Kendi Aracımızla Yurtdışına Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle ehliyetinizin yeni sisteme göre değiştirilmiş olması gerekiyor. Aracınızın muayenesinin tam ve  yapılmış olması , araç sahibinin mutlaka araçta bulunması da mecbur. Yoksa sınırda kontrollerden yapılırken  geri dönebilirsiniz .

Şayet şirket aracınız yada kiralanmış bir aracınız varsa gerekli izin belgelerinin ıslak imzalı olarak yanınızda bulunması gerekiyor. Tabi ki gittiğiniz ülkede yaşanabilecek kazalar, hırsızlık yada başka problemlerden dolayı şirket aracı yada kiralık araçla gitmeniz oradaki yasal prosedürlerin gecikmesinde hem vaktinizi hem de işleri zorlaştıracağından dolayı kendi aracınızla yurtdışına çıkmanız en doğru olandır.

Yine çıkmadan önce yurtdışı araç sigortasını yaptırmayı kesinlikle unutmuyoruz. Bu sigortayı kendi aracımız için ülkemizde yaptırmış olduğumuz zorunlu trafik sigortası ile karıştıran dostlarımız var.

Bahsettiğimiz  sigorta Türk Hükümeti’nin de imzaladığı 1959 tarihli Strasbourg Anlaşması çerçevesinde imzalanıp kabul edilen bir sigorta .Tamamen yurtdışında geçerliliği olan ve aracınızla sınırdan geçerken istenilen mecburi bir sigorta . Türkiye’de yaptırdığınız sigorta yada kaskolar kabul edilmiyor. Yeşil kart ya da yeşil sigortada deniliyor.

Turing’e ait gümrük kapılarındaki şubelerde anında yapılıyor . Aracınızın Ruhsatı ve mevcut trafik sigortanız isteniyor .Fiyatlar euro cinsinden , biraz pahalı .Yaptırdığınız süreye göre farklılık gösteriyor.

Ne kadar uzun yaptırırsanız o kadar daha cazip fiyat , tabi yurtdışında kaldığınız sürede önemli . Kredi kartı yada nakit olarak  ödemenizi yapabilirsiniz.

GEÇERLİLİK SÜRESİOTOMOBİL FİYATI
15 Gün47,25€
1 Ay59,06€
2 Ay82,69€
3 Ay106,31€
4 Ay129,94€
5 Ay153,56€
6 Ay177,19€
1 Yıl236,25€

                              2020 yılı Turing’e ait fiyat listesi            

Sigortanızıda yaptırdıktan sonra kaldığınız yerden seyahatinize devam edebilirsiniz . Unutmadan gittiğiniz ülkelerde mutlaka aracınızın değişik yerlerde bolca fotoğrafını çekin . Başınıza gelebilecek herhangi bir olay sonrasında işinize yarayabilir .

Ayrıca yanınızda bozuk olarak euro’da  bulundurmanız özellikle Yunanistan otoyollarında bulunan paralı gişeler için faydalı olur.

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir