yakınlarınızı korumak için Maskesiz gezmeyin ,gerekli güvenlik kurallarına ve 14 kuralına uyun.

Solunum yoluyla bulaşan ve korona virüsü gibi hastalaklara karşı mutlaka maske takılması, ellerin 15 – 20 saniye süreyle yıkanması . Öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması , yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, buruna, ağıza ve gözlere temas ettirilmemesi uygun olur. Kapalı ve insanların yoğun bulunduğu Pazar yerlerinden uzak durulması gerekmektedir.

Hasta kişilerden ve kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durulması hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yöntemdir.

Seyahatiniz sırasında mutlaka ihtiyaçlarınız doğrultusunda ki ilaçlarınızı , solunum maskesi ve Antibakterilyel mendil bulundurmayı ihmal etmeyin . Seyahat sigortası tatilinizde çok önemli yer tutar mutlaka seyahat sigortanızı yaptırın.

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir