Amsterdam , Nelere Dikkat Edilmeli ? Nereler Gezilmeli ?

ULAŞIM
ULAŞIM

İstanbul’dan yaklaşık 3 bucuk 4 saati bulan bir yolculuğun ardından  Amsterdam Schiphol Havaalanı’na varıyorsunuz. Havalimanı’nda ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcut. Schiphol Havalimanı, Amsterdam şehir merkezine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havalimanına ortalama 30 dakikada ulaşılabilir. Amsterdam çıkışlı yolculuklarda olası trafik sıkışıklarını unutmamak gerekiyor.

Amsterdam Schiphol Havaalanı

Trenler 15 dakikada şehre varıyor ve sadece 4,30 €. Biletler hemen trenlerin  önünde bulunan makinelerden temin edilebiliyor. Bir diğer alternatif olan The Zuidtangent ismi verilen hızlı otobüsler 300 ve 310 numarayla kapıda bekliyor. Trafiğin olduğu saatlerde şehir merkezi ve havaalanı arasındaki 25 km’lik yolu gitmek 45 dakikanızı alabiliyor.

Şehir içi ulaşımda çoğunlukla bisiklet kullanmayı tercih ediliyor. Bisikler otomatlarında belli sürelere göre belli bir ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda  kaybolmayacağınız şekilde düzenlenmiş tramvay, feribot, metro, otobüs ve trenlerde şehir içi ulaşımı için mevcut.

HAVA

Amsterdam’da okyanus iklimi görülür , Şehrin batısında bulunan Kuzey Denizinden etkilenmektedir , Yaz ve kış ayları ılık geçen şehirde havanın çok soğuk olduğu zamanlarda vardır. Dondurucu soğuklar, genellikle batı ve kuzeybatı rüzgârlarının estiği dönemde şehri hâkimiyeti altına almaktadır.

Bu etkilere rağmen şehrin üç tarafı geniş sularla çevrili olduğu için sıcaklıklar geceleri -5 derecenin altına çok nadir düşer .Yaz aylarındaysa havanın çok sıcak olduğu günler çok azdır. Bu dönemde hava genelde ılıktır. Ağustos ayında günlük sıcaklık ortalama 25 derecedir. Yağışlar ise hafif yağmur veya kısa sağanaklar şeklinde gerçekleşmektedir. ilkbahar ve yaz dönemi kış dönemine göre daha rahat gezilebilecek  ve tercih edilmesi gereken dönem olarak değerlendirilebilir.

GENEL

Avrupa’nın en özgür şehri diye anılan Amsterdam  büyüleyici kanalları gece hayatının bitmeyen partileri ile size doyulmaz bir tatil zevki yaşatıyor.

Kanalların, bisikletlerin ve dünyaca ünlü DJ partilerinin şehri olan Amsterdam, Avrupa’nın en popüler  noktalarından biri . 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün bir buçuk milyona yaklaşan nüfusuyla Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri. Van Gogh Müzesi,  Anne Frank’ın evi, botanik bahçeleri ve 150’den fazla köprünün birleştirdiği kanallar bu kadar ilgi görmesinde önemli rol oynuyor. Tarihi mekanların, sabahlara kadar süren büyüleyici partilerin, bisikletlerin ve her yanı saran kanalların şehri olan Amsterdam mutlaka görülmeli.

Hristiyanlar toplam nüfusun %43.8’ini oluşturuyor ve Katolikler %23.7, Protestanlar %15.5 ve diğer Hristiyanlar % 4.6 oranına sahiptir. İslam toplam nüfusun %4.9’unu, diğer dinler % 1.1’ini oluşturuyor. Hollanda nüfusunun büyük çoğunluğu, dinin siyasette ve eğitimde belirleyici bir rol oynamaması gerektiğine inanıyor.Bisiklette Amsterdam Trafik kuralları gereğince önce bisikletlilerin, ardından yayaların, tramvayların ve son olarak da arabaların önemsendiği bir şehir.

YEMEK

Stamppot: Hollandalıların patates, özel bir sosis ve sebzelerle yapılan geleneksel yemeğini tatmadan Amsterdam’ı keşfetmiş sayılmazsın.


Bitterbal: Dana etiyle yapılmış minik kroketlere Hollandalılar bitterbal diyor. Amsterdam’da ne yenir diye merak ediyorsan bitterbal’ı mutlaka denemelisiniz.

GEZİLECEK YERLER

Kanallar üzerine kurulu bu eski Avrupa şehri, müzeleri, kütüphaneleri, parkları, bahçeleri ile gündüz, kulüp ve barlarıyla da gece için birçok farklı alternatif sunuyor.  Amsterdam’a boşuna kanallar şehri denmiyor. Amsterdam’ı tekneyle kanal turu yaparak tatilinize başlayabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi : 200’den fazla yağlı boya, 500 kadar eskiz Amsterdam Van Gogh Museum’da kalıcı sergi niteliğinde. Cuma akşamları yapılan söyleşi, konser ve sinema gösterimleri için sitesine kontrol etmeyi unutmayın .

Artis Royal Zoo Hayvanat Bahçesi : 120 yıllık bir akvaryum, yavru fil Mumba, kapalı alana kurulmuş bir yağmur ormanı. Bu hayvanat bahçesi çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgi alanı. Eğer Amsterdam kartı almamışsanız, giriş 18.95 €

Heineken Brewery : Hollanda’nın dünya çapında tanınan birası, 1988’de fabrikasyonu durdurduğu binasını bugün izleyeceğiniz bir  müzeye dönüştürmüş durumda.

Vondel Park : İçinde iki ayrı kahve, film kütüphanesi, bisiklete binenler, çimlerde piknik yapanlar, atlar, patenciler, kaykaycılar, kanal kenarında kitap okuyan gençler, müzisyenler olan Amsterdam’ın bu en geniş parkı, özellikle pazar günleri güzel.

Rijks Müzesi: Gümüş, porselen, bebek evleri, seramik, Asya’dan gelme heykeller, Osmanlı İmparatorluğu zamanında hediye edilmiş tablolar, takı, silah, 17. ve 18. yüzyıl Hollanda’sına dair pek çok belge ve eşya burada sergilenmekte.

Erotic Müze : İçerisinde John Lennon’un erotik litograflarının da olduğu bu müze, pek çok sanatçının yaptığı çıplak portreleri sergiliyor.

Red Light District : Dünya genelinde oldukça popüler olan ve Amsterdam denildiğinde ilk akla gelen , vitrinlerindehayat kadınlarının çeşitli danslarla sizi çağırdı işletmelerin bulunduğu caddedir.

ÖNEMLİ

Günlüğü 40 € , 3 günlüğü 60 € olan GVB kartları alabilirsiniz . Bu kartlar size 37 müzeye giriş, her türlü toplu taşımaya bedava binme, çeşitli restoranlarda indirim imkanı sağlıyor. Eğer müze dolaşmayacak, sadece toplu taşımadan yararlanacaksanız, 1 günlük kartlar 7.50 €, üç günlük olanlar 16 €, yedi gün kullanım sağlayanlar 31 €.

Gezip görülebilecek çok yer olması ,

Şehir içi bisiklet kullanımı ve ulaşım kolaylığı,

Özgür şehir diye ifade edilen bir yerde ,caddelerde  alkolün yasak olması,

YASAKLAR

Red Light District’de Vitrinlerdeki bayanların resmini çekmek yasaktır,

Sokaklarda alkol tüketmekte kesinlikle yasaktır.

Bilindiğin aksine Amsterdam’da uyuşturucu serbest değildir. Hafif uyuşturucu serbesttir.

Trafikte öncelik ve geçiş hakkı her zaman bisikletlilerin olduğundan  buna çok dikkat etmeniz gerekiyor.

İLETİŞİM

Ülke kodu: +31

Polis, Ambulans, Yangın : 112

Amsterdam Schiphol Uluslararası Havalimanı Telefon

+ 31 20 794 0800

Türkiye Amsterdam Başkonsolosluğu

Museumplein 17, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda

+31 20 305 03 33

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir