Alanya Nasıl Gitsek ? Nereleri Gezsek Görsek ?

Nasıl Gitsek ?

Kendi aracınızla İstanbul’dan Alanya yaklaşık olarak  10-11 saat sürüyor.Toplamda 810 km lik bir yol .Tabi bu süre şehirlerarası otobüsle yolculuk yapanlarda biraz daha uzuyor. Tatilinizi ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek isterseniz en iyi yol tabii ki havayolları.

Yapımı 2009 yılında tamamlanan Gazipaşa Havalimanı’na  İstanbul ‘dan yaklaşık bir saat kırk dakikada varabiliyorsunuz.Havalimanı Alanya’ya  Yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ortalama 45 dakikada merkeze varıyorsunuz  .

Taksilerle ulaşabiliyorsunuz, ayrıca daha uygun fiyatlı bir Gazipaşa ulaşımı için Havaş düzenli olarak seferler düzenliyor.
Havalimanından Alanyaya doğru  ilerlerken görkemli Toros dağlarının manzarasını kaçırmayın, özellikle günbatımında gerçekten etkileyici oluyor. Bol Bol resim çekebilirsiniz .

Ne Zaman Gitsek ?

Alanya dört mevsimi de yaşar, kışları ülke geneline göre daha ılıktır. Alanya’ya gitmek için en ideal zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır fakat aşırı sıcakları sevmiyorsanız özellikle Ağustosta biraz daha fazla yanabilirsiniz . Mayıs ,Haziran ve Temmuz , Alanya’nın en güzel olduğu aylardır.

Alanya

Türk Rivierası’nın sayılan ve  en popüler  tatil rotalarından biri olan Alanya, geniş ve dünyaca ünlü plajları, açık hava müzeleri ve göz alıcı tarihi eserleriyle oldukça fazla tercih edilen bir nokta  .

Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına dayanan Gazipaşa  gözlerden uzakta, doğayla iç içe, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin bildiği, saklı kalmış bir cennet.  Alanya Gazipaşa, o dönemlerden beri birçok medeniyetin yaşamına tanık olduğu için bölgenin etrafı tarihi kalıntılarla çevrelenmiş.

Ülkemizin kendi kendini filtreleyebilen tek denizi burada, Koru Plajı’nda bulunuyor. Koyun üç doğal havuzu var; içlerinden biri oldukça sığ, çocuklar için ideal.Yabancı gezginlerin gözde tatil noktalarından olan Alanya’nın gece hayatı, en sıkı parti insanını bile yorabilir. Sıcak yaz gecelerini ışıklarıyla aydınlatıp, müzikleriyle hareketlendiren gece kulüpleri sabaha kadar açık kalır, insanlar eğlenir ve sosyalleşirler.

Neler Yesek ?

Tarihi oldukça eskilere giden Alanya’da yeme içme kültürü, bölgesel lezzetlerle oldukça gelişmiş fakat yöre restoranlarının menüsünde çok fazla seçenek yok. Türk mutfağının bir uzantısı olan Alanya mutfağında et yemekleri, sebze yemekleri ve hamur işleri bulunuyor.

Eğer yerel bir şeyler tatmak istiyorsanız, baklagiller familyasından gelen ülübü (börülce) sebzesinin yemeğini ve bir tür gözleme olan “şepit”i deneyebilirsiniz.

Şepit: Alanya usulü bol yağlı ve malzemeli gözleme. Beze olarak şekillendirilen hamurların oklava ile açılmasıyla hazırlanıyor, sac üzerinde pişiriliyor, afiyetle yeniyor.

Döğme Aşı (keşkek): Taştan yapılan el değirmeninde çekilen buğdaylarla bolca soğanın birleşimiyle hazırlanan Döğme Aşı, kıvamı oldukça yoğun bir yemek. Pirinç lapası ve çorba arasında bir yerde düşünebilir. Üzerine bolca tereyağı dökülerek servis edildiğini de ekleyelim.


Laba: Büyük ya da küçükbaş hayvanların kaburga kemikleri kullanılarak hazırlanan laba kıyma, karabiber, maydanoz, çamfıstığı, badem içi, tuz, domates salçası ile hazırlanan harç ve pirinç ile doldurulur.

Öksüz Helvası: Bildiğimiz helvadan farklı olarak,Öksüz Helvası’nın hem yapımı hem de tadı oldukça farklı. Üzüm veya keçi boynuzu pekmezi ile hazırlanan aroması, helvanın orta kısmında servis edilen kızarmış tereyağı ile mutlaka denenmeye değer.

Turunç Reçeli: Alanya’nın tadına doyum olmayan turunçları ile hazırlanan sağlıklı ve leziz bir reçel

Nereleri Gezsek ?
Özellikle nereleri gezsek diye soranlar için işte size mutlaka gitmeniz gereken yer listesi .

Dim Mağarası: Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında yer alan ve 300 metrelik derinliğe sahip bu kocaman bu mağarayı görmeden tatilinizi bitirip evinize  dönmeyin.

Damlataş Mağarası: Alanya’nın şifalı ve göz alıcı mağarası. Astım ve bronşit hastalarına şifa olması bir yana, içerisinde yer alan ve uzunluğu 15 metreyi bulan eşsiz güzellikteki sarkıtların oluşturduğu görsellik ise kesinlikle keşfetmeye değer.

Kleopatra ve  Damlataş Plajı: Her ikisi de mavi bayrak sahibi olan, pırıl pırıl kumları ve masmavi berrak sularıyla bu iki plaja mutlaka gidilmeli.

Fosforlu Mağara: Işık oyunlarının da yardımıyla, ziyaretçisine unutulmaz bir manzara sunan bu mağaraya ulaşım yalnızca deniz yoluyla sağlanıyor ve mağara içerisinde de yalnız yüzerek gezintiye çıkılabiliyor.

Alanya Kalesi: Türk mimarisinin en önemli örneklerinden olan bu kale, Helenistik döneme ait tarihi kale kalıntılarının yanına, 13. yy’da Selçuklu Hanedanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiş. Kalenin zirvesinde, açık hava müzesi olarak adlandırılan bir iç kale de bulunuyor.

Bölgede Bulunan Mağaralara Mutlaka Gidilmeli

Turunç Reçellerinden eve dönerken alınmalı,

Gece hayatı oldukça eğlenceli

Mavi bayraklı plajları,

Mağaralar,

İletişim

Jandarma : 156

Sahil güvenlik:  158

Polis : 155

İtfaiye : 110

Ambulans : 112

Gazipaşa Alanya Havaalanı Telefon (0242) 582 71 26

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir