Amerika Vizesi nasıl Alınır ? Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Hangi Belgeler İsteniyor ?

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. 327 milyonluk nüfusuna rağmen geniş yüz ölçümü sayesinde insanların rahatlıkla yaşadığı dünya devi bir ülkedir.

ABD’nin resmî kuruluş yılı 1776’dır. Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün yapmış olduğu araştırma verilerine göre 2012 yılı sonuçları Fransa’dan sonra en çok ziyaret edilen ülke olduğunu göstermiştir. Ülke her zaman göç almış ve hala da  dünyanın en çok göç alan ülkesi konumundadır . Resmî dili bulunmamakla beraber ülkede konuşulan dil  dil ingilizce’dir. Arkasından Ispanyolca gelir ve Louisiana bazı bölgelerinde Fransızca konuşulur.

Ülkeye turist olarak giriş yapabilmeniz için Amerika Turist vizesi yani göçmenlik vizesi olmayan (Non-immigrant visa) olan ABD turist vizesi almanız gerekmektedir. Diğer bir deyişler DS-160 olarak bilinir. Kısaca “DS belgesi” de denir. ABD vizesi almak gerekli belge ve koşulları yerine getirdiğinizde kolayda olsa süreç başvuranlar için zor  olarak bilinir.

Amerika

Sizlere bu zorlu vize sürecinde gerekli belgelerden , adım adım hangi yolu izlemelisiniz , nelere dikkat etmelisiniz ve başvurunuzu nasıl yapmalısınız gibi konularda detaylı olarak bilgi vermeye çalışıcam. Yinede aklınıza takılan sorulan , düşünceler ve önerilerinizi mesajlar kısmına yazabilirsiniz.

ABD Vizesi için İnternet Başvurusu Nasıl yapılır ?

Amerika vizesi için öncelikle Seyahatimizin amacını belirterek vermiş olduğum linkten kendi bilgilerinizi doldurup kayıt oluyorsunuz . Kayıt olmak için bu linke tıklayınız.

Siteye geldiniz. “BAŞVUR” sekmesine tıklayın. Sayfada yer alan  “ABD Göçmen Olmayan Vize Başvurusu (DS-160)” olanı seçeceksiniz.

Sonrasında ise “HESAP OLUŞTUR” kısmını dolduracaksınız. Başvuru esnasında, sistem size bir numara verecek. Verilen  barkod numarasını kaydetmeyi kesinlikle unutmayın. Bir yere not edin.

Gerekli başvuru işlemlerini yapıp barkod numaramızıda kaydettikten sonra  Başvuru yapmanız için belirtilen DS-160 formunu doldurmanız gerekiyor. Form için Tıklayın

Formu doldururken önce DS-160 Numarası kısmını göreceksiniz.Belirtmiş olduğum barkod numarasını bu formda gireceksiniz .

Hangi şehirden başvuru yapacaksanız (İstanbul veya Ankara) o şehri seçmeniz gerekecek. Görüşme için o Şehirde bulunan elçiliğe gideceksiniz.

Formu doldururken  “Vize Türü” kısmında B2’yi seçeceksiniz. Bu, ABD’ye gitme amacınızın turistik olduğunun ve “Turistik ABD Vizesi” almak istediğinizi belirtir.Form İngilizce olarak doldurulacak . Şayet yeterli derecede İngilizceniz yoksa mutlaka herhangi bir çeviri programından yada iyi derece İngilizce bilen bir arkadaşınızla beraber formu doldurmanızda fayda var.

Formu doldurup bilgileri kaydettikten sonra yönergeler takip edilerek randevu oluşturuluyor. Ve randevu için  tarihinizi ve  saatinizi  seçiyorsunuz . Burada verilen telefonla takip kodunu da kaydetmekte fayda var.

Amerikan Vizesi

Doldurmuş olduğunuz formun  dökümünü alıyorsunuz.

İnternet ortamında yapmış olduğunuz  Amerika vize başvuru ücretini de online başvuru esnasında ödemek gerekiyor. Burada kredi kartıyla ödeme seçeneği de var ve turist vizelerinin ücreti 160 USD.

Başvuru ve Görüşme Sırasında Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor  ?

1 – Öncelikle başvuru belgesinde doldurulması gereken tüm alanları doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun .

2- Sizden istenen gerekli evraklı güzelce şeffat bir klasörde toplayıp düzenliyoruz.

3 – Evraklarınızı teslim etmeden önce, sıra numarası alacaksınız  . Sıranız geldiğinde parmak izi vereceksiniz  . Görevli memur ile görüştüğünüzde sizden gerekli belgelerinizi isterse sakib bir tavırla evraklarınızı teslim edin .

4- İstenilen  belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edin. Eğer eksik bir evrağınız varsa bir an önce tamamlayın . Eğer kontrol için evraklarınız istenirde eksik evrağınız varsa büyük ihtimalle RET yersiniz. Bu görüşmeler esnasında topladığınız belgeler istenmeyede biliyor. Tüm belgelerinizi istenmediği taktirde getirdiğiniz gibi geri götürüyorsunuz.

5 – Size sorulacak sorular büyük ihtimalle nerede kalacağınız , kiminle gideceğiniz , ne kadar süre kalacağınız , ne amaçla gittiğiniz , ABD’de tanıdığınızın yada bir akrabanızın , arkadaşınızın olup olmadığı , ne kadar bir bütçeye sahipsiniz gibi sorular olucaktır . Bu gibi sorulara kesin olarak net cevap verin, kem küm yapmamaya çalışın , dalga geçer gibi yada şımarık hareketler sonucunda ret yeme olasılığınız yüksek.

Amerikan Vizesi

DS-160 formunda doldururken verdiğiniz cevaplar ile mülakatta siz sorulan sorular aynı olabilir. Haliyle cevaplarınızı doğru olarak vermeyi unutmayın.

6- Başka ülkelere giriş çıkış yapmış olmanız , schengen vizesi gibi bir vizeye sahip olmanıza ABD vizesini almanızda sizin için önemli bir etkendir. Bazı ABD tarafından yasaklı kabul edilen ülkelere giriş yaptığınız taktirde ve pasaportunuzda o ülkeniz vizesi olduğunda direk olarak ret veriliyor.

6- Amerika vizesi için önemli etkenlerden biri de adli sabıka kaydı. Turist vizesinde bile Amerika sabıka kaydının temiz olmasına önem veriyor.

Amerika Turist vizesi için Hangi belgeler isteniyor ?

DS 160 vize başvuru formu,  İngilizce olarak konsolosluğun resmi sitesinden dolduruluyor. Bu arada randevu tarihinden en az üç iş günü öncesinde formun online olarak tamamlanması gerekiyor. İnternet ortamından yapmış olduğunuz başvurunun çıktısı ,

Pasaportunuzda boş 2 sayfa bulunması ve 6 aydan fazla kullanım süresi olması ,

Biyometrik fotoğraf:  Amerika vize fotoğraf arka zemin beyaz fon üzerine olup , ölçüsü, 5*5 cm olacak . Son  altı ay içinde çekilmiş olması önemli . Mutlaka fotoğrafcınızı ABD vizesi için olduğunu söyleyin . Başka bir vizede daha önce resmin kullanılmamış olduğunada dikkat edin.

İşyerinizden aldığınız ve yetkili kişi tarafından izinde olacağınızı, masrafların kendiniz tarafından yapılacağının  ve tatile gittiğinizi belirten imzalı kaşeli izin yazısı

Şirketinizden son 3 ayın maaş bordrolarınız , bordronuzun kayıtlı olduğu firmanın imza sirküleri ve ticari sicil gazete örneği

Şirketinizin Vergi levhası

Şayet eski pasaportunuz varsa eski pasaportunuz

Uçak biletlerinizin gidiş dönüş rezervasyonları

Kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri

Nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı.

Mesleki duruma ilişkin belgeler.

Sabıka kaydınızı gösterir e-devletten alınmış barkodlu belge

Finansal duruma ilişkin belgeler.

Adınıza kayıtlı araç , arsa gibi gayrimenkul tapuları ,

Başvurunuzu yapıp görüşme sonrasında anlık olarak  size maalesef ret aldınız yada tebrikler vizeniz onayladı diye belirtiyorlar. Vizeniz onaylandı ise 1 hafta içerisinde pasaportunuzu vizeniz onaylı bir şekilde, pasaportunuzun gelmesini istediğiniz PTT şubesine gönderiliyor. Sizde gidip o ptt şubesinden pasaportunuzu tekrar alıyorsunuz.

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika’da herhangi bir eyalette eğitim almak isteyen öğrenciler için  öğrenci vizesine ihtiyaç vardır . ABD’de  okuyup öğrenim görmek için I-20 belgesi verebilen bir okuldan kabul belgesi almanız gerekiyor .

ABD hükümetince kurulan SEVIS öğrenci takip programına online olarak işlenen I-20 belgesi, aynı zamanda öğrencilere de yollanıyor.

Amerikan Vizesi

Vize başvuru formunu doldururken I-20 üzerinde yazan SEVIS numarası ve okul kodu girildikten sonra vize ücreti ödeniyor ve randevu için tarih seçiliyor.

Öğrenci vizesi F-1, vize memurlarıyla birebir görüşme yapıldıktan sonra veriliyor. Yapılan görüşme İngilizce olarak yapılıyor ve İngilizce seviyeniz burada vizenizin onaylanıp onaylanmayacağı konusunda etkili oluyor.

Amerika Vizesi Kaç Yıldır ? Ziyaret Vizesinin Süresini Nasıl Uzatabilirim?

ABD’den genelde 10 yıllık olarak vize veriyor. Ancak almış olduğunuz vize süresi maksimum 90 gündür.Yani 10 yıl içinde sadece 90 günlük ABD’de bulunma hakkınız var.  90 gün ziyaretiniz için yeterli bir süre olmadığı takdirde bir takım prosedürleri ve belgelerin yerine getirerek kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgenin önerilen noktasına giderek uzatma işlemleri için geçerli olan evraklar ve belirli bir ücret ile ziyaret vizenizi uzatılabilirsiniz.

Amerika Vize Çeşitleri Neler ?

Amerika vizesi çeşitleri, göçmen vize türleri ve göçmen olmayan vize türleri olarak iki gruptan oluşuyor.

Göçmen vize türlerine Aile Dayanaklı Göçmen Vizeleri, Yeşil Kart, Nişanlılık Vizesi, İşveren Dayanaklı Göçmen Vizeleri ve Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları dahil ediliyor.

Amerikan Turistik Vize

Göçmen olmayan vize türleri ise Diplomatik ve Resmi Vizeler, İş, Turizm, Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizeler, ABD’den transit geçiş, Mürettebat Vizesi, Tüccar veya Yatırımcı Vizesi, Akademik Eğitim veya Dil Öğrencileri, Değişim Programı, Geçici İşçi, Çalışma veya Staj Vizesi ile Basın Mensupları ve Gazeteciler olarak sıralanıyor.

Amerika Vize Başvurum Reddedildi Ne Yapabilirim?

Amerika vize başvurunuzun reddedilmesi halinde Amerika Konsolosluğu vize ret gerekçeleriyle ilgili bir yazı gönderir ve işlemlerinizin neden başarısızlıkla sonuçlandığını öğrenebilir ve eksiklerinizi gidererek yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni bir başvuru yapma hakkınız daima bulunurken eksik yahut hatalı olan evraklarınızı yeniden hazırlayabilirsiniz.

Amerika Vize Randevuma Giremedim, Randevum Yanar mı?

Eğer randevu tarihinde Amerika Konsolosluğu’nda bulunamadıysanız, yeni bir randevu almanız gerekecektir. Alacak olduğunuz yeni randevu ise aynı tarihte olmayacaktır.

Amerika vizesi neden reddedilir?

ABD vizesinden ret alanlar için bir çok  sebebin olduğunu söyleyebiliriz . İlk sebeblerden biri adayın vize almak için yeterli gereksinimleri karşılayamadığını . ABD’den geriye dönüş yapacağını yetkililere yeteri kadar açıklayamamış olmakda bu ret sebeblerinden birisi .Tabi kii formda yapılmış olan hatalar ve görüşme esnasında söylenen çelişkili sözler .

ABD Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

İstinye, Poligon Cd. No:75, 34460 İstinye – Sarıyer/İstanbul

  + 90 212 335 90 00

ABD Başkonsolosluğu Ankara İletişim

Kavaklıdere, 110 Atatürk Blvd, 06100 Çankaya/Ankara

+ 90 312 455 55 55

Avatar

Author: bigitsek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir