Burgaz Seyahat Rehberi

ULAŞIM

Sınır komşumuz Bulgaristan’ın son yıllara hızla gelişen ve modernleşen şehirlerinden bir tanesidir Burgaz . İstanbul’a özel aracınızla yaklaşık 4 saatlik mesafede bulunan , Dereköy sınır kapısından yaklaşık 90 km uzaklığı ile  hafta sonları aracınızla gitmek için ideal bir tatil şehri . Ayrıca bazı havayollarını direk ve aktarmalı olarak yada istanbul’dan kalkan otobüslerle Burgaz’a ulaşabilirsiniz. Geçerli olan schengen vizeniz yada Bulgaristan konsolosluğundan alacağınız vize ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. Kendi aracınızla giriş yapacaksanız sınırda araç sigortasını , kişisel sigortaları özellikle soruyorlar.

HAVA

Hava durumu yıl genelinde ülkemizle çok benziyor .Yazları sıcak kışları ise soğuk ve karlı. Tatil için en güzel zaman  Mayıs ,Haziran ve Eylül ayları.

GENEL

Ülkede %90 gibi bir oranı Hristiyanlar oluşturuyor , geri kalan  %10 kısmın büyük çoğunlugunu ise Müslümanlar oluştururken .Düşük bir oranda Musevi ve diğer dinler gelmekte. Burgaz, Bulgaristan’ın en büyük dördüncü şehri. Yoğun bir Türk halkı ile 210.000’i bulan nüfusuyla  çok büyük olmamasına rağmen şirin ve gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşabileceğiniz , yüksek binaların , gökdelenlerin olmadığı, modern gelişmiş bir Avrupa şehri. Tarihi binaların mimarisi , ağaçlarla doğayla iç iç yolları, çevre düzenlemesi ve temizliğiyle oldukça dikkat çekiyor. Ülkenin kendi para pirimi leva kullanılsada  bir çok yerde dolar ve euro geçiyor. 10 euro yaklaşık 19,50 leva yapıyor. Merkezde bulunan Aleksandrovska ve  Aleko Bogoridi Caddesi olmak üzere birbirini kesen meşhur iki cadde üzerinde alışverişinizi yapabilir, yine cadde üzerinde bulunan kafelerde oturup kahvenizi içebilirsiniz. Dünyaca ünlü markalara ait mağazalar burada da mevcut. Akşam yemeğinizi taverna denilen restorantlarda yiyip , sabaha kadar açık olan gazinolarda şansınızı deneyebilirsiniz.  

YEMEK

Kifla : İçi marmelat dolu daha çok kruvasanı andıran yöresel hamur işi Kahvaltılar için tercih edebilirsiniz.

Banitsa : Yine bir hamur işi olan banitsa daha çok börek tarzında ve her yerde bulabiliyorsunuz.

GÖRÜLECEK YERLER

Nessebar :Burgaz’daki en büyük sahil köylerinden biridir. 1983 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 3000 yıllık geçmişi bulunan Nessebar   Yunanlılar , Bizanslılar ve Osmanlı imparatorlu hakimiyetinde bulunmuş.Burgaz kent merkezine 35km kadar uzaklıkta bulunan ve içinde geçmiş dönemlerden kalan kiliseleri ile Turistlerin ilgi odağı haline gelmiş bir Burgaz’ın bölgesidir.

Sea garden Parkı :Sea Garden, Bulgar liman kenti Burgaz’ın Alexandrovska st. Caddesi üzerindeki en büyük ve en iyi bilinen halk parkıdır. Şehrin Karadeniz kıyısında bulunan ve önemli bir turistik ve Balkanlar’daki peyzaj mimarlığı harikasıdır . Lazur bölgesinin en popüler Burgaz semtlerinden birinde yer almaktadır. Parkın alanı 800 dönümdür. İçinde asılık ağaçlar , oyun parkları , yemek büfeleri ve her zaman yapılan çeşitli festivalleriyle mutlaka görülmesi , gezilmesi gereken bir park.

St Anastasia Adası :Karadeniz’de bulunan bir Bulgar adacıktır.Sahilden 1,5 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 12 metre yüksekte ve bir hektarlık bir alanı kapsıyor. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki tek  adasıdır. Yaklaşık 40 dakikalık bir tekne yolculuğuyla adaya ulaşabilirsiniz. Ada içinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoranı , Ufak bir oteli Müzesi ve eski bir kililiseyle görülmeye değer.

Sunny Beach : Özellikle kuzey ülkeleri ve İngiliz vatandaşlarının uğrak yerleri. Burgaz kent merkezine 30 km kadar uzaklıkta bulunan Sunny Beach yaz aylarının vazgeçilmez bölgesinden biridir. Sabahlara kadar süren Partiler, deniz , kum ve plajların tadını burada kimse kimseye karışmadan rahatça ve özgürce çıkartabilirsiniz. Kumsalın uzunluğu 4 km yi buluyor. Şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz gibi ücretsiz olarak havlunuzu atıp kumsalda da güneşlenebilirsiniz.

İPUCU

Özellikle Sunny Beach bölgesinde yaz dönemlerinde konaklamalı ve denizin , gece hayatının , eğlencenin tadını çıkarmalısınız.

Uzun kumsalları , Yeşillikleri ve Doğası.

Özellikle  yabancı plakalı araçların çalınma tehlikesi bulunması. Mutlaka konaklayacağınız otelin otoparkı olmasına dikkat edin. Araç hırsızlığı çok yaygınmış.

Ülke Kodu: +359
Ambulans: 150
Polis: 166

Burgaz Türk Elçiliği

Boulevard Demokratsia, No.38, 
8000 – Burgas / Bulgaria 

+ 359 56 879 940

bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Selanik'te Nerelere Gitmeli ?

Pts Tem 29 , 2019
Ulaşım konusunda havayolları , Otobüsler  yada kendi aracınız gibi çeşitli  alternatifleri bulunan Selanik için eğer vaktiniz bol ve başka şehirleride gezmeliyim derseniz kendi aracınızla ulaşım […]