Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri Nedir ? Nasıl Gidir ?

Arboretum, ağaçların , bitkilerin zarar görmemesi yetiştirilmesi ve korunması için oluşturulan özel bölgelere verilen isim . Bu bölgelerde özel yetiştiricilik , araştırma ve incelemede işin içine girince  mükemmel bir doğal alan ortaya çıkıyor . Tabi Orman fakültesi öğrencileri için ücretsiz alanlar oluyor .

İstanbul Sarıyer ilçesine bağlı olan ve 300 hektarlık bir alan içerisinde kurulu olan Arboretum, 12 Temmuz 1982 tarihinde Ulu Önder Atatürk’ün 100 . doğum yıldönümünde açılmış .

Atatürk Arboretumu

Hafta içi ve hafta sonu  değişmeyen sabah 9.00’dan ve  19.00’e saatleri arası açık. Sadece Pazartesi günlerise  kapalı .

Hafta içi 7,5 tl öğrenci 2,5 tl

Hafta sonu  20 tl öğrenci 7,5 tl

Tabi ki Müze Kart geçerli değil. Girişi ücreti öderken Arboretumu detaylı olarak gösteren ücretsiz haritanızı almayı unutmayın.

Atatürk Arboretumu

İçeriye su hariç herhangi bir yiyecek alınmıyor  , piknik, mangal yada yemek yemek istediğinizde dışarıda yapmanız gerekiyor içerde yasak . Haliyle çevre temizliği konusunda 10 numara. Parka motorların, bisikletlerin ve evcil hayvanların girmeside  yasak. Yine profesyonel film ve çekim cihazları ,aletleri ve tripodla girmek de yasak.

Aracınızla geldiğinizde ücretsiz Otopark mevcut ancak hafta sonları yaşanan yoğunluktan dolayı park yeri bulmakta zorlanabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu

Her mevsim ayrı ayrı  tadını yaşayacağınız Atatürk Arboretumu için şu zaman gitsek diye bir şey yok. Sadece bigitsek demeniz yeterli .İlkbaharda yeşeren çicekler ve ağaçlarla ayrı bir güzelliği varken sonbaharda dökümler yapraklarla romantizm yaşayabilirsiniz.Bol bol yürüyüş yapabilir , gölde yüzen balıkları izleyebilirsiniz.

Tabi ki her yer tertemiz pırıl pırıl etrafta mangal yapan , mangal dumanları içinde top koşturan, oturdukları yerden kalkarken etraflarında bir çok poşet çöp bırakan kimseleri göremiyorsunuz.

Atatürk Arboretumu

Yemyeşil ağaçları ,gölettinde bulunan balıklar , kaplumbağalar etrafınızda uçuşan kuşlarla huzurlu bir günün keyfini çıkartacağınız İstanbulda yaşıyorsanız mutlaka gidilmesi gereken bir gezi noktası.

 O kadar güzelliklerle ,yeşilliklerle dolu ki , düğün fotogafçısı, dizi yada filmciler çekimler için eksik olmuyorlar. Profesyonel resim çekmek için ekstra ücret isteniyor bunun için vermiş olduğum telefon numarasından çekim fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu’na arabayla Maslak-Sarıyer istikametine doğru gitmeniz, daha sonra  Orman Bölge Müdürlüğü’nü ve Hacı Osman’ı geçip Kilyos yolundan Bahçeköy’e ulaşabilirsiniz.

İletişim için 0 212 226 19 29 nolu telefondan deaylı bilgi alabilirsiniz

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir