Adrasan Nasıl Gitsek ? Nereleri Gezsek ?

Nasıl Gitsek ?

Adrasan Kumluca İlçesine 30 km, Antalya İl Merkezine 95 km, Kemer İlçesine 55 km Olimpos’a  ise 15 km uzaklıktadır. İstanbul ile uzaklığı yaklaşık 790 km olup 10 saatlik araç yolculuğunuz ardından Adrasan’a ulaşabilirsiniz. Adrasan’a Antalya’dan kendi aracınızla yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkün.İstanbul, Ankara ve İzmir’den aktarmasız olarak çeşitli havayolu firmalarının uçuşları mevcut.

Antalya Havaalanında araç kiralayarak Adrasan’a ulaşabilirsiniz. Adrasan merkezli bazı otellerin Antalya havaalanı transferi mevcut , otelinize transfer hizmetinin olmadığını da sorabilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isterseniz , Antalya Otogarının hemen yanındaki ilçeler terminalinden kalkan Çiçek tur minibüslerine binebilirsiniz. Yaz dönemlerinde her gün Antalya-Adrasan arası karşılıklı 4 sefer düzenliyor. Adrasan-Antalya seferleri 8:00, 11:00, 15:00, 18:00 saatlerinde. Adrasan-Antalya seferleri ise 8:00, 11:00 / 15:00 / 17:00 saatleri arasında. Detaylı bilgi ve rezrvasyon için Çiçek tur Antalya otogar iletişim numarası   0546 408 35 06

Ne Zaman Gitsek ?

Ülkemizin en güneyin noktalarından birinde bulunan Adrasan , bölgeyi çevreleyen dağlardan esen rüzgarların etkisiyle geceleri serin gündüzleri ise  oldukça  sıcaktır.  Kış aylarında şiddetli fırtılarla beraber  metrekareye düşen yağmur fazla iken , kar yağışı diğer bölgelere göre daha azdır. Kuru soğuk ve ayaz kış aylarında çok görülür.İlkbahar ve sonbahar geçişleri ılık geceleri ise soğuk olabiliryor. 

Deniz tatili için en ideal zamanlar mayıs ve eylül ayları arasıdır , ancak doğa turizmi için her hangi bir tarih kısıtlaması yapılmamalıdır.

Adrasan

Dokunulmamış güzellikleri , turunç bahçeleri , masmavi deniziyle tarihi Helenistik Çağ’a dek uzanan Adrasan daha önce belediye iken yapılan değişiklikten sonra şirin ama keşfedilmemiş bir kasaba olarak güney kıyılarımızda güzelliğiyle yer alıyor.  Akdeniz’in Patara , Letoon , Olimpos gibi antik bölgelerine komşu olan bölgede tatiliniz için huzurlu, sakin ve bölgeyi keşfetmeniz için en doğru tercih .

Neler Yesek ?

Sahilde bulunan köy kadınlarının yaptığı gözlemelerden , yerel yapılan pide çeşitlerine , köfte çeşitlerinden  balık ürünlerinin olduğu restoranlara kadar damak tadınıza göre çeşitli yiyecekler bulmanız mümkün.

Nereleri gezsek ?

Dokunulmamış güzellikleri , turunç bahçeleri , masmavi deniziyle tarihi Helenistik Çağ’a dek uzanan Adrasan daha önce belediye iken yapılan değişiklikten sonra şirin ama keşfedilmemiş bir kasaba olarak güney kıyılarımızda güzelliğiyle yer alıyor.  Akdeniz’in Patara , Letoon , Olimpos gibi antik bölgelerine komşu olan bölgede tatiliniz için huzurlu, sakin ve bölgeyi keşfetmeniz için en doğru tercih . İşte size bu bölgede mutlaka gitmeniz , görmeniz gereken yerler .

Olimpos : Beldeye 10 km kadar uzaklıkta bulunan olimpos kültür mirasının yanında doğası , denizi ile mutlaka tatilinizin 1 gününde gitmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Caretta Carettaların doğal yumurtlama bölgesi olduğundan dolayı doğal sit alanıdır. Olympos M.Ö. 3. Yüzyılda kurulmuş, Likya kentlerinden birisidir. Döneminde ekonomik konsey tarafından 3 oy hakkı ile temsil edilmiş büyük bir kenttir Olympos. Bu da, o dönemde Olympos’ta 100.000 civarı insan yaşadığı anlamına gelmektedir.

Olympos kentinin ismi ; denize en yakın, en yüksek dağ olarak bilinen ‘’Tahtalı Dağı’‘ ndan gelir. Olimpos kenti bu dağın eteklerindedir. Günümüzde teleferikle de çıkılan Tahtalı dağı 2366 m. yüksekliktedir ve her taraftan fark edilir bir görkemliliğe sahiptir.

Yanartaş : Adrasana yakın bir  mesafede bulunan , Olimpos’un Sönmeyen Ateşi Yanartaş, diğer adıyla Chimaera , Kumluca ilçesine bağlı Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğal gaz kaynağıdır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.İsmini bu ateşlerden almaktadır. Yaklaşık 100 yıldır ateşin yandığı söyleniyor.

Ceneviz Koyu : Tertemiz pırıl pırıl denizi ile tekne turlarının uğrak noktası Ceneviz koyuna gitmeli ve kendinizi mavi ile yeşilin buluştuğu denize bırakmalaısınız.

Neden Adrasan’a Gitsek ?

Tekne Turu yapmak

Tüplü Dalış yapmak

Eve Dönerken Salça , Nar ekşişi ve Saf Zeytinyağı almak

Masmavi , tertemiz cam gibi denizi

Mükemmel doğası,turunç bahçeleri

Antik güzellikleri

Dikkat !

Adrasan’ı çevreleyen tepelerde, yamaçlarda  sürekli yangınlar çıkmasından dolayı bölge çok zarar görmüş , özellikle yerel halk ve vatandaş bıkmış durumda , haliyle mangal yada kamp amaçlı yakılan ateşlerin yakılmaması isteniyor. Lütfen gerekli uyarıları dikkate alalım .

İletişim

Jandarma : 156

Sahil güvenlik:  158

Polis : 155

İtfaiye : 110

Ambulans : 112

Avatar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir